1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Üniversiteye ABD modeli geliyor

  Konu, 'Üniversiteler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Herhangi bir sebeple üniversiteden atılanlar müjde!

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 'Bir nedenden dolayı bırakmak zorunda kalan insanları, biz okuldan atmayacağız. Böyle esnek bir sistem her halde herkesin işine daha çok gelir' dedi.

  Özcan, bu konuda ellerinde bir taslak bulunduğunu ancak üzerinde biraz daha çalışacaklarını bildirdi.

  YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen öğle arasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, üniversiteden atılmanın kaldırılacağı yönünde bir açıklaması olduğunun hatırlatılması üzerine, ''Evet, öyle bir şey üzerinde çalışıyoruz. Biz hiçbir şekilde (öğrencinin) okuldan alakasını kesmeyeceğiz. Bir öğrenci çeşitli nedenlerle eğitimini bırakırsa geri geldiğinde harcını biraz daha fazla almayı düşünüyoruz'' diye konuştu.


  Özcan, ''Yıl sınırı olmayacak mı?'' sorusunu, ''Hayır, yıl sınırı olmayacak. Hiçbir zaman okuldan atılmayacak, aynı Amerika'daki gibi'' diye yanıtladı.
  Bir gazetecinin ''Ömür boyu üniversite mi?'' sorusu üzerine Özcan, şunları söyledi:

  ''Evet, ömür boyu üniversite ama hiç kimsenin onu yapacağını zannetmiyorum. Öğrencilerin büyük bir kısmı, yüzde 99'u bence yine aynı şekilde devam edecektir. Ama işte bir nedenden dolayı bırakmak zorunda olan insanları da biz okuldan atmayacağız. Bunun en büyük nedeni insanları atıyorsunuz, bunlar 3-5 yıl sonra çıkan afla tekrar geri geliyorlar. Geri geldiklerinde o ders ortadan kalkmış oluyor, dersin müfredatı değişmiş oluyor, hocası artık o okulda olmuyor. Büyük zorluklar çıkıyor. Üniversiteler için bunları ortadan kaldırmalıyız. İnsanları okuldan atmak çok da çağdaş bir şey değil.

  Öğrenci kendi isteğiyle bırakabilir. Mesela der ki ikiden üçe geçtiğinde, 'Ya bir sene dışarıda çalışayım ya da bir dünya turuna çıkayım...' Ülkemizde böyle işler başlayacak tıpkı Amerika'da olduğu gibi. 'İşte birazcık bazı işlerle uğraşayım, tecrübe edineyim, tekrar geri geleyim' diye düşünebilir. O durumlarda böyle esnek bir sistem her halde herkesin işine daha çok gelir. Üniversiteleri koruruz en önemlisi.''

  Özcan, bu konuda kanun taslağı hazırlanıp hazırlanmadığı yönündeki soru üzerine, ellerinde bir taslak bulunduğunu ancak üzerinde biraz daha çalışacaklarını bildirdi. Özcan, taslağı fikir almak için rektörlere yolladıklarını da kaydetti.

  HARÇLAR KATLANACAK

  ''Mesela bir kişi, okulu bıraktıktan sonra 30 yaşında geri dönmeye karar verdi. 30 yaşına kadar harç ödemeyecek mi?'' sorusunu Özcan, ''Geldiğinde iyi bir harç verecek. Yılların birikimini alırız herhalde. Aynı faizlerdeki gibi katlaya katlaya getiririz'' diye yanıtladı.

  Özcan, ''Af kalkıyor mu?'' sorusuna karşılık, yasa tasarısının Meclisten geçmesi durumunda affa gerek kalmayacağını belirtti.

  Özcan, ''Bundan sonra yıl sınırlaması kalkıp, kredi sistemi mi gelecek?'' sorusuna ''Tabii bunu yapabilmek için kredileri takip edeceğiz'' yanıtını verdi. Kredilerin her bölüm için farklı olup olmayacağının sorulması üzerine Özcan, ''Yok. Mesela ODTÜ'de hemen hemen her bölümün kredileri birdir'' dedi.

  alıntı


   
Üniversiteye ABD modeli geliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ABD eski Hazine Bakanı Snow Türkiye'ye geliyor

  ABD eski Hazine Bakanı Snow Türkiye'ye geliyor

  ABD’nin eski Hazine Bakanı John W. Snow, 5 Ekim Cuma günü konferans vermek üzere İstanbul’da gelecek. Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Eski Hazine Bakanı John W. Snow Garanti Bankası ve Capital dergisinin düzenlediği konferansta “Uluslararası İş Dünyasındaki Riskler ve Fırsatlarö sunumu yapacak. Açıklamada, Snow’un iş dünyası ve devlet yönetimindeki engin tecrübesine...
 2. Üniversiteyi bitirmesemiydim?

  Üniversiteyi bitirmesemiydim?

  dede:nereyi kazandın evladım öss sonuçlarını yeni öğrenmiş ve mutluluktan uçan bünye: boğaziçi üniversitesi endüstri mühendisliği(artık kişi hayran bakışlara maruz kalmayı, övülmeyi, ilahlaştırlımayı beklemektedir. e kolay değil tabi ilk 100e girmiştir) dede: e oğlum kazanamadın mı ablan gibi bi doktorluk filan(kişinin ablası konya-tıpta okumaktadır) o kadar da çalış dedik sana....
 3. Türk üniversiteleri

  Türk üniversiteleri

  TÜRK ÜNİVERSİTELERİN DÜNYADAKİ YERİ Son iki yıldır, üniversite sıralaması konusunda en kapsamlı çalışma Cybermetrics Lab. tarafından “Webometrics Ranking of the World Universities” (World Universities' ranking on the Web: Home) adı altında gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, 15.000 üniversite değerlendirilmekte ve ilk 4.000’i sıralanmaktadır. Çok fazla sayıda üniversitenin değerlendirilmesi...
 4. Geliyorum

  Geliyorum

  Geliyorum geliyorum hicret ettim geliyorum Geliyorum geliyorum tövbe ettim geliyorum. Yüzümü döndüm Beytullah'a secde ettim geliyorum Yüzümü döndüm o dergaha secde ettim geliyorum......
 5. ABD MELEKLERI

  ABD MELEKLERI

  Slm kızlar ben de Usa deyim tabii geçici süre. Burada yalnız sayilirim genelde eşim çok yoğun. Ben de bu siteyi bulunca çok sevindim ve hemen üye oldum.

Sayfayı Paylaş