1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Umre İçin Gerekli koşullar şartlar nelerdir

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Umre İçin Gerekli Şartlar nelerdir Umre İçin Gerekli koşullar nelerdir

  Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Umre'ye gitmek isteyen ve gitmeyi düşünen tüm arkadaşlarımız için, Umre'ye gitmek için gerekli şartlar hakkında ki bilgilere yer veriyoruz.

  [​IMG]


  Hac sadece hac mevsiminde yapıldığı halde, umre her zaman yapılabilir. Ancak kurban bayramının arefe günü ile, bu bayramın dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazanda yapılması ise daha çok sevaba vesîledir. (Elmalılı H Yazır, Halk Dini Kur'ân Dili, II, 709)
  Umre esas itibariyle, Kâbe'yi tavaf (etrafında yedi defa dönmek) ve Safa ile Merve tepeleri arasında yedi defa sa'y (koşmak) dır. Hacda olduğu gibi; Müzdelife'ye gitmek, Arafat'ta vakfe yapmak, Mina'da şeytan taşlamak umrede yoktur.
  Tavafın dört şavtı (Kabe'nin etrafında dört kere dönmek) umrenin rüknüdür. Vakit müstesna, hac için şart olan her şey, umre için de şarttır. Tavafın geri kalan üç şavtı, Safa ile Merve arasındaki sa'y ve bunun bitiminde tıraş olmak ya da saçları kısaltmak da umrenin vacipleridir. Haccın sünnetlerinden Safa ile Merve arasındaki sa'ye kadar olanların tümü umre için de sünnettir. Sa'y bitince umre ibadeti sona erdiği için, hacdaki; Müzdelife, Arafat ve Mina ile ilgili sünnetler umrede söz konusu değildir.
  Umrenin yapılışı: Mekke dışından olup da umre yapmak isteyen bir Müslüman mikat yerinde, Mekkeli ise Harem dışında ihrama girer "Allahım! Ben umre yapmak istiyorum, onu bana kolaylaştır ve benden kabul et" diyerek dua ve niyet eder, telbiye de bulunur Harem-i Şerif'e gelince Kâbe'nin etrafına yedi defa dolaşarak tavaf eder İlk üç dolanışta biraz çalımlı yürür Her dolanışta Hacerü'l-Esved adındaki kutsal taşı selamlar Tavaf bittikten sonra iki rek'at namaz kılar ve Safa tepesine gider Oradan başlayarak, Safa ile Merve arasında yedi kere gider gelir Buna; sa'y denilir Daha sonra tıraş olarak veya saçlarını kısaltarak ihramdan çıkar Böylece sona ermiş olur (el-Mevsılî, el-İhtiyar fi Ta'lili'l-Muhtar, 157; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, 483, 508)
  Hac için ihrama giren kişinin, ihramda iken yapması yasak olan şeyler, umre için ihrama giren kişi için de yasaktır İhramda iken bu yasaklardan birisini yapan kimseye, hac için ihramda iken aynı yasağı işleyen kimse için gerekli olan ceza gerekir
  Umrenin tek rüknü olan tavafın ilk dört şavtını tamamlamadan karısıyla cinsî temasta bulunan kişinin umresi fasit olmuştur Ancak bu duruma düşen kimse umreyi bırakmaz devam eder Ceza olarak bir koyun kurban eder ve tekrar umre yapar Tavâfın dört şavtını tamamladıktan sonra aynı yasağı işleyenin umresi ise fasit değildir, fakat onun da bir koyun kurban etmesi gerekir (Ömer Nasuhi Bilmen, age, 85/9)
   
Umre İçin Gerekli koşullar şartlar nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Polislik için gerekli şartlar, polis olmak için ne yapmalıyım ?

  Polislik için gerekli şartlar, polis olmak için ne yapmalıyım ?

  polis olmak için hangi okulları okumak gerekir polis olmak için ne yapmalıyım 2011 Ben polis olmak istiyorum. Ama tam olarak polisliğin şartları nelerdir, yada polis olmak için ne yapmalıyım, Nereye baş vurmalıyım gibi sorularıma cevap arıyorum. Umarım yardımcı olursunuz. Teşekkürler.
 2. Vali Olmak İçin Gerekli Şartlar...

  Vali Olmak İçin Gerekli Şartlar...

  vali olmak için gerekli şartlar nelerdir hangi okulu bitirmeli ne mezunu olmalı yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler burada melekler Küçükken sorulduğunda ''Büyüyünce ne olacaksın ?'' diye,sanki söz birliği etmişçesine bütün çocuklar ya doktor der ya da öğretmen melekler :) Ama büyüdükçe çocukların idealleri değişir,netleşir.Vali olmak isteyen bile çıkabilir.Şimdi biz de hayali...
 3. Umre İçin Gerekli Şartlar

  Umre İçin Gerekli Şartlar

  Umre İçin Gerekli Şartlar nedir bu sene allah izin verirse umreye gitmek istiyorum.
 4. 2015 Umre İçin Gerekli Evraklar

  2015 Umre İçin Gerekli Evraklar

  Umre Vizesi İçin Gerekli Evraklar; - 2011 yılından sonra alınmış en az 1 yıl süreli çipli pasaport - 4 adet vesikalık fotoğraf - Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (arkalı önlü) - Evli Çiftler için Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Evlilik Cüzdanı - Yalnız giden bayanlar (45 yaş ve üstü) evli ise eşinden gideceği kişi (1. derece yakını ) için muvafakat name, götürecek kişi ise (1. derecek yakını) götürüp...
 5. Aşılama raporu çıkarabilmek için gerekli ön koşullar

  Aşılama raporu çıkarabilmek için gerekli ön koşullar

  Bebek sahibi olmada güçlük çeken ve 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan çiftlerde kısırlık (infertilite) problemi söz konusu olabilir. Bu problemin araştırılmasında ilk aşama, erkekte sperm analizi, kadında hormon tetkikleri ve rahim filmidir. Bu tetkiklerin hepsinin normal çıktığı ve altta yatan bir problemin bulunamadığı genç hastalarda aşılama (bilimsel adı ile artifisiyel...

Sayfayı Paylaş