1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Üveit e Yol Açabilen Rahatsızlıklar

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Üveit, gözün üvea adını verdiğimiz iris, koroid ve silier cisimden oluşan tabakalarının bir grup enflamatuar hastalığıdır.
  Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortada da uvea bulunur. Uveanın iltihabına üveit denir. Uvea gözü besleyen damarları bulundurur. Bu yapıların iltihabı gözün tüm dokularını etkiler. Bu durum görmeyi ciddi şekilde tehtit eden durumlara neden olabilir. Üveit, göz hastalıklarının ayrı bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir. Üveit, gecikmeden düzenli olarak takip tedavi olursa ve hastalık, hasta tarafından kabul edilir ve iyi anlaşılırsa başarılı sonuçlar elde edilebilir.

  Üveit, gözün, uvea adını verdiğimiz iris, koroid ve kirpiksi cisimden oluşan tabakalarının hepsini veya birini etkileyebilir.Bu durum mikroplara bağlı iltihaplarla karıştırılmamalıdır. Üveit, bir virüs ya da mikrop nedeniyle başlamış olsa bile, aslında bu mikrobun veya virüsün bağışıklık yanıtını değiştirmesiyle oluşan bir durumdur.Bu sebeple üveit son derece karmaşık bir hastalıktır ve her hastada farklı bir seyir izleyebilir. Tedavisi de hastalığın seyri gibi kişiye özeldir. Uygulanacak tedavide ilacın dozunun, uvea konusunda uzman ve tecrübeli hekimler tarafından belirlenmesi şarttır.

  Üveitin Nedenleri Nelerdir?

  Üveit hastalarının %30-40’ında üveitin nedeni tam olarak tespit edilemez. Üveitler virüsler, mantarlar ve parazitler gibi etkenlerle oluşabileceği gibi, vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu yüzden çeşitli tahlillerle hastalıkları araştırmak gerekir. Ayrıca kollajen doku ve otoimmün kaynaklı olarak tanımladığımız sistemik hastalıklar eşliğinde de üveit oluşabilmektedir. Bunlara örnek olarak Behçet hastalığı, ankilozan spondilit ve romatoid artrit verilebilir.
  < Konu Resmi..>  Behçet Hastalığı
  Enfeksiyonlar (bakteri, virüs, parazit ya da mantarlar) başka bölgelerden göze yayılabilir
  Tüberküloz, sifilis (frengi), herpes, toxoplazmoz, v.b.
  Göz travması ve ameliyatları
  Otoimmün reaksiyon (bağışıklık sistemi hastalıkları) romatizmal hastalıklar, ülseratif kolit, sarkoidoz
  Üveitin İlk Belirtileri Nelerdir?
  Üveit

  Işığa karşı hassasiyet,
  Bulanık görme,
  Gözde kızarıklık,
  Göz küresinde veya çevresinde şiddetli ağrı,
  Gözde uçuşmalar,
  Kamaşma,
  Göz yaşarması en önemli belirtilerdir.

  Üveit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?
  Ne şiddette olursa olsun, üveit acil bir hastalıktır. Geç kalındığında hastalık ilerler ve iltihap nedeniyle göz bebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi(glokom) gibi kalıcı yan etkiler bırakabilir. Belirtiler başlayınca yapılacak ilk iş üveit konusunda tecrübeli bir göz doktoruna muayene olmaktır. İlk muayene için geç kalınması görmenin kalıcı bir şekilde kaybına neden olabilmektedir.

  Üveit


  Bazı üveit çeşitlerinin tipik görünümü vardır ve teşhis hemen konulabilir. Bu durumlarda bile, gözün arka bölümünün tutulması söz konusu ise görmenin ne derece tehdit edildiğinin anlaşılması ve tedavinin etkinliğinin izlenmesi için göz anjiografi(FFA), ultrasonografi gibi ileri tetkikler gerekli olabilir. Daha sonra romatologlar, göğüs hastalıkları , cilt hastalıkları ve nöroloji uzmanlarıyla ortak araştırmalar yapılabilir.

  Üveit Tedavisi Nasıldır?
  Neden olan hastalık varsa onun tedavisi
  Güneş gözlükleri yardımcı olabilir
  Aktivite genellikle kısıtlanmaz. Fakat görme, hastalık veya tedavide kullanılan gözbebeğini büyüten damlalar nedeniyle azalmış ise araba kullanmak ve dikkat gerektiren işler yapmak sakıncalıdır.
  Diyet: Özel bir diyeti yoktur. (ancak tedavi için kortizon verilmişse tuzsuz diyet uygulanır.)
  Göz doktorunun tedavisi :
  İlaçlar: Göz damlaları, kortizonlu tabletler ve iğneler
  Bağışıklık sisteminin çalışmasını değiştiren ilaçlar
  Enfeksiyon ya da üveite neden olan hastalığın tedavisiyle de bir miktar iyileşme görülebilir.
  Hastaların sık ve iyi izlenmesi çok önemlidir, çünkü bazı önemli bulgular izleme sırasında ortaya çıkabilir. Bu da tanı ve tedavi açısından yapılabilecek değişiklikler için önemlidir.
  Behçet Hastalığı
  ÜveitBehçet hastalığı en çok yurdumuzda, Japonya’da, Akdeniz ülkelerinde ve ipekyolu kuşağında görülen, başlıca gözde üveit, ciltte (genital bölgede) ve ağızda (aft) tekrarlayan ülserlerle kendini gösteren bir hastalıktır.1937 yılında ilk kez Prof.Dr.Hulusi Behçet tarafından tanımlanmış olan ve dünyada bir Türk bilim adamının adıyla anılan tek hastalıktır.Yurdumuzda görülme sıklığı 8-30/10.000 (ABD’de 1/300.000)dır. En önemli organ tutulmalarından biri olan gözdeki iltihaplanma hastaların yarısında tespit edilir. Gözde kanlanma ve bulanık görme şeklinde kendini gösterir. Erkeklerde ve genç kişilerde göz hastalığı daha sık ve seyri daha ağırken, kadınlarda ve yaşlılarda ise daha seyrek ve hafiftir. Gözdeki belirtileri, değişik şekillerde olabilmektedir.

  Hastalığın ilk tanımlanan bulgularından biri hipopiyon’dur. Göz tutulması bulunan hastaların ancak -20’sinde körlüğe kadar gidebilen ağır bir seyir söz konusudur.

  Günümüzde bağışıklık sisteminin çalışmasını değiştiren ilaçların kullanımıyla Behçet hastalığında körlük %80’lere varan oranlarda önlenebilmektedir. Bu nedenle hastaların hiçbir yakınmaları olmasa da detaylı bir göz dibi muayenesi ve gerekirse FFA ve diğer ileri tetkik yöntemleriyle, konuyla ilgili bir uzman tarafından değerlendirilmesi önemlidir
   
Üveit e Yol Açabilen Rahatsızlıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Üveit..

  Üveit..

  üveitin bitkisel tedavisi üveite iyi gelen bitkiler üveit bitkisel tedavi üveit için şifalı bitkiler Uvearis,siliar cisim ve koroidden oluşan damarsal dokudur. Üveit: Bu damarsal dokunun iltihabıdır. Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan tüm gözün damarsal beslenmesinden sorumludur.Buradaki bir iltihap, korneadan görme sinirine tüm gözü etkileyebilir ve görmeyi ciddi şekilde tehdit eder....
 2. Üveit atağı..

  Üveit atağı..

  Gözün iris, siliyer cisim ve koroid den oluşan tabakalarında (bazen damar tabaka da denilir) meydana gelen iltihaplanmaya “üveit” adı verilir. Müzmin seyirli olan bu hastalıkta zaman içinde tekrarlayan şekilde görülen alevlenmelere “üveit atağı” adı verilir. Uvea bölgesindeki iltihaplar yerleşim durumlarına göre 2 gruba ayrılır. Önde daha çok irisin ve siliyer cismin ön bölgesinin iştirak...
 3. E ile başlayan rahatsızlıklar

  E ile başlayan rahatsızlıklar

  Egzama : Mayasıl diye bilinen egzama, derinin sulanması ile meydana gelen bir iltihaptır. Tıp dilinde; Erythema pernio denir. Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. nedeni; ruhsal olabileceği gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahriş eden maddeler de olabilir. Bazı kimselerde de ırsidir. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulundukları yere göre isimlendirilirler. Tedavinin ilk...
 4. Klimanın Yol Açtığı Rahatsızlıklar Ve Korunma Yöntemleri...

  Klimanın Yol Açtığı Rahatsızlıklar Ve Korunma Yöntemleri...

  Klimanın Zararları Klimanın Sağlığımıza Etkileri Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi özellikle bu yaz aylarının vazgecilmezi klimalar, doğru kullanıldığında sağlık problemi yaratmazken, kontrolsüz ve uzun süre kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Dr. Back-Up Medikal Danışmanı Dr. Ayhan Tokgöz, havaların ısındığı ve klima kullanımının arttığı bu günlerde, klimaya bağlı...
 5. Üveit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Üveit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortadada uvea bulunur. Uveanın iltihabına üveit denir. Uvea gözü besleyen damarları bulundurmaktadır. Buranın iltihabı gözün tüm dokularını etkilemektedir. Bu durum görmeyi ciddi...

Sayfayı Paylaş