Utangaç çocuklarımız

Young bride

Banned
Utangaç çocuklarımız
Çoğu zaman çocukların hiç sıkılganlık duymadan akıllarına geldiği şekilde davranmalarından yakınıyoruz. Özgür yetişen yarının büyüklerinde utanma duygusuna yer olmadığına inanıyoruz. Ama ne yazık ki utangaçlık çocuklar arasında çok yaygın bir huy. Çocuğun bugün utangaç olması onun yetişkinlik çağında başarı elde etmesini engelleyebili...r. Kendini gösterme şansından yoksun kalır. Kısacası çocuklarda utangaçlığın giderilmesi için elden ne geliyorsa yapılmalı.

Utangaç bir çocuk, elbette ailede endişe yaratır. Ama bu endişeyi, çocuğa kardeşini örnek göstererek dile getirmek çok yanlıştır. Çok çocuklu ailelerin bu tür konularda son derece dikkatli davranmaları gerekiyor. Anne ve babaların iyi niyetle söyledikleri sözler ters bir tepki yaratabilir.

Utangaç çocuğu fazla zorlamak da doğru değildir. Belki anne, çocuğunun tıpkı kendisine benzediğini düşünür ve de onu kendisinin yaşadığı sıkıntılardan kurtarmak için acil önlem almak ister. Belki baba, çocuğunun utangaç olmasının, ilerde başarı sağlamasını engelleceğine hükmeder ve çocuğun bir an önce utangaçlıktan kurtulması için hemen önlem almaya bakar. Bazı çocuklar gürültü koku, dokunma, yeni yüzler ve günlük alışılmış programda yapılan değişikliklerden çekinebilirler. Çocuk yeni bir ortama gireceği zaman onun karşısında bulduğu yeniliklere alışmasına yardım edilmeli. Örneğin altı yaşında bir çocuk bir doğum günü partisine katılacaksa, çocuğun yeni arkadaşlarına uyum sağlaması için partinin yapıldığı yere biraz erken götürmeli. Diğer çocuklar geldikçe, o da yeni yüzlerle teker teker tanışıp kaynaşma olanağı bulur.

Söylenen sözlere dikkat

Utangaç çocuk, bir köşeye çekilip oturmaktan mutluluk duyabilir. Büyüklerin çocukla mümkün olduğu kadar çok konuşmaları, utangaçlığın giderilmesinde önemli rol oynar. Çocuk, duygularını, sıkıntılarını ve isteklerini büyüklerine rahatça anlatabilmeli. Böylece içine kapanık bir çocuk olmaktan da kurtulur. Büyükleriyle rahat rahat konuşmaya başlayan çocuk utanma duygusundan yavaş yavaş vazgeçer. Çocuğun utangaçlığı bırakma yolunda attığı her adım övgüyle karşılanmalı. Küçük utangaçın yavaş yavaş normale döneceğine büyükler inanırsa, çocuk da kendini daha çabuk değiştirebilir. Büyükler, ona her zaman yardımcı olmalı, utangaçlığı bırakması sağlanmalı.
Claudia çok utangaçmış!
Dünyaca ünlü Alman manken Claudia Schiffer, çocukluğunda çok utangaç olduğunu, okul yıllarının da kompleksli geçtiğini söyledi. Schiffer, Alman Stern dergisinin son sayısında yer alan röportajında, “Evimize misafir geldiğinde, hep perdenin arkasına saklanırdım. Okul yıllarım ise kompleksli geçti. Çünkü herkesten daha uzun ve çok sıskaydım. Göze batmaktan korktuğum için, hep arka sırada otururdum’’ diye konuştu.
“İki defa esrar içtim”
Mankenler arasında alkol ve uyuşturucu kullanımının yaygın olduğunu belirten Schiffer, kokain, ecstasy ve diğer uyuşturuculardan uzak durduğunu kaydetti. Sadece iki kez ‘’esrar çektiğini’’, bunun da çok önemli bir deneyim olmadığını söyleyen Schiffer, ‘’sadece (denedim) diyebilmek için içtim’’ dedi. Yoğun iş temposu nedeniyle ‘’çok şey kaçırdığını’’ belirten Schiffer, önümüzdeki hafta cuma günü 30 yaşını bitireceğini, bu yaşına kadar arkadaşlarına fazla zaman ayırmadığını belirtti.

Başarılı kadınları örnek alıyor
Schiffer, yaşlanmaktan korkup korkmadığı yönündeki soruya ise “yaşlanmaktan korkmadığını”, yaşlı kadınların da başarılı olabildiğini kaydederek, Lauren Hutton, Isabella Rosselini ve Bo Derek gibi başarılı kadınları örnek aldığını söyledi.
Cep bilgisayarı üreten bir firmayla çalıştığını belirten Schiffer, kadınlar için mavi renkte üretilen ve Claudia adı verilen cep bilgisayarının sonbaharda piyasaya çıkacağını hatırlattı.
Bilgisayar kullanmasını yeni öğrendiğini kaydeden ünlü manken, artık internete girebildiğini ve elektronik mektup gönderebildiğini söyledi.
Bankada ne kadar parasının olduğunu bilip bilmediği sorusuna, ‘’evet biliyorum’’ cevabını veren Schiffer’in yıllık kazancının 20 milyon mark (6 trilyon lira), mal varlığının da 120 milyon mark (36 trilyon lira) civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yüzde kızarıklık
Hassas, utangaç, edepli, kendine güveni az olan kimselerde uygun olmayan ortamda uygunsuz bir söz veya hareket olursa yüzde kızarma olur. Heyecanlanır, sesi kısılır, gözleri sulanır. Boğazı gıcıklanır. Bu psiklojik bir durumdur. Kendi kendinize güvenmeyi öğrenin, kişiliğinizi geliştirin. Bol bol kitap okuyun. Küçük gruplarda liderliğe oynayın. Hep ön planda olmaya çalışın. Eğer başaramaz iseniz bir psikiyatri uzmanına gidiniz vereceği tedaviyi uygulayınız. Manevi yönünüzü kuvvetlendirmeye çalışınız

380014d81caf35079b.jpg

Geri