Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki fark nasıl anlaşılır?

Uzman SühaN

Administrator
Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki fark nasıl anlaşılır?
üstüne görmek nedir,adetin üstüne görmek nedir,hamileyken üstüne görmek nedir,hamilelikte üstüne görmek nedir,gebelikte üstüne görmek nedir, üstüne görme hakkında bilgiler

h.jpg


Üstüne görmek nedir, öncelikle bunu açıklayalım: Üstüne görmek, adet (regl, mens) kanaması, regl olmak veya mensturasyon değildir.
Üstüne görmek, hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir kanamadır.Bu kanamaya implantasyon kanaması adı da verilir. Ancak üstüne görmek, her gebelikte görülmez.


Üstüne gören hastalar, gebeliğin başlangıcında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde , gebeliğin oluşmasına bağlı kanamayı fark eder. Ancak, hamile olduğunun farkında olmadığı için bunu adet kanaması sanar. Bir sonraki adet döneminde , yaklaşık gebelik iki aylık olduğunda, bu sefer adet görmeyince fark eder hamile olduğunu. Geçen ay gördüğü kanamayı ise, "üstüne gördüm, üstüne görmüşüm, hamileliğin üstüne adet görmek, gebeliğin üstüne adet görmek" gibi isimlerle ifade eder.

Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki fark nasıl anlaşılır?

üstüne görme, adet kanaması değildir. Çoğunlukla, kanamanın miktarı ve rengi de normal adetden farklıdır. üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir. Bu kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir. Bu her zaman fark edilmeyebilir.
hamilemiyim.org olarak önerimiz, hamilelik şüpheniz var ise, korunmasız ilişki sonrası, normal adet düzeninden farklı kanamalarda bir kadın doğum uzmanına başvurulmasıdır. Anne adayının üstüne görme diye bir şüphesi varsa, ve doktora gitme imkanı da yoksa, en azından idrar veya kanda gebelik testi yaptırması önerilmektedir.

Üstüne görmenin gebeliğe zararı var mıdır?

Gebeliğin rahim duvarına gömülürken yani implante olurken oluşan, üstüne görme kanaması gebeliğe zararlı değildir.Bebeğe de zarar verecek bir durum değildir.
Üstüne görmenin yaratacağı problem ise, gebeliğin anne tarafından geç fark edilmesidir.Gebeliği geç fark ettiği için de, radyasyon veya bazı ilaçlar alabilme olasılığı olur. İstenmeyen gebelikler için de bu durum sorun yaratabilir


.Gebeliğin sonlandırılması isteniyorsa, bunun için geç kalınabilir. Sonuç olarak, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız.,Doktorunuz kanamanın herhangi bir ciddi sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştıracak ve üstüne gördüğünüz şüphesini duyarsa gebelik testi, ultrason gibi tahliller isteyecektir.
 
Geri
Üst