1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  amerika, aşk uykusu, aşkla uyumak, boyunca, cep, dakika, horlama nedir, horlama tedavisi, içinde, kald, kimyasal, milyondan, neden uyumalıyız, operasyonun, oxford, randy gardner, senesinde, sevgiliyle uyumak, Suzanne Somers, uyku, uyku hakkında, uyku nedir, uyku zorluğu, uykusuzluk ilacı, uyumamak için, uyuyamama, üzerinde, volvo, yan, Yani, yüksek


  < Konu Resmi..>


  1. Kronik horlama, uvulopalatofaringoplasti adı verilen ve alt damakla gırtlaktaki dokuyu sıkılaştıran cerrahi bir müdahaleyle çözülebilir. Bu operasyonun olası yan etkisi, ses frekansındaki değişimdir.
  2. Bir başka operasyonlaysa alt damağa yumuşak dokuyu sıkılaştıracak bir kimyasal enjekte edilebilir. Snoroplasti adı verilen bu operasyonun ismi, ‘şekillendirilmiş’ anlamına gelen Yunanca bir kelime olan plastos’tan türemiştir.
  3. 2002 senesinde Oxford Üniversitesi araştırmacıları, yatmadan önce koyun saymanın uykusuzluğu geçirdiği inancının yanlış olduğunu kanıtladı. Bu zihinsel aktivite öyle sıkıcı ki beyin otomatik olarak diğer sorunları su yüzüne çıkarıyor.

  4. Yatakların ortalama ömrü 8 ile 10 yıl arasındadır. Bu süre zarfında oldukça tuhaf şeyler üretirler. Araştırmalardan biri yatak bakterisini, ani çocuk ölümü sendromuyla da bağdaştırır. 5. Yetişkin bir tahtakurusu, beslenmeden bir yıl boyunca yaşayabilir.
  6. 2004 senesinde Amerikalılar 35 milyondan fazla uyku ilacı reçetesi doldurdu. Son dört yıl içerisinde uyku ilacından medet uman 20 ile 44 yaş arasındaki insan sayısı ikiye katlandı.
  7. Her yıl Amerika’daki 100,000’den fazla araba kazasının sebebi uykusuzluk. Cep telefonlarıyla konuşanlar da bu oranı yüzde 6 artırıyor. Yani araba başında yorulduysanız kimseyi aramayın.
  8. 2008’de, Volvo sürücülerin gözlerini ve kafasını takip edecek bir monitör sistemi planlandı. Eğer sürücünün kafası uyku hâlindeki gibi sallanmaya başlarsa arabanın içerisinde ışıklar yanıp sönmeye başlıyor.
  9. Bir milyon yetişkin üzerinde yapılan altı yıllık bir çalışmaya göre geceleri altı ile yedi saat arası uyuyan insanların ölüm oranı, sekiz saat uyuyanlarınkine göre daha düşük.
  10. 1964 senesinde 17 yaşındaki Randy Gardner 264 saat 12 dakika boyunca uyanık kalarak dünya rekoru kırdı. Sonra da 15 saat boyunca uyudu. Bu bir rekor değil tabii ama yine de fena sayılmaz.
  11. Avrupa Birliği’ne uyum için atılan bir adım olarak İspanya kendilerine özgü öğle uykuları olan siestaları kaldırma yoluna gitti.
  12. Öğle uykuları sayesinde İspanyollar diğer Avrupalılar’a göre bir gecede en az 40 dakika daha az uyuyorlar. İş yeri kazaları konusunda Avrupa Birliği ülkeleri içinde İspanya en yüksek orana sahip. Ayrıca en düşük üçüncü üretkenlik oranı da İspanya’nın.
  13. Kim boşanmanın bu kadar kolay olabileceğini düşünebilirdi ki? Hindistan’da Müslüman bir çift, adam rüyasında karısına üç kere ‘boş ol’ dediği için ayrılmak zorunda kaldı.
  14. Bir uyurgezeri kaldırmanın tehlikeli olduğu tamamen bir mit. Uyurgezerlerin yaptığı şeyler göz önüne alınırsa onları uyandırmamak daha riskli olurdu.
  15. Balinalar ve yunuslar yarı uykuya dalabiliyorlar. Beyin yarı küreleri nöbetleşe çalıştığı için su üzerinde kalıp nefes alabiliyorlar.
  16. Rüya görmek, hızlı göz hareketli uyku sırasında her 90 dakikada bir beyinden geçen elektrikli aktiviteyle bağlantılıdır. İnsan ömründe toplamda en az 6 yıl rüya görülür.
  17. Ancak neden rüya gördüğümüzü kimse hâlâ bilmiyor.
  18. 5 milyondan fazla Amerikalı çocuk, enürezis nokturna yani yatak ıslatma durumuyla karşı karşıya. Otobiyografisine göre aktris Suzanne Somers da küçükken bu derdi çekiyormuş.
  19. Somnifobi, uykudan korkma hastalığıdır.
  20. Şu ana kadar uykudan korkma hastalığına yakalandığı bilinen bir ünlü yok.
   
Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  atm makinesi, kredi kartı, para, para birimleri, paranın tarihçesi Napolyon ne Demiş paraaaaaa paraaaaaa paraaaaaaaa :D:D işte para hakkında bilmediğiniz 20 şey :D:D 1. Vergilerinizi öderken kendinizi o kadar da kötü hissetmenize gerek yok, çünkü bu ritüel Mısırlılar’ın eşya ve emekleriyle vergilerini ödedikleri 5000 sene önceki dönemden beri yapılıyor. 2. Mısır ve Mezapotamya...
 2. Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  kalem fabrikaları, kalem kelimesi, kalem özellikleri, kalem tarihi, kalemler, kurşun kalem kalem hayatımızın neredeyse her alanında bizim elimizde ede işte okulda her yerde. işte kalem hakkında bilmediğiniz 20 şey : 1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak...
 3. Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D 1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde...
 4. Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş