1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.482
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Urartular

  Konu, 'Eski Uygarlıklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  urartular Urartuların, Başkenti Tuşpa (Van) idi. Urartu Devleti en güçlü döneminde (M.Ö. 8-7.yy), günümüzdeki Doğu Anadolu, Kuzeybatı İran, Irak'ın küçük bir bölümü ile kuzeyde Aras Vadisi'ne egemendi. Sınırları kuzeyde Erzurum-Kars Yaylası, güneyde Toroslar, doğuda Urmiye Gölü havzası, batıda Fırat Nehri (şimdiki Karakaya baraj alanı) olarak çizilebilir. Bu geniş ve çoğu zaman dağlar ve vadilerle birbirinden ayrılmış engebeli bölgede özellikle tarım alanları ve buralara ulaşan bölgelerde büyük inşa projeleri yürütmüş ve önemli kentler kurmuşlardı. Urartu orduları bu sınırların ötelerine daha çok yağma seferleri yapmak için ilerlemişlerdi.Ünlü "Van Kalesi"gibi yapıtları vardır.Ünlü kanalları olan " Şamran Kanalı" da bunlardan bir tanesidir.

  Urartu ülkesinin kuzeyinde Diauehi (Erzurum bölgesi), Qulha ve Tariu yerel krallıkları (Ardahan yaylasında) ile bozkırlı Isqugulu (Güney Kafkasya'da) toplumları, batısında Hatti (Melitea, Qumaha), güneyinde Assur (Kuzey Mezopotamya'da) doğusunda Mana ve Parşua (İran'da) ülkeleri bulunmaktaydı.


  Köken ve Dil

  Urartular, eklemeli dil yapıları ortak özellikler gösteren Hurriler ile aynı kökenden gelmekteydiler. Urartuca günümüzde ise Doğu Kafkas dil ailesinden Çeçence, İnguşça ve Tuşça ile benzerlikler göstermektedir.

  Urartu Krallığı'nın tarih sahnesinden kalkmasından oldukça sonra aynı coğrafyada konuşulan Hint-Avrupa dil grubuna ait Ermenice ve onu izleyen Kürtçe ile Urartuca farklı dil ailelerine mensupturlar ve aralarında akrabalık söz konusu değildir.


  Kronoloji

  Urartu adına ilk kez M.Ö. XIII. yy'da Assur yazıtlarında Uruatri biçiminde rastlanır. Bu belgelerden anlaşıldığına göre M.Ö. XIII yy ile IX. yy arasında Uruatri ve Nairi gibi toplumlar Doğu Anadolu'da beylik ve aşiretler halinde yaşamaktaydılar.

  Krallık M.Ö. IX. yy ortasında I. Sarduri ile ilan edilir. İlk Urartu yazıtı ve Van Kalesi'ndeki ilk anıtsal mimari bu krala aittir. M.Ö. VII. yy'daki en güçlü krallardan biri olan II. Rusa'dan sonra ise gittikçe zayıflamış ve M.Ö. VI. yy başlarında tarih sahnesinden çekilmiştir. Urartu krallarının sıradüzeni ve tarihlendirilmesi, daha iyi belgelendirilmiş Assur kralları listesi ile kurulabilen paralellikler yardımıyla sağlıklı hale getirilebilmektedir.


  Kazılarla İncelenmiş Önemli Merkezler

  Van Kalesi (Tuşpa): Başkent, stadel ve aşağı şehirden oluşuyor. Stadelde yöneticilerin oturduğu saraylar, tapınak, anıtsal kaya mezarları gibi yapılar var. Aşağı şehirde halkın oturduğu sivil yapılar vardı.

  Aşağı ve Yukarı Anzaf: Yukarı Anzaf’ta Haldi tapınağı, büyük depolar ve surlar

  Çavuştepe (Sardurihinili): Büyük bir saray yapısı, Haldi ve Irmuşini tapınakları, depolar, atölyeler ve surlar

  Toprakkale (Qilbani önündeki Rusahinili): Haldi tapınağı

  Ayanıs (Eiduru önündeki Rusahinili): Tapınak, depolar, surlar, aşağı şehir

  Karagündüz: Höyükte sivil yerleşme, mezarlıkta içinde 80’i bulan sayıda gömü olan 9 oda mezar

  Altıntepe: Başkent Tuşpa’nın mezarlığı

  Dilkaya: Höyükte sivil yerleşme, mezarlıkta 3 sandık-oda mezar, küp mezarlar ve kum mezarlar

  Altıntepe/Erzincan: Tapınak, yönetici yapıları, oda mezarlar

  Habibuşağı (Tumeişki)/Elazığ: Sınır kalesi, mezarlar, en batıdaki Urartu yazıtı

  Giyimli: Mezarlık ve giyimli ev planları mevcuttur

  Kefkalesi: Saray, tapınak

  Kayalıdere: Kale, tapınak, kaya mezarları

  Iğdır: Mezarlık

  Oşakan/Ermenistan:

  Arin-Berd (Erebuni):

  Armavir-Blur (Argiştihinili):

  Karmir Blur (Teişeba URU)

  Horom

  Bastam (Rusai URU.TUR)

  Haftavan Tepe


   
Urartular konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Büyük Urartu Otel/4 Yıldızlı/Van

  Büyük Urartu Otel/4 Yıldızlı/Van

  Oda ve Yatak 75 Oda, 150 Yatak, 12 Suit Oda Özellikleri TV, Uydu TV, Özel TV Kanalları:, Minibar, Müzik Yayını, Direkt Telefon, Telefon, Kasa, Özel Banyo, Duş ve tuvalet, Saç Kurutma Makinası, Merkezi Isıtma Yeme - İçme 2 Restoran Kapalı Alan Kapasitesi: 1000, Kahvaltı Salonu (toplam kap: 300), Snack Bar, 3 Bar. Fasilite ve Servisler 24 Saat Oda Servisi, Resepsiyonda Emanet Kasası,...
 2. Urartu şamram Kanali

  Urartu şamram Kanali

  Urartu döneminde yapılmış bir su kanalıyla, Van’a yaklaşık 50 km. öteden su taşınıyordu. Günümüzde bu su kısmen akıyor, ama tarihi kanal neredeyse yok edilmiş durumda. Oysa dünyada eşi bulunmayan bu özel kanal, birinci dereceden turistik bir keşif yolu haline getirilebilir. Günümüzden binlerce yıl önce, bugünkü görkem ve teknolojik hassaslığı aratmayan Urartu su mimarisi anıtlarından...
 3. Urartu Inançları

  Urartu Inançları

  urartuların dini inançları urartu mitolojisi urartuların dini inanışları urartular inancları inanışı Urartu Devleti feodal bir devletti ve şehirler merkezden gelen memurlarla yönetilirdi. Yönetim böyle olmakla birlikte merkesi din de büyük önem taşımakta devlete dini bir karakter vermekteydi. Urartuların dinleri ve inançları hakkında bilgimiz oldukça sınırlıdır. Çivi yazısı belgelerin...
 4. Urartu Uygarlığı

  Urartu Uygarlığı

  urartu uygarlığı Urartular MÖ birinci binyılın başında , Van Gölü ve çevresinde önemli bir devlet kuran ve günümüze kadar buradaki uygarlıkları etkilemiş bir kavimdir. Yapılan araştırmalar Urartular ile Hurriler arasında akrabalık olduğunu göstermektedir. Zaten urartu dili de Sami ya da Hint Avrupalı bir dil olmayıp , Asiatik bir dil olan Hurri dili ile benzerlikler göstermektedir. Aynı...

Sayfayı Paylaş