1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Uyku bozuklukları

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Uyku bozuklukları, insanların yaşamını kalitesiz hale sokan ve diğer tüm sistemlere zarar veren hastalık grubudur. Uyku ile ilgili yakınmalar 3 ana sınıfa ayrılır.
  1. Uykudan uyanmakta zorluk
  2. Uyuyamamak
  3. Uyku sırasında normal olmayan davranışlar.

  Bu yazımda uyku bozuklukları arasında en sık görülen uykuya dalma bozukluğu erken uyanma ve uyku parçalanmasından bahsetmek istiyorum.

  UYKUYA DALMADA GECİKME:Uykuya dalmaya çalışan kişiler çevreden gelen etkilere kapılırlar. Özellikle endişeli kişiler hoş olmayan düşüncelerden ve duygulardan uzaklaşmaya çalışırlar. Fakat bu çaba; rahatlayıp uykuya dalmayı zorlaştırır,tersine daha da endişeli hale getirir ve canlanma dönemlerine neden olur. İlerleyen gecelerde; oluşan yeni endişeler bu döngüyü tetikler. Bir süre sonra hastalar yatakları ile uyuyamamak arasında ilişki kurarlar. Yatak odası dışındaki bazı yerlerde daha iyi uyuduklarını fark ederler. Bu durum daha çok stres, aşırı sinirlilik hali, takıntı hastalığı (OCN) ve depresyonda ortaya çıkar.

  Uykuya dalmayı geciktiren en önemli sebeplerden biride, huzursuz bacak sendromudur. Özellikle yatarken ve az oranda da otururken ortaya çıkar. Bacaklarda uyuşukluk, kasılma ve iğnelenme vardır. Hasta bacağını devamlı hareket ettirme gereksinimi hisseder ve sık sık yataktan kalkar, uykuya dalamaz. Demir eksikliği anemisi(kansızlık), guatr… vs gibi sistemik hastalıklarda uykuya dalması geciktirir.

  ERKEN UYANMA: Yaş ilerledikçe, erken uyanma sorunu artar. Yaşlılarda sabahları erken uyanmanın en sık nedeni depresyondur. Alkol gecenin sonundaki uykuyu böler. Bunun için alkol alarak rahatlamaya çalışanlar, uyumak için her geçen gün alkol miktarını arttırırlar. Bu da alkolizme yol açar.

  UYKU PARÇALANMASI:Sürekli kesilen uyku yeterince dinlendirici olmaz. Uyku parçalanmasının neden olan sebepleri kısaca özetlersek;
  1. Uyku Apnesi: Geceleri solunumun kesintiye uğraması sonucu, hastanın nefessiz kalıp sık sık uyanması durumudur.Ölümle sonuçlanabilen bu rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
  2. Mide reflüsü
  3. Kalp yetmezliği
  4. Bazı hormon bozuklukları
  5. Düzensiz ilaç kullanımları…vs
  Yukarıda bahsettiğim tüm uyku bozukluğu türleri;hastanın yaşam kalitesini bozar,güç içindeki iş verimini düşürür ve vücut direncini kırarak diğer hastalıkların açığa çıkmasına sebep olurlar.
  Günümüzde; uykusuzluğun tanı ve tedavisi başarı ile yapılmaktadır. Uykusuzluğu sebep olan etkenleri saptamak ve tedavi etmek için özel merkezler kurulmuştur. Uyku EEG'si denen tanı yöntemiyle gece uykusunda beyin elektrosu çekilir aynı zamanda solunum merkezi vücut kasılmaları incelenir ve uykusuzluğa neden olan uyku apnesi huzursuz bacak sendromu gibi en önemli uyku bozukluğu sebepleri belirlenir ve tedavi edilir.Uykusuzluğa neden olan depresyon hormon bozuklukları gibi etkenlerinde başvurulan hekimlerce değerlendirilip tedavi edilmesi gerekir. Özellikle yaşlı hastalarda depresyon ve diğer sistemik hastalıklar iç içedir.

  Doç.Dr.Serdar DAĞ
  Nöroloji Uzmanı   
Uyku bozuklukları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyku Bozuklukları..

  Uyku Bozuklukları..

  Yaşamın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, yorulan ve yıpranan sinir sisteminin bakıma alındığı bir dinlenme dönemi. Bu süreç boyunca, gün içinde öğrenilenler ayıklanıp depolanıyor. Beyin bir sonraki güne hazırlanıyor. Yetişkin bir insanın günlük uyku gereksinimi yedi sekiz saat kadar. Ancak bu süre kişilere göre önemli değişiklikler gösteriyor. Kimileri günde üç saat uykuyla sağlıklı ve zinde...
 2. uyku bozuklukları

  uyku bozuklukları

  UYKU BOZUKLUKLARI Uyku bozuklukları oldukça sık karşılaştığımız problemlerden biri.Gece uykusu saatleri önemli kişisel farklılıklar göstermekte.Örneğin bazılarımız erken yatıp erken kalkmayı,diğerleri ise geç yatıp geç kalkmayı tercih ederler.Geç yatanlar akşam saatlerinde erken yatanlar ise sabah saatlerinde daha verimli olurlar.Gece uyku saatini belirleyen önemli faktörlerden biri de uyku...
 3. Uykuda Kabus Bozukluğu

  Uykuda Kabus Bozukluğu

  Her yaşta ortaya çıkabilirse de en yaygın olarak 3-5 yaşları arasında, korkutucu rüyalarla uyanmaya yol açan uyku bozukluğudur. Uykudan endişe ve dehşet içinde uyanırlar, rüya muhtevasını hatırlarlar. Nöbet geçtikten sonra uykuya dalarlar. Gecenin herhangi bir zamanında görülebilir. Çocuklarda kendiliğinden geçer, ilaca gerek yoktur. Erişkinlerde psikoterapi faydalı olabilir....
 4. çocuğum uyumuyor uyku bozukluğu mu var

  çocuğum uyumuyor uyku bozukluğu mu var

  Çocuğumun uykusu son derece hafif ve az. Uyku bozukluğundan şüpheleniyorum doktora götüreceğim ama burdan da fikir sahibi olmak istiyorum.Çocuklarda uyku bozukluğu nasıl oluyor ?
 5. Asperger Bozukluğu

  Asperger Bozukluğu

  Asperger Bozukluğu Asperger Bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluk spektrumu kapsamında değerlendirilen bir durumdur. Asperger Bozukluğu’nda dil ve bilişsel gelişimde belirgin bir gerilik olmamasına karşın, çocuk sınırlı ve yineleyici davranışlara sahiptir ve sosyal etkileşimde zorlanmalar yaşar. Genellikle yaşının üzerinde, küçük bir profesör gibi fakat duygudan yoksun konuşmalar yapar;...

Sayfayı Paylaş