1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Uygun ideal gebelik (hamilelik) yaşı kaçtır ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  en uygun gebelik yaşı,hamile kalmak için ideal yaş,gebe kalmak için ideal yaş,kaç yaşında hamile kalmalı,gebelik yaşı kaç olmalı,ideal gebelik yaşı hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Sağlıklı bir gebelik geçirmek istiyorsanız, ilk önce bedensel, ruhsal ve hormonal dengenizin en iyi seviyede olması gerekmektedir.

  En uygun ideal gebelik yaşı 18-35 yaş arasında yaşanmaktadır. Bu yaşlarda gebe kalan bayanlar, fizyoloji ve anatomisi yönünden en uygun aralık olarak görülmektedir. Daha enerjik, hareketli olduğunuz için bebeğinizi büyütmek kolay olucaktır. Tabii bu yaşlar altında ve bu yaşların üzerinde birçok gebelik yaşanmıştır. Bu erken ve geç yaşanan gebeliklerde normal dışı riskler artmıştır.


  Küçük yaşta evlenip, anne olmanın riskleri büyüktür. 18.yaşınıza kadar gelişiminiz devam eder. Bundan dolayı da 18 yaşın altında gebelik uygun değildir. Günümüzde kırsal kesimlerde çok küçük yaşlarda evlendirilmektedir. Tabii bebeğin olmasını istemeleri de kaçınılmazdır.
  18 yaşında zaten ergenliğini yeni tamamlar. Bir de ergen olmadan gebe kalması sorunlara yol açar. Bilinçli olmadıkları için gebelikte iyi beslenememekte ve gebelik bakımınıda uymamaktadırlar.
  Hormonal yapısı ve yumurtalıklarda bu yaşta daha düzenli çalışmaya başlamamıştır. Bu yüzden bu yaşlardaki gebeliklerde düşük, erken doğum, düşük sorunuyla doğum, anne karnında bebek ölmesi gibi birçok sorun görülmektedir.
  Gebelik hangi yaşta olsa da risksiz değildir. Ama 35 yaşın üstündeki kadınlar, kariyer planı yada diğer nedenlerden dolayı gebelikleri ileri yaşlara bırakıyorlar. 35 yaş üstü gebelikler, çalışan kadınların artması ile çoğalmıştır.


  Yaşın ilerlemiş olması birçok rahatsızlıkların yaşanması, gebeliğin zor geçmesine sebeb olur. İleri yaşla beraber yumurta sayınız azalıp, kalitesi bozulur, döllenme oranınızda düşer.
  Tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, kemik erimesi, erken doğum, geç doğum, dış gebelik, çoğul gebelikler, bebeğin gelişme geriliği, bebekte kalp hastalıkları, diyabet ve nörolojik rahatsızlıklarda daha sık görülür.
  Bu yaşlardaki gebeliklerde Down sendromlu ( Mongol ) bebek doğurma ihtimali de yüksektir. Bu sendrom olması ile gebeliğin sonlandırılma ihtimali vardır.
  Doktorlar iyi bir takip sistemi ile bu riskleri azaltırlar. Mutlaka anne adayları stresten uzak durup, beslenmesine özen göstermeli, sigara ve alkol kullanmamalıdır.
  Gebeliğin geç yaşlarda olmasının artıları da vardır. Eğitimli, işleri ve mevkileri iyi konumda, ileri yaşta oldukları için görmüş ve geçirmiş olmaları avantajlarıdır. Bunlarda geç yaşta gebe kalan bayanları iyi bir anne yapar.
  Doğurganlık her kadın için değişkenlik gösterir. Anneniz eğer ki erken yaşta menopoza girmiş ise sizinde erken menopoza girmeniz yaşanabilir. Menopoz kalıtsal olduğu için geç yaşta değil daha erken bir yaşta gebe kalmalısınız.
  Doğum aralıkları mutlaka 2 yıl olmalı, sağlığınız için önemlidir. Doğurganlık her kadın için değişkenlik gösterir. Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için doktorunuzla iyi bir iletişim halinde olmalısınız.


   
Uygun ideal gebelik (hamilelik) yaşı kaçtır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelik için ideal yaş kaçtır

  hamilelik için ideal yaş kaçtır

  ideal doğum yaşı doğurganlık yaşı kaçtır hamilelik kaçtır 47 yaşında hamilelik ideal En uygun yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaş üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve...
 2. Hamilelik İçin En İdeal Yaş Kaçtır ?

  Hamilelik İçin En İdeal Yaş Kaçtır ?

  Merhaba arkadaşlarım ben Çağla. 19 yaşındayım severek evlendim. Eşim benden 5 yaş büyük. Yaklaşık 7 aydır evliyiz. Bir çocuk istiyoruz. Baktım sitenizde herkes gebelikten bahsedip duruyor. Ben de anne olmak istiyorum ama bunun için en ideal yaş kaç bilemiyorum. Bu konuyla alakalı bilgi sahibi kızlar bana yardımcı olursa inanılmaz hayra geçer. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
 3. İdeal Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

  İdeal Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

  Bu konu ideal evlilik yaşı hakkında bilgilere yer vermektedir. Her insan hayatının belli bir döneminde artık huzurlu ve mutlu bir yuva kurup aile olmak için atılımlar yapar. Eski zamanlarda özellikle bayanların evlilik yaşına bakacak olursak daha çocuk yaşta diyebilirdik. Git gide evlilik yaşı artık 30 lu yaşlara kadar çıkmaya başladı. Yapılar araştırmalara göre bayanlar için en ideal evlilik...
 4. gebelik için en uygun yaş kaçtır ?

  gebelik için en uygun yaş kaçtır ?

  Selam arkadaşlar. Ben yeni evliyim ve 20 yaşındayıum. Doğru zamanda anne olmak istiyorum.Acaba her açıdan anne olmak için kaç yaşında olmak lazım ?
 5. İdeal sünnet yaşı kaçtır ?

  İdeal sünnet yaşı kaçtır ?

  sünnetin ideal yaşı nedir,sünnet yaşı ideal olarak ne olmalıdır,ideal sünnet yaşı ne olmalıdır,erkek çocuklarda ideal sünnet yaşı kaçtır Yaz ayları başlayınca sünnet sezonu da açılır.Çocuklarını sünnet ettirmek isteyen anne babalar sünnet için ideal yaşın ne olduğunu merak eder.3-6 yaş arası gelişim dönemi, çocukların cinsel kimlik gelişimleri açısından önemli bir dönemdir. Bu dönemde erkek...

Sayfayı Paylaş