1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Uyku nun adabı nelerdir nasıl uyumak gerekir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Günümüzün ortalama üçte biri uyku ile geçmektedir. Gafletle geçmemesi için uykuyu da değerlendirmek gerekir. Müminin her hareketi şuurlu olmalıdır. Gafletle yatıp gafletle kalkmamalıdır! Rastgele yatağa girip uyumak doğru değildir.
  1- Yatağa abdestli girmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Abdestli yatanın ruhu Arşa yükselir ve gördüğü rüyalar doğru olur. Abdestsiz yatanın ruhu yükselmez, gördüğü rüyalar, karışık olur, doğru çıkmaz.) [İ. Gazali]

  (Abdestli yatan, gece ibadet eden ve gündüz oruç tutan kimse gibi sevap kazanır.) [Hakim]

  2- Misvaklanıp sağ yanı üzere kıbleye karşı yatmak sünnettir. Uyku, ibadetleri kuvvetle ve sağlam yapmak niyetiyle olursa ibadet olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Âlimlerin uykusu ibadettir.) [İ. Gazali]

  < Konu Resmi..>


  3- Borçları ve önemli işleri olan kimse, vasiyetini yazmadan yatmamalıdır! Çünkü sabaha çıkacağını kimse bilemez. Eğer vasiyetsiz ölürse, Kıyamete kadar konuşamaz. Ölüler kendini ziyaret eder, onunla konuşmaya çalışırlar, fakat o cevap veremez. O zaman (Bu miskin vasiyetsiz ölmüş) derler. Vasiyet olarak, varsa kul borçlarını, namaz ve oruç kazaları gibi Hak borçlarını yazmalı, ölümünden sonra ne yapılmasını istiyorsa bildirmelidir!

  4- Günahlarına tevbe edip uyumalıdır! Herkese iyilik yapacağına, uyandığı zaman kimseye fenalık etmeyeceğine niyet ederek yatmalıdır! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Hiç kimseye zulüm ve kin hissi duymadan yatanın günahları affolur.) [İ. Ebiddünya]

  5- Yatarken, gece ibadete kalkmaya niyet etmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Gece ibadet etmek niyetiyle yatan, fakat uyku galebe çalıp sabaha kadar uyanamayan, niyeti sebebiyle gece ibadet etmiş gibi sevaba kavuşur. Uykusu da kendisine Allahü teâlânın ihsan ettiği bir sadaka olur.) [İbni Mace]

  6- İyice uyku gelmeden yatmamalıdır! Kıymetli ömrü uyku ile geçirmemelidir! İhtiyaç kadar uyumalıdır!

  7- Yatarken Âyet-el-kürsi, üç İhlas ve bir Fatiha, iki Kuleuzüyü okumalıdır! Salevat-ı şerife getirmelidir! “Amenerresulüyü yatsıdan sonra okumayı âdet edinmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Gece Bekara suresinin son iki âyetini okuyana, bu iki ayet, her şey için kâfidir.) [Müslim]

  8- Uykunun bir nevi ölüm, uyanmanın da dirilmek olduğunu düşünmelidir! Hazret-i Lokman, oğluna (Oğlum, ölümden şüphen varsa, uyuma! Uyumak mecburiyetinde kaldığın gibi, ölmeye de mahkumsun. Eğer dirilmekten şüphe ediyorsan, uykudan uyanma! Uykudan uyandığın gibi öldükten sonra da dirileceksin)buyurmuştur.

  9- Yatarken yarınki hayırlı işleri yapabilmek için istirahat etmeye, sabah namazına kalkmaya ve ertesi gün hayırlı işler yapmaya niyet etmeli! Böyle niyet edenin uykusu ibadet olur. Gece uyanınca dua etmeyi âdet haline getirmeli! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Uykudan uyanınca, “Allahümmağfirli” derse, duası kabul olur.)[İ. Ebiddünya]

  10- Henüz sabah namazının vakti girmeden, yani seherde kalkmaya çalışmalıdır. Seher vakti kalkmak berekettir. Hele sabah namazının vakti girdikten sonra, güneş doğana kadar uyumak rızk yönünden de zararlıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Sabah uykusu, rızka manidir.) [Beyheki]

  İbni Abbas hazretleri, sabah vakti oğlunu uyur görünce buyurdu ki:
  (Oğlum, rızıkların dağıtıldığı saatte uyunur mu? Bu saatte uyumak, tembellik alametidir, unutkanlığa sebep olur.) [Şir’a]

  Yatarken
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Yatarken Fatiha ve İhlası okuyan, ölüm hariç, her şerden emin olur.) [Bezzar]

  (Yatarken Kâfirun suresini okuyan şirkten beri olur.) [Tirmizi]

  (Yatarken Mülk [Tebareke] suresini okumadan yatma! Çünkü ölürsen kabirde sana yoldaş olur.) [Ey Oğul İlmihâli]

  Tok karnına uyumak
  Mümkün mertebe yemeği yatarken yememelidir! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Tok karnına uyumak, kalbi katılaştırır.) [Taberani]
  Yenilen yemekleri namaz kılarak veya helal kazanç yollarında eritmeye çalışmalıdır!

  Yüzükoyun uyumak
  Peygamber efendimiz, yüzükoyun yatan birine, (Kalk, bu yatış, Cehennem ehlinin yatışıdır) buyurdu. Yüzükoyun ve örtüsüz yatan birine de, (Bu, Allahü teâlânın hiç sevmediği bir yatış şekli)buyurdu.

  Çorapla yatmak
  Sual: (Çorapla yatmak caiz değil) deniyor. Caizse, delili nedir?
  CEVAP
  Çorapla yatmanın dinen hiçbir mahzuru yoktur. Caiz olan, mubah olan şeylerin delili olmaz. Haram olan, mekruh olan, yasak olan şeylerin delili olur. Muz yemek caiz mi diye sorulsa, caiz diye cevap verilse, delil aranmaz. Haram denirse, delilini göstermek gerekir.

  Sual: (Sırtüstü yatmak peygamberlerin âdeti) deniyor. Doğru mu?
  CEVAP
  Sırtüstü yatmak bizim dinimizde mekruhtur.

  Abdestli yatmalı
  Sual: Bir kimse, sıkışık hâlde iken yatağa abdestli girse, hemen kalkıp ihtiyacını gördükten sonra yatsa, abdestli mi yatmış olur? Gece tuvalete kalkınca abdestli yatmasına zararı olur mu?
  CEVAP
  Yatağa abdestli girmek kâfidir. Gece uyanıp helâya gitmesinin, abdestli yatmasına zararı olmaz. Sabaha kadar abdestli yatmış olur. Abdestli yatmayı alışkanlık hâline getirmeli. Birkaç hadis-i şerif:
  (Abdestli yatan, uykuda iken, gündüz saim, gece kaim gibi sevaba kavuşur.) [Deylemî] (Saim, oruçlu; kaim, gece kalkıp ibadet eden kimsedir.)

  (Abdestli yatana, o gece bir melek sabaha kadar “Ya Rabbi bu kulunu affet!” diye dua eder.) [Hâkim] (Meleğin duası kabul olur.)

  (Abdestli yatıp Allahü teâlâyı anarak uyuyan, uyanana kadar namazda sayılır. Bir melek onun için ibadet eder. Uyanınca, yine Allahü teâlâyı anarsa, o melek, bu kulun affı için Allah’a dua eder.) [İbni Hibban]

  (Abdestli yatan, o gece ölürse şehit olarak ölür.) [İbni Sünnî]

  Namaza kalkmak niyetiyle uyuyanın uykusu da ibadet olur. Uyuduğu hâlde sabaha kadar ibadet etmiş sevabına kavuşur.
   
Uyku nun adabı nelerdir nasıl uyumak gerekir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyku ve uyumak...

  Uyku ve uyumak...

  UYUMAK Herşeyi dozunda yapmak biz insanlar için aslında ne kadar önemli... Çok yediğimizde karnımız şişer rahatsızlanırız. Allah göstermesin kalp krizi bile geçirebiliriz.!! Ve/veya/veyahut örneklendirmeye kalktımızda bir çok örnek vardır elimizin altıda... Ve UYKU: İyi uyumadığımızda kendimize takmadığımız lakap kalmaz, Sarhoş gibiyim, pestil gibiyim vs... Bunun da ucu bucağı yok tam ters...
 2. Ask.Com nasıl silinir ne yapmak gerekir,

  Ask.Com nasıl silinir ne yapmak gerekir,

  Arkadaşlarım ask.com toolbar nasıl siliniyor silme işlemini nasıl yapacağız gıcık kapıyorum ya bu aramaların gelmesinden google yerine ask.com gelmiş nasıl silerim kızlar ben bunu.
 3. su içme adapları nelerdir

  su içme adapları nelerdir

  Su nasıl içilir su nasıl içilmelidir.Meleklerim hayatımız boyunca örnek almamız geren tek insan Elbetteki Efendimiz s.a.v dir onun her hareketi bize en güzel örnektir bu yazımızda onun su içme tarzından bahsetmek istedim biraz işte gönüller fatihinin suyu içiş tarzı burda melekler “Peygamber Efendimiz (asm), içtikleri suyun kalitesine titizlikle dikkat etmişler; çok mecbur kalmadıkça,...
 4. Konu nasıl açılır ? Nelere dikkat etmek gerekir ?

  Konu nasıl açılır ? Nelere dikkat etmek gerekir ?

  Değerli Melekler Mekanı Editörleri Şimdi sizlere konu nasıl açılır olayını çok basit şekilde video olarak anlatmaya çalışacağım. Bu konuyla alakalı tüm sorularınızı ve sorunlarınızı yine bu başlık altından açılmış konunun altına yazabilirsiniz. http://www.youtube.com/watch?v=yYDLNyqZVSo
 5. Uyumak İnsanı Zayıflatır mı?

  Uyumak İnsanı Zayıflatır mı?

  uyku zayıflatır mı, uyumak zayıflatır mı, uyuyarak zayıflamak Sevgili melekler, şöyle yatsak uyusak bol bol ve pek de harekete gerek kalmadan zayıflasak. Aslına bakarsanız yeterli ve dengeli bir şekilde uyumak insanı obeziteden koruyor. Yapılan araştırmalarda iştahın, uykuyu etkileyen hormonlarla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Diyetisyen Seçil Kenar, yetişkin ve sağlıklı bireylerin günde...

Sayfayı Paylaş