1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ülkemizde Erozyon Tehlikesi Çok Olan Bölgeler

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ülkemizde erozyon tehlikesi nerelerde var erozyon olan bölgeler nreler hangi bölgelerde isimleri zararları aklınması gereken tedbirler ile ilgili bilgiler burada melekler Aynı anda dört mevsimin yaşandığı ülkemizde ne yazık ki istenmeyen doğa olayları da meydana gelebiliyor melekler. En son yaşadığımız Van depremi, ondan önce yaşadığımız 1999 Gölcük depremi hiç olmasını istemediğimiz ancak olağan doğa olayları. Elbette bu doğa olaylarının faciayla sonuçlanmaması yine insanlığın elinde. Depremle ilgili alıncak tedbirleri aldıktan sonra depremin öldürmeyeceğini artık öğrenmiş bulunuyoruz ama uygulamada ne kadar başarılıyız, orası tartışılır. Bir başka doğa olayı da erozyon. Ülkemizde erozyon tehlikesi çok olan bölgeler de mevcut. Erozyon tehlikesi ile ilgili diğer bilgileri makalemizde bulacaksınız.


  < Konu Resmi..>  Türkiye`de erozyon en fazla sırasıyla fırat, dicle ve yeşilırmak havzalarında görülüyor. Erozyon nedeniyle yılda toplam 346 ton sediment/toprak taşınıyor. Ancak, ölçümlerde yer almayan ve yatak yükü olarak ifade edilen kum çakıl gibi materyaller ile yamaçlardan akarak inen ve akarsulara ulaşmayan topraklarda dikkate alındığında türkiye`nin kaybettiği toprak miktarı 500 milyon tona, hatta bazı kesimlerin ifadesine göre 1 milyar tonu aşıyor.


  Türkiye`deki akarsuların taşıdığı yüzer haldeki malzeme miktarı, dünyada taşınan katı maddenin 50`de 1`i kadar. Türkiye`de 1 kilometrekarelik alandan aşınarak akarsulara karışan ince malzeme miktarı, yılda ortalama yaklaşık 60ton. Bu miktar dünyada ortalama 142 ton. Türkiye`de erozyonla birim alandan taşınan katı materyal; afrika`dan 22, avrupa`dan 17 ve kuzey amerika`dan 6 kat daha fazla gerçekleşiyor.
  Barajlar erken doluyor. Erozyon sonucunda barajlarda biriken katı materyaller, kullanılabilir baraj rezervuar hacminde gözle görülür kayıplara neden oluyor. Erozyon, büyük kaynaklar harcanarak gerçekleştirilen ve ekonomik ömrü ortalama 100 yıl olarak öngörülen barajların ömrünü kısaltıyor.

  Türkiye`de yaşanan şiddetli erozyonun sonucu olarak, altınapa barajı 19, bayındır barajı 28, demirköprü barajı 41, hirfanlı barajı 33, karamanlı barajı 13, kartalkaya barajı 19, kemer barajı 22, selevir barajı 27, sürgü barajı 35, yalvaç barajı 27 yılda ekonomik ömrünü tamamladı. Erozyondan etkilenmeye devam eden buldan barajı`nın 72, çaygören barajı`nın 77, çubuk-1 barajı`nın 75, kesikköprü barajı`nın 66, seyhanbarajı`nın ise 70 yılda ekonomik ömrünü doldurması bekleniyor.  Erozyonun ulke ekonomısıne verdıgı zararlar

  Erozyonun sebep olduğu en büyük zarar, oluşması için binlerce yıl geçmesi gereken canlı üst toprağın elden çıkmasıdır.

  Tarımsal verimi arttırmak için 14 trilyon lirası destek olmak üzere bu yıl 45 trilyon liralık suni gübrenin kullanılması planlanmıştır. Ancak erozyonla her yıl en az bu değerde doğal gübreden kaybeden tarım arazilerinin, ne derece verimsiz hale geldiği dikkatlerden kaçmaktadır.

  Meraların kaybı, hayvancılıkla temin edilecek büyük istihdam ve gelirden mahrumiyet demektir. 1982-1992 yılları arasında hayvansal ürünlerde ihracatımız 3 kat azalırken, ithalatımız 250 kat artmıştır.

  Erken dolarak barajlarımızın ekonomik ömürlerinin kısalması, bir diğer önemi zarardır.

  Erozyon, ülkede yer yer çekilen su sıkıntısının basta gelen nedenidir.

  Kaybettiğimiz yağış suları, önüne kattığı değerli topraklarla birlikte sel, taşkın, heyelan ve ayrıca çığ felaketlerine neden olmakta; bunun sonucunda da büyük can ve mal kayıpları ile karşılaşılmaktadır.

  Tarım alanları ve meraların verimsizleşmesi, ormansızlaşma büyük sosyo-ekonomik sıkıntılar yaratan, kentlere göçün baslıca sebebidir.

  Jeolojik dengelerin, iklimin bozulması ve doğal varlıkların kaybı gözardı edilemez.


   
 2. nonserviam

  nonserviam Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2011
  Mesajlar:
  17
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ciddi anlamda kötü, peki bizler ne yapabiliriz?
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ağaç dikebilirsin tema vakfında daha iyi öğrenebilirsin ...
   
 4. adsadsadsadsads

  adsadsadsadsads Forum Okuru

  bence agac dikilebilir devamı tema vakfindan görebilisin
   
Ülkemizde Erozyon Tehlikesi Çok Olan Bölgeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yesil alani fazla olan bölgelerde alerji riski artiyor

  yesil alani fazla olan bölgelerde alerji riski artiyor

  yeşillik alerjisi Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı İmmünoloji ve Radyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refik Ali Sarı, yeşil alan miktarı fazla olan bölgelerde, alerjik hastalık görülme olasılığının arttığını söyledi. Sarı, hastanelerine başta Erzurum olmak üzere, Ardahan, Iğdır, Kars, Ağrı, Van, Erzincan, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Muş ve...
 2. Hikmeti Çok Olan Dualar

  Hikmeti Çok Olan Dualar

  hikmeti büyük dualar anında olan dua Resulullah (sav) namaz kılarken nefes nefese bir adam geldi ve: ''Allahu ekber, Elhamdülillâhi hamden kesîran tayyiben mubâraken fîhi. (Allah büyüktür, çok temiz ve mübarek hamdler Allah'adır!)'' dedi. Resulullah (sav) namazı bitirince: ''Şu kelimeleri hanginiz söyledi?'' diye sordu. Cemaat bir müddet sessiz kaldı, Resulullah (sav): ''(Kim söylediyse...
 3. Dünyanın En Çok Yağış Alan Bölgeleri Neresidir?

  Dünyanın En Çok Yağış Alan Bölgeleri Neresidir?

  dünyanın en çok yağış alan bölgeleri neresidir nerededir isimleri ne kadar yağış alır listesi ile ilgili bilgiler burada melekler Yağış deyince benim aklıma nedense hep İngiltere gelir melekler :) Her zaman yağmurlu havasıyla bildiğimiz kasvetli,soğuk,yağmuru eksik olmayan İngiltere :) Ama tabi ki dünyanın en çok yağış alan bölgesi İngiltere değildir.Lisede ki coğrafya derslerinden de...
 4. erezyon olan bölgeler

  erezyon olan bölgeler

  lütfen bana ülkemizde erezyon olan bölgelerin isimlerini verir misiniz teşekkür ediyorum.
 5. Bayrağında İnsan Resmi Olan Tek Ülke Hangisi?

  Bayrağında İnsan Resmi Olan Tek Ülke Hangisi?

  ülkelerin bayrakları, insan resmi olan bayrak, belize bayrağı Sevgili melekler, geçtiğimiz akşam TRT1 kanalının yarışma programı Joker'i izlerken ilginç bir soru dikkatimi çekti. Daha önce hiç düşünmediğim ve duymadığım bu soruyu bir de sizlere sorayım dedim. İzlemeyenler şöyle bir düşünsün bakalım. Bayrağında insan resmi olan ülke hangisi? Afalladınız değil mi? :D Ben bayrakların sadece...

Sayfayı Paylaş