üniversitelerimizi tanıyalım işte inönü üniversite

fırtına

Yeni Üye
Üye
üniversitelerimizi tanıyalım işte inönü üniversite
adıyaman tıp fakültesi ne zaman açılacak inönü üniversitesi görseller inönü üniversitesi ne zaman kuruldu
logo.gif


TARİHÇE


Üniversitemiz, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurulmuştur. İnönü Üniversitesi, 1976-1977 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Malatya Fen Lisesinde eğitimini sürdüren Üniversitemiz, 1984-1985 Eğitim-Öğretim Dönemi'nde, bugünkü kampus alanına geçmiş ve hızla gelişme imkanına kavuşmuştur.

Üniversitemiz bünyesinde ilk olarak Temel Bilimler Fakültesi ile Eğitim Fakültesi kurulmuştur. 28 Şubat 1977 tarihinde Temel Bilimler Fakültesi'nin Fizik, Kimya ve Matematik bölümlerine öğrenci alınmasıyla da fiilen eğitim-öğretime başlamıştır. Bununla birlikte, daha önce kurulmuş olan Çukurova Üniversitesi'ne bağlı Malatya İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de müstakil olarak eğitim ve öğretime devam etmiştir.

1981 yılında Yükseköğretim Kurulu'nun oluşturulması ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun kabul edilmesinden sonra yayınlanan "Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname" ile İnönü Üniversitesi yeni bir yapıya kavuşmuştur. Buna göre;Temel Bilimler Fakültesi Fen Edebiyat Fakültesi olarak, Çukurova Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı Malatya İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu'da İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Malatya Meslek Yüksekokulu da üniversiteye bağlanmıştır.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi 1988-1989 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitim faaliyetine başlamıştır.Darende İlahiyat Fakültesi, 1992-1993 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Darende'de eğitime başlamış, 2001-2002 Eğitim-Öğretim Yılı'nda İnönü Üniversitesi kampüsüne taşınmıştır. Adıyaman Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ise 1999-2000 Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. Bakanlar Kurulu'nun 2001/3249 sayı ve 24 Ekim 2001 tarih kararı ile kurulması onaylanan Eczacılık, Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinden, Eczacılık Fakültesi 2002-2003 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır.

İnönü Üniversitesi, üniversal anlayışla ülke kalkınmasına hizmet edecek, kalifiye teknik eleman ihtiyacının giderilmesine büyük katkı olacak Meslek Yüksekokullarının açılmasına büyük önem vermiştir. Bu kapsamda, bugüne kadar 10 Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Ülkemizin ihtiyacı bulunan kalifiye sağlık elemanlarının yetiştirilmesi, verimliliğin artırılması ve Ebe, Hemşire ile Sağlık Memurluğu eğitiminin, Avrupa Birliği normlarına uygun olarak lisans düzeyinde gerçekleştirilmesi amacıyla Malatya ve Adıyaman'da olmak üzere iki Sağlık Yüksekokuluda 1997 yılında açılmıştır.

Eğitim ve öğretim birimlerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora öğretimini yürütmek amacıyla 1983 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1984 yılında Fen Bilimleri Enstitüsü ve1993 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur.İnönü Üniversitesi bugün; 1086 akademik,
1027 idari personel ile öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti vermeyi sürdürmektedir.

Genel Bilgi :


İnönü Üniversitesi öğrencileri, istekleri ve ilgi alanlarına göre topluluklara üye olmakta ve çok yönlü bir sosyal yaşam içine girebilmekte. Toplam 25 topluluk bulunuyor. Bu topluluklara her yıl yenileri eklenerek faaliyetlerini sürdürüyor.
Üniversitenin desteklediği öğrenci toplulukları, yıl boyunca konferans, seminer, panel gibi bilimsel toplantıların yanı sıra, konser, tiyatro, görsel sanatlar, sinema, edebiyat vb. dallarda söyleşi, sergi gibi sosyal ve kültürel etkinlikler düzenliyor.
öğrencilerimize spor faaliyetlerini yürütebilmeleri için 750 kişi kapasiteli kapalı spor salonunun yanı sıra; tenis kortları, futbol sahaları, voleybol-basketbol sahaları ve yarı- olimpik açık yüzme havuzu ile geniş spor olanakları var.Birimlerin Dağılımı :


FAKÜLTELER


Fen-Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Tıp Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Adıyaman Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi


ENSTİTÜLER


Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü


YÜKSEKOKULLAR


Malatya Sağlık Yüksekokulu
Adıyaman Sağlık Yüksekokulu


MESLEK YÜKSEKOKULLARI


Malatya Meslek Yüksekokulu
Adıyaman Meslek Yüksekokulu
Arapgir Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Kale Meslek Yüksekokulu
Battalgazi Meslek Yüksekokulu
Akçadağ Meslek Yüksekokulu
Yakınca Meslek Yüksekokulu
Sürgü Meslek Yüksekokulu
Hekimhan Meslek Yüksekokulu


ARAŞTIRMA MERKEZLERİ


Turgut Özal Tıp Merkezi
Merkezi Araştırma Laboratuvarı
Kayısı Araştırmaları ve Uygulama Merkezi
Geleneksel El Sanatları Arş. ve Uyg. Merkezi
Gök Bilimleri Arş. ve Uyg. Merkezi
Çevre Sorunları Arş. ve Uyg. Merkezi
Osmanlı Devri Adliye Sicil Arş. ve Uyg. Merkezi
Kültür Merkezi Müdürlüğü
Üniversite Sny. İşbir. Arş. Uyg. Mrk. Müd.
Bilimsel Araştırma Projeleri Kom. Bşk.
Stratejik Araştırma Merkezi Müd.


Öğrenci Sayısı : 19723


Akademik Personel : 1101

Bu Yıl Alınacak

Öğrenci Sayısı : 4206


Barınma :


Toplam 3558 kapasiteli yurtlar bulunuyor.


Burs :


İnönü Üniversitesi Vakfı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlıyor.
 
Geri
Üst