Üst Bacak Kemiği Uzunluğu (fl)

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Üst Bacak Kemiği Uzunluğu (fl)
gebelikte üst bacak uzunluğu ölçümü,hamilelikte ultrasonla üst bacak uzunluğu ölçümü,gebelikte fl ölçümü,hamilelikte fl ölçümü kaç olmalı,gebelikte üst bacak uzunluğu hakkında bilgiler

f.jpg


Diz ile kalça arasındaki kemiğin uzunluğu ölçülür. Vücudun en uzun kemiğidir. Bu şekli ile bebeğin uzamasını gösteren iyi bir belirteçtir. Bu özelliğinden ötürü cüceliklerin erken tanısında önem taşır. Ancak FL ile hafta arasındaki küçük farklılıklar anormal olarak değerlendirilmemelidir.
Genel anlamda kullanılabilirliği baş çapı gibidir. 14. gebelik haftasından itibaren ölçülebilir. 14. gebelik haftasında ortalama 15 mm iken doğum zamanında 78 mm olur. FL ölçülerek tahmini doğum tarihi hesaplanması çok uygun olmamakla birlikte böyle bir hesaplama yapılacaksa olabildiğince erken yapılmalıdır.
FL ölçümünün güvenilir olabilmesi için kemiğin her iki ucu net olarak izlenmelidir. Kemik ekranın yatay düzlemine mümkün olduğunca paralel olmalıdır. Ekrandaki yatay düzlem ile 30 dereceden daha fazla açı yapan görünümdeki kemiğin ölçümü güvenilir değildir. Ölçülen kemiğin doğru olduğunu belirlemek için kemiğin şekli de değerlendirilebilir. Ölçülen üst bacak kemiğinin dış yan yüzü düz, iç yan yüzü dairesel bir kontura sahiptir.

34 haftalık gebelikte Üst Bacak Kemiği Uzunluğu
FL de BPD gibi bebeğin gelişmesinin yetersiz olduğunu göstermeye uygun bir ölçüm değildir. FL ölçümlerinde haftaya göre olan farklılıklar bebeğin doğduktan sonraki boyu ile ilişkilidir. Bu yüzden bebeğin haftasını belirlemek için baş çapı ve üst bacak uzunluğuna göre hesaplanan gebelik haftalarının ortalaması da kullanılmamalıdır.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
11K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
13K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst