1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Unutkanlık Nasıl Meydana Gelir?

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ''The Brain Book'' adlı ünlü kitapta bir gram beynin bütün dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha fazla hücreler arası bağlantı içerdiği ortaya çıktı.
  Beyindeki hücreler arası enerji transferinin bozulması, hücrelerin bilgileri kaydetme, tekrar geri çağırabilme, bilgileri depolayabilme özelliklerinin bozulmasını unutkanlık olarak tanımlayabiliriz.

  En önemli konu unutkanlığın hangi nedenle olduğunun tespitidir. Çünkü eğer unutkanlık alzheimer gibi bir hastalığın habercisiyse erken teşhis büyük önem taşıyor.

  Hafızayla ilgili ne tür sorunlar ortaya çıkıyor?

  Nasıl ki insan yaşlanınca beli bükülür, cildi yıpranırsa hafıza da zamanla yaşlanıyor. Yaşlanmayla birlikte de zihinde unutkanlık ortaya çıkıyor.

  İki çeşit unutkanlık vardır. Bir tanesi basit unutkanlık dediğimiz zararsız, geri dönüşü olan ve düzeltilebilen unutkanlık türüdür.

  İkincisi kötü huylu unutkanlıktır. Hafıza kaybı, yani alzheimer hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla ilgili oluşur.

  İnsan beyni hala gizemli. Beyinle ilgili şu an neler biliniyor?

  ''The Brain Book'' adlı ünlü kitapta bir gram beynin bütün dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha fazla hücreler arası bağlantı içerdiği ortaya çıktı. Insan beyninde yaklaşık olarak 140 milyar hücre var. Zeka geriliği olan bir insanın beyninin bile dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha çok bağlantı içerdiği biliniyor.

  Hafıza düzenlemesi

  Dale CARNEGIE

  Buna göre:

  .Anımsamanın dağal yasaları bellekte tutulacak şeyler hakkında iyi düşünceler almak, bellekte tutulacak şeyleri birbirlerine bağlamaktır.

  �Belleğimizde tutmak istediğiniz şeyler hakkında derin, acık izlenimler edinin. Bunun için:

  Düşüncelerinizi bir şey üzerinde derleyip toplayın. Roosvelt''in çok güçlü bir belleğe sahip olmasının nedeni buydu.

  Bir şeyi dikkatle inceleyince onun hakkında sağlam düşünce edinin. Bir fotoğraf makinesi sis içinde resim alamaz. Zihin de sisli izlenimleri tutmaz.

  Bir şey hakkında, duygularınızın kaçıyla mümkünse, o kadarıyla izlenimler edinmeye calisin. Lincoln, belleğinde tutmak istediği her şeyi yüksek sesle okurdu. Ve böylece hem gözünü, hem de kulağını kullanarak belleğini güçlendirirdi.

  Her şeyden fazla, gözle edindiğiniz bilgilere önem verin. Çünkü gözün aldığı şeyler bellekte yer eder. Göz ile beyin arasındaki sinirler, kulakla beyin arasındaki sinirlerden yirmi kere büyüktür.

  Mark Twain, notlar kullandığı zaman, konuşmasının asil noktalarını anımsayamıyordu ama notlarını atıp konunun noktalarını anımsamak için resim kullanmaya başladığı zaman sorun hallolmuştu.

  �Belleğin ikinci yasası yinelemektir. Binlerce Müslüman Kur''an''í ezberlemektedir. Ve buna, ancak, yinelemek suretiyle imkan bulunmaktadır. Biz de yinelediğimiz her şeyi belleğimizde tutabiliriz. Ama bunun için de su noktalara dikkat etmemiz gerekir:

  .Bir şeyi belleğimizde tutmak için bir kenara çekilerek onu yineleyip durmayın. Onu bir iki kez yineledikten sonra bırakın, sonra başka bir zaman ona bir kere daha donun. Aralıklı yinelemeler, zaman harcamaya meydan vermeden, bir çırpıda ezberlemek için harcanacak zamanın yarısında, istenen şeyi ezberlemeye yardim eder.

  .Bir şeyi belleğinize koyduktan sonra bu olayı izleyen sekiz saat içinde olduğu gibi otuz gün sonra da onu unuturuz. Onun için, konuşmamızı yapmadan birkaç dakika önce de notlarınızı birkaç kere gözden geçirin.

  .Bellekle ilgili uçuncu yasa bellekte tutulacak şeyleri birbirlerine bağlamaktır. Bir şeyi anımsamak için onu başka bir olayla bağlamak, anımsamayı kolaylaştırır. Profesör James der ki:"Zihne gelen her şey, kesinlikle, orada bulunan bir şeye kendini bağlar. Deneyimleri üzerinde çok düşünen insan, bunların birbirleri arasındaki ilişkileri kolayca bulur ve böylece en iyi bellek sahiplerinden biri olur."

  �Bir olayı, zihninizde bulunan diğer olaylara bağlamak istediğiniz zaman, yeni olayı her yönden göz önüne alin. Onun için, yeni bir olay karsısında kaldınız mi su soruları sorun: Niçin böyledir? Nasıl böyledir? Ne zaman böyledir? Nerde böyledir? Böyle olduğunu kim söyledi?

  �Bir yabancının adini anımsamak için onunla ilgili sorular sorun. Onun adinin nasıl hecelendiğini, anlamının ne olduğunu anlamaya calisin. yabancının diş görünüşüne dikkat edin. Onun adıyla yüzünün sekli arasında bir ilişki bulun. Onun mesleğiyle adini birleştiren bir söz uydurun.

  �Tarihleri anımsamak için onları aslında belleğinizde tuttuğunuz tarihlerle ilgilendirin. Örneğin Kristof Kolomb Amerika''yi 1492''de keşfetti. Bunu belleğinizde kolay kolay tutamıyorsanız Amerikanın İstanbulun (1453) fethinden otuz sekiz yıl sonra feth olundugunu öğrenin. O zaman Amerikanın keşfinin tarihini kolaylıkla anımsayabilirsiniz.

  �Konuşmanızın en belli baslı noktalarını anımsamak için bunları en mantıklı diziye koyunuz. Bu sayede her nokta, size, daha sonraki noktayı anımsatır. Sonra, konunun baslarını anımsamak için, "İnek Napolyon''un önünde bir sigara içti!" gibi saçma bir cümle de yapabilirsiniz.

  �Bütün önlemlerinize karsın ne diyeceğinizi unutursanız, kesin bir bozguna uğramamak için, son cümlenizin son sözlerini şişirebilir ve arada asil konunuza dönmek için zaman kazanabilirsiniz.
  Kaynak: yetenek.com
   
Unutkanlık Nasıl Meydana Gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp Krizi Nasil Meydana Gelir

  Kalp Krizi Nasil Meydana Gelir

  Kalp, istirahatte dakikada 60-80 kez tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi ve kan alması gerekir. Kalbin kendini besleyen bu damarlara koroner arterler adı verilir. Koroner arterlerin dolaşımında bir bozulma olduğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Koroner yetersizlik tabloları koroner damarlardaki darlıkların tipine...
 2. Hafıza Kaybı Nasıl Meydana Gelir?

  Hafıza Kaybı Nasıl Meydana Gelir?

  hafıza nasıl kaybedilir kalp krizi sonrası hafıza kaybı Hafıza kaybı da menopoz belirtilerinden biridir. Eskiden okuduklarımın hemen hepsi aklımda kalırdı; artık bir sayfayı birkaç kez okumak zorunda kalıyorum. Özellikle de, araştırma amacıyla okurken bir türlü dikkatimi okuduğum şeye veremiyorum. İncelediğim bir metni tam olarak anlamak için üst üste birkaç kez okumak zorunda kalıyorum....
 3. bebekler nasıl meydana gelir? ;)

  bebekler nasıl meydana gelir? ;)

  bebekler nasıl meydana gelir? ;)
 4. Diyabet (şeker) Nedir ? Nasıl Meydana Gelir ?

  Diyabet (şeker) Nedir ? Nasıl Meydana Gelir ?

  diyabet nedir,diyabet nasıl meydana gelir,diyabet hastalığı tedavisi,diyabet çeşitleri,diyabet sıklığı ne kadardır,kaç tip diyabet vardır,şeker hastalığının nedenleri,şeker hastalığı neden olur, şeker hastalığı genetik mi, Genelde diyabet hastalarına şeker, tatlı ve çikolatanın yenmemesi tavsiye edilir. Uzmanlara göre diyabet hastalığı sadece şekerden kaynaklanmaz aslında kilolu insanlar...
 5. UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

  UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

  unutkanlık nedenleri,unutkanlık sebepleri,unutkanlık nedn olur,unutkanlığa ne iyi gelir,unutkanlığın tedavisi varmı,unutkanlığa iyi gelen besinler,unutkanlık hakkında bilgiler Çağımızda büyük küçük demeden çoğu kimsenin serzenişidir unutkanlık. Bir çok kişi “Telefonumu nereye koymuştum? Arabanın kapısını kilitledim mi? Ocağın altını kapattım mı? Ben buraya neden gelmiştim? Pardon!...

Sayfayı Paylaş