gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ütü temizliği, ütü nasıl temizlenir, ütü tabanı temizliği nasıl yapılır Bazen istenmeyen bir şekil de ütü yaparken ütünün tabanı ütülediğiniz giysiye yapıyarak taban kısmında kumaş ve yanık izleri oluşur. Her bayanın canını sıkacak olan bu durum karşısın da ne yapabileceğiniz konusun da sizlere gereken işinize yarayacak ütü temizliği bilgilerini bu yazımız da paylaşıyoruz.
  < Konu Resmi..>


  Ütü tabanı temizleme yöntemleri:

  Eğer ütünün tabanına yapışkan bir madde veya kumaş parçası yapıştıysa, ütüyü fişe takarak en yüksek sıcaklığa ayarlıyoruz. Ütü ısındıktan sonra fişten çekiyor, kalın, birkaç kat gazete kağıdına ütüyü sürtüyoruz.
  Eğer ütünün tabanı kireç tuttuysa, tabanı çizmeyecek, yumuşak bir beze biraz saf sirke (beyaz sirke) damlatıyor, ütü tabanını sirkeli bezle siliyoruz. Eğer bu yöntem başarılı olmazsa, sirkenin içine biraz karbonat ekleyebiliriz bu sayede ütü temizleme işleminiz başarılı olacaktır.

  Veya


  Asetik asit de denilen ve sirkenin ana maddesini oluşturan düşük asit seviyesine sahip sirke ruhu ile de temizlik mümkündür. Pamuklu temiz bir beze biraz sirke ruhu emdiriyor, ılıttığımız ütünün tabanını bu pamukla siliyoruz. Eğer ütünün delikleri kireç tuttuysa, bir kulak çöpünden yardım alarak ütünün deliklerini temizleme mümkün. Sirkeye batırdığımız pamuklu çöple delikleri silerek kireçten kurtulabiliriz. Bu işlemi de hem saf sirke hem de sirke ruhu ile yapabiliriz.
  Eğer ütünün su haznesi kireç tuttuysa, hazneye su dolduruyor, içine birkaç damla saf sirke (beyaz) damlatıyoruz. Ütüyü en yüksek derecede ısıtıp buhar çıkışı yapıyoruz. Bu işlemi birkaç sefer tekrar edip ardından suyu boşaltıyor ve ileriki kullanımlarda sorun yaşamamak için aynı işlemi temiz suyla tekrar ediyoruz. Sirkeli suyu, temiz su yardımıyla iyice temizlemezsek ilk kullanımda çamaşırlarımıza sirke kokusu siner.

  Veya

  Bire bir ölçüde sirke ruhu ile suyu karıştırıp ütünün su haznesine döküyoruz. Ütüyü ısıtıyoruz. Isınan ütüyü temiz pamuklu bir beze sürüyoruz. Bir süre sonra ütüden siyah renkte pislik, pamuklu beze çıkmaya başlayacaktır. Bu işlemi yaparken odanın kapısını, penceresini açarak içeriye hava girişini sağlamamız ve yoğun solunuma maruz kalmamamız lazım. Karışım solunduğunda gözlerimiz, solunum yollarımızı yakacaktır. Dikkat etmek gerekir. Ütüyü fişten çektikten sonra pamuklu bezin üzerinde ılımaya bırakabiliriz. Ertesi gün ütünün ütünün su haznesini birkaç defa temiz su ile temizlemeliyiz.


  Ütü kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

  Ütüler oldukça hassas aletlerdir ve diğer bütün suyla temas eden ev aletleri gibi onlar da kireçlenir. Kireçlenmeyi önlemek için kullanım sırasında alabileceğimiz bazı önlemler de vardır. Ütülerde musluk suyu yerine, içme suyu veya ütü suyu kullanmak ütü kireçlenmesini büyük ölçüde engelleyecektir.
  Ütülerde kullandığımız sular içme suyu veya ütü suyu da olsa, ütüyle işimiz bittikten sonra su haznesini boşaltmak, ütümüzün ömrünü uzatacak, kireçlenmeleri en aza indirecektir.
  Ütü tabanları için özel yapılmış, teflon altlıklar, çeşitli marketlerde satılmakta ve bunlar ütü yaparken hem ütülenen kumaşa hem de ütü tabanına gelecek zararları büyük ölçüde önler.

   
Ütü Temizliği Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

  Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

  ütü temizliği ütü temizliği nasıl yapılır Sevgili melekler, ev hanımlarının en çok yaptığı ve en hoşlanmadığı ev işlerinin başında ütü yapmak gelir. Ne kadar biriktirsek, sürekli ertelesek te ütü yapmak zorundayız. Bu yazımızda da daha iyi perforömasnla çalıştırabileceğimiz ütülerimizin temizliği ile ilgili bilgiler vermek istiyor ve ütü temizliği nasıl yapılır diye merak eden meleklerimiz...
 2. Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

  Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

  bu konu duvar temizliği hakkında bilgilere yer vermektedir. Bahar temizilğine eminim ki çoğu bayan başlamıştır. Özellikle evde küçük çocuğu olanların en büyük sıkıntılarından biride duvara bulaşan kirlerdir. Çocuklar ellerini duvarlara gelişigüzel dokunup sürdükleri için çoğu zaman duvarlarda inatçı lekeler oluşabilir. Duvar temizliği için sizlere işinizi en kolaşlaştıracak yöntemleri...
 3. Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

  Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

  Bu sayfa, Mermer Temizliği Nasıl Yapılır konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ev temizliği kadınların bazen istemeyerek de olsa yaptığı bir iştir. Herkes temizlik yapmayı sevmeyebilir ancak bulunduğumuz ortamı temiz tutmak zorundayızdır. Eğer temizlik yapmayı sevmiyorsak temzilikle ilgili bazı pratik öneriler işimize yarayacaktır. İşte onlardan biri mermerlerin pratik bir...
 4. Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

  Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

  pırlanta nasıl temizlenir, pırlanta temizliği bilgileri, pırlantalar nasıl temizlenir Sevgili Melekler mekanı üyeleri ve ziyaretçileri bu yazımız da sizlere pırlanta temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine dair merak ettiğiniz faydalı bilgileri sunarak pırlanta temizliğini pratik bir hale dönüştürüyoruz. Pırlanta temizliğinin nasıl yapıldığını merak edenler için gereken bilgileri...
 5. Şömine Temizliği Nasıl Yapılır?

  Şömine Temizliği Nasıl Yapılır?

  şömine temizliği, şömine bacası nasıl temizlenir, şöminenin temizliği nasıl yapılır Özellikle yaylalık ve bazı yazlık evlerde bulunan şömineler günümüz de modern binalarda ve villa tipi evlerde de oldukça yaygınlaşmaya başlayarak kış ayların da hem odayı ısıtan hemde görsel bir şıklık katan detay olarak yer almaya devam ediyor. Şöminelerin nasıl temizlenmesi konusun da bilgi sahibi olmak...

Sayfayı Paylaş