Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Ütü Temizliği Nasıl Yapılır?
ütü temizliği, ütü nasıl temizlenir, ütü tabanı temizliği nasıl yapılır
Bazen istenmeyen bir şekil de ütü yaparken ütünün tabanı ütülediğiniz giysiye yapıyarak taban kısmında kumaş ve yanık izleri oluşur. Her bayanın canını sıkacak olan bu durum karşısın da ne yapabileceğiniz konusun da sizlere gereken işinize yarayacak ütü temizliği bilgilerini bu yazımız da paylaşıyoruz.
utu-nasil-temizlenir.jpg


Ütü tabanı temizleme yöntemleri:

Eğer ütünün tabanına yapışkan bir madde veya kumaş parçası yapıştıysa, ütüyü fişe takarak en yüksek sıcaklığa ayarlıyoruz. Ütü ısındıktan sonra fişten çekiyor, kalın, birkaç kat gazete kağıdına ütüyü sürtüyoruz.
Eğer ütünün tabanı kireç tuttuysa, tabanı çizmeyecek, yumuşak bir beze biraz saf sirke (beyaz sirke) damlatıyor, ütü tabanını sirkeli bezle siliyoruz. Eğer bu yöntem başarılı olmazsa, sirkenin içine biraz karbonat ekleyebiliriz bu sayede ütü temizleme işleminiz başarılı olacaktır.

Veya

Asetik asit de denilen ve sirkenin ana maddesini oluşturan düşük asit seviyesine sahip sirke ruhu ile de temizlik mümkündür. Pamuklu temiz bir beze biraz sirke ruhu emdiriyor, ılıttığımız ütünün tabanını bu pamukla siliyoruz.
Eğer ütünün delikleri kireç tuttuysa, bir kulak çöpünden yardım alarak ütünün deliklerini temizleme mümkün. Sirkeye batırdığımız pamuklu çöple delikleri silerek kireçten kurtulabiliriz. Bu işlemi de hem saf sirke hem de sirke ruhu ile yapabiliriz.
Eğer ütünün su haznesi kireç tuttuysa, hazneye su dolduruyor, içine birkaç damla saf sirke (beyaz) damlatıyoruz. Ütüyü en yüksek derecede ısıtıp buhar çıkışı yapıyoruz. Bu işlemi birkaç sefer tekrar edip ardından suyu boşaltıyor ve ileriki kullanımlarda sorun yaşamamak için aynı işlemi temiz suyla tekrar ediyoruz. Sirkeli suyu, temiz su yardımıyla iyice temizlemezsek ilk kullanımda çamaşırlarımıza sirke kokusu siner.

Veya

Bire bir ölçüde sirke ruhu ile suyu karıştırıp ütünün su haznesine döküyoruz. Ütüyü ısıtıyoruz. Isınan ütüyü temiz pamuklu bir beze sürüyoruz. Bir süre sonra ütüden siyah renkte pislik, pamuklu beze çıkmaya başlayacaktır. Bu işlemi yaparken odanın kapısını, penceresini açarak içeriye hava girişini sağlamamız ve yoğun solunuma maruz kalmamamız lazım. Karışım solunduğunda gözlerimiz, solunum yollarımızı yakacaktır. Dikkat etmek gerekir. Ütüyü fişten çektikten sonra pamuklu bezin üzerinde ılımaya bırakabiliriz. Ertesi gün ütünün ütünün su haznesini birkaç defa temiz su ile temizlemeliyiz.


Ütü kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

Ütüler oldukça hassas aletlerdir ve diğer bütün suyla temas eden ev aletleri gibi onlar da kireçlenir. Kireçlenmeyi önlemek için kullanım sırasında alabileceğimiz bazı önlemler de vardır. Ütülerde musluk suyu yerine, içme suyu veya ütü suyu kullanmak ütü kireçlenmesini büyük ölçüde engelleyecektir.
Ütülerde kullandığımız sular içme suyu veya ütü suyu da olsa, ütüyle işimiz bittikten sonra su haznesini boşaltmak, ütümüzün ömrünü uzatacak, kireçlenmeleri en aza indirecektir.
Ütü tabanları için özel yapılmış, teflon altlıklar, çeşitli marketlerde satılmakta ve bunlar ütü yaparken hem ütülenen kumaşa hem de ütü tabanına gelecek zararları büyük ölçüde önler.
 
Üst