1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.301
    Ödül Puanları:
    113

Uşak'ta Müzik Kültürü

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

ege bölgesi müzik kültürü ege bölgesinin müzik kültürü Uşak ilinin müzikteki kültürel yapısı hakkında merak ettikleriniz varsa buyrun o zaman ilin müzik kültürü nasılmış bakalım

Yöremize ait 40-50 civarında türkü söylenir bunlardan bazıları
    a)Kiremitte Buzmusun
    b)On yedi benli Şadiye
    c)İndim nane biçmeye
    d)Ormandan gel a cavırın kızı da ormandan
    e)Ayşem Nerden Geliyon
    f)Ekinler Ekilirken

EKİNLER EKİLİRKEN

Ekinler ekilirken
    Çiziye dökülürken
    Seni benden ayırdılar
    Suna da boylu KEZİBAN
    Şafaklar sökülürken

Vardım Pınar akmıyor
    Yar yüzüme bakmıyor
    Dokuz daldan gül aldım.
    Suna da boylu Keziban
    Yarım gibi kokmuyor

Uşak duman sis oldu
    Açılan güller soldu
    Aç yüzünü göreyim
    Suna da boylu Keziban
    Kalbim hasretle doldu.

Halk Müziği Araçları : Tezeneli sazlardan 4 telliden 12 telliye dek bağlamalar,Cura, bozuk, şeşber, uşak ilinde çalınırdı. Günümüzde ise halen bağlama, tambura, divan ve cura çalınmaktadır. Yaylı sazlardan 3 telli kemane, üflemelilerden zurna, dilli, dilsiz kaval ve düdüklerle, vurmalılardan davul, toprak Darbuka, tel, zil ve kaşık yaygın olarak kullanılır.

Uşak'ta Müzik Kültürü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kan kültürü

kan kültürü

kan kültürü nedir kan kültürü nasıl alınır nasıl yapılır neden alınır Alternatif isimler Hemokültür. Tanım Bakteriyemi yani kanda hastalığa neden olabilecek mikroorganizmaların bulunduğunu göstermek amacıyla uygulanan labaratuvar testine hemokültür denir. Testin yorumlanması Kanın alınması sırasında ortamın steril olmasına özen gösterilmişse kan kültüründe bakteri üremesi her zaman bir...
  2. Müzik

Müzik

Rüyada gerek sesle, gerek müzik aletleriyle müzik dinlemek, iş hayatınızda büyük başarı yaşayacağınıza işarettir. Dinlediğiniz müzik sesi kulağı tırmalıyorsa, görüşleri mantıklı olmayan kimselerin tavsiyelerine kulak verdiğiniz takdirde çok ciddi bir hata işleyeceğinizi gösterir. Rüyada dans müziği dinlemek ve bu müziğe uyarak dans etmek sevilen bir insan olduğunuzu gösterir. Tatlı ve romantik...
  3. -müZik-

-müZik-

Sizin icinde müzik hayatinizda cok önem tasiyan bir yerde ise, buyrun meleklerim bunlar tam sizlik :):):) Orjinal Boyutlarını Görmek İçin Tıklayınız
  4. Afyonkarahisar Kültürü

Afyonkarahisar Kültürü

afyon kültürel özellikleri afyonkarahisar kültürü afyonkarahisarın kültürü afyonun kültürel özellikleri Afyonkarahisar'ın kültürel yapısını merak ediyorsanız buyrun :) İlin her yönden kültürel tüm özellikleri Dil Edebiyat : Halk Şairleri : Harabi, Turabi, Hicazi, Salih Dehşetî, Aşık Zülali, Kalaycıklı Hakkı, Figri, Yoksul Derviş (Şemsettin Kubat), Aslı Bacı (Münevver Tolun), Fakı Eder gibi...
  5. müzik

müzik

duygu devedişi sahneye cıktıgında çalan muzıgın ısmını ogrenebılırmıyım

Sayfayı Paylaş