1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ulusal Park (Milli Park) Nedir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ulusal park milli park nedir ne demektir içinde neler vardır özelliği nerlerde bulunurlar ile ilgili bilgiler burada melekler Türkiye'de ki belgesel kanallarından Yaban Tv gibi belgesel kanallarında ve programlarında gördüğümüz ulusal park (milli park) kavramından bahsetmek istiyoruz melekler :)


  < Konu Resmi..>  Hızla yok olan doğa ve doğal kaynakların korunması için insan nesli çeşitli doğa koruma şekilleri geliştirmekte ve bunları hayata geçirmeye çalışmakta. Bu yöntemlerden en etkili olanı ise, korunma altına alınması gereken alanları milli park haline getirmek. Bu sayede hem doğa ve doğal kaynaklar korunuyor, hem de insanlar bu alandan daha etkili bir şekilde yararlanabiliyorlar.
  Milli parklar, insanın bazı gereksinimlerine cevap verebilmek amacıyla ayrılmış, kendine özgü nitelikleri olan, özel bakım ve koruma altında bulunan doğal alanlardır. Milli park, uluslar arası doğa ve doğal kaynakları koruma konseyi tarafından "Bilimsel ve estetik yönden olağanüstü biyolojik (bitki örtüsü ve yaban hayatı) ekolojik, jeolojik coğrafi ve benzeri doğal yapısı ve arkeolojik, etnografik, antropolojik, mitolojik, tarihi ve benzeri kültürel özellik ve güzelliklerden bir veya bir kaçına sahip; bilimsel, eğitsel, estetik, sportif, eğlence ve dinlenme bakımlarından ulusal ve uluslar arası düzeyde öneme sahip en az 1.000 hektar genişliğinde, kara ve su alanlarıdır" şeklinde tanımlanır.

  Milli Park Oluşturma Kavramı ilk defa ABD 'inde ortaya çıkmıştır. 1972 yılında Vellevstone bölgesinde av yapan bir grubun; bu yörenin flora ve faunası, jeolojik yapısı ve gayzerlerinin yarattığı estetik görüntünün gelecek kuşaklara bırakabilecek en güzel miras olacağını iddia etmeleri, burası için iyi bir koruma sistemi getiren bir kanun teklifi hazırlanmasına ön ayak olmaları ve bu teklifin kabul edilmesiyle milli park kavramı doğmuştur.

  Türkiye'de milli park çalışmaları ilk defa 1956 yılında yürürlüğü giren 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 25. Maddesi ile uygulama alanı bulmuştur. 1983 tarihinde çıkarılan 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu ile bugünkü konumuna gelen milli parklar, bu tarihten sonra plânlı bir gelişme programına alınmıştır. Programın temelini, doğal, kültürel, rekreasyonel (eğlence dinlenme amacı taşıyan) kaynaklara sahip yörelerin, yüksek potansiyel değeri taşıyan orman parçalarının, av ve yaban hayatı kaynaklarının, sulak alanların, orman içi akarsu ve göllerinin korunarak kullanılmaları ilkesini hedefleyen politika ve stratejiler oluşturur. Aslında, bu koruma ve kollama sadece milli parklar için değil, aynı zamanda doğa parkları, doğa anıtları ve doğa koruma alanları için de geçerlidir.


   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Teşekkür Ederim Titan abi veya titan abla eğer siz olasaydınız ödev kalcaktı ailem bilgisayardan bul diyor yakınımızda kütüphanede yok çok teşekkürler :)
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Ya Çok Teşekkür Ederim. Çok Önemli Bir Araştırmaydı Bu . Ellerinize Sağlık ߀güm :)
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Ya süpersiniz be ödevim içindi sive 100 puan veriyorum ayrıca :d :d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  benim soruma cevap bulamadınız malesef
   
 6. hannah_montana

  hannah_montana Forum Okuru

 7. hannah_montana

  hannah_montana Forum Okuru

  Maalesef benimkine cevap bulamadınız:(
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 9. açya

  açya Forum Okuru

  çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn yaaaaaaaaa of
   
 10. seks

  seks Forum Okuru

 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ya harikasınız saolllllll :d :d :d
   
 12. tghjklş

  tghjklş Forum Okuru

  yya benim soruma cevap yok yA
   
 13. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 15. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  saolun çok teşekkür ederim :D
   
Ulusal Park (Milli Park) Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Park

  Park

  Rüyada insanın parkta dolaşması çok eğlenceli bir tatile; kapıların üzerine kapanıp içeride kalması, bir arkadaşı için çok üzülüp gözyaşı dökeceğine veya kapalı kapıdan içeri girememişse, önemli bir fırsatı kaçıracağını haber verir. Rüyada parkta dolaşmak çok eğlenceli bir tatile yorumlanır. Park kapılarının üzerine kapanıp içeride kalması, bir arkadaşı için çok üzüleceğine ve onun için...
 2. Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) - Milli Park

  Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) - Milli Park

  Biliniyor şarkıların sırası bizde Biliniyor hayat bizden razıdır Otların sarardığı yerlerde güneş Kurşunun değdiği yerde heves kalmıştır Beni artık kimseler aramasın Aşkın en tabanında yattığım anlaşılmasın Korkunçtur yalnızlığımız Bir oyun oynanır oyalanırız Orman değiliz artık Milli parkız Biliniyor şarkıların sırası bizde Biliniyor hayat bizden razıdır Otların sarardığı yerlerde güneş...
 3. Kadınlar neden park edemez?

  Kadınlar neden park edemez?

  Almanya’da bir üniversitenin yürüttüğü araştırma kadınların arabayı park etme konusunda erkeklere nazaran daha yavaş ve daha dikkatsiz olduğunu ortaya koydu. Ama bu trafikte erkeklerden kötü olduğumuz anlamına gelmiyor! Kadınların park edememesi bilimsel bir gerçek! Kadınların kötü araba kullandığı düşünülür. Hatta erkekler için bazen bu gurur meselesi bile olabilir. Bir araştırmacı bu...
 4. Milli Parklar Nerede Bulunmaktadır?

  Milli Parklar Nerede Bulunmaktadır?

  Milli Parklar Nerelerde Bulunmaktadır?
 5. jurasssic park ne zaman oynayacak ?

  jurasssic park ne zaman oynayacak ?

  En sevdiğim filmlerden biri jurassci park tı. Sanırım yeniden çekilecekmiş ama acaba ne zaman vizyona girer, bilginiz var mı ?

Sayfayı Paylaş