Uykusuzluğa Bitkisel Çözümler

T

TİTAN

Forum Okuru
Uykusuzluğa Bitkisel Çözümler
uykusuzluk için şifalı bitkiler
uykusuzluk için bitkisel çaylar
uykusuzluk için ne yapılmalı


Zaman zaman geceleri uyku problemi yaşarız melekler. Hele de kafamızı bir şeye taktıysak, dön sağa dön sola, bir türlü uykuya dalamayız. Bunun için yatmadan önce yapacağımız ılık bir banyo, içeceğimiz 1 bardak süt uykumuzu getirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca uyumadan önce birkaç sayfa kitap okumak ta işe yarar. Bunun dışında hala uyuyamıyorum diyorsanız işte size tavsiye edebileceğimiz bitkisel çözümler..

Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız ya da aşırı stresli bir hayatınız varsa sakinleştirici ve uyku ilacı kullanmak zorunda değilsiniz. Akşamları içeceğiniz bir fincan sıcak çayla rahat bir uykuya dalabilmek ve sabah dinlenmiş olarak uyanabilmek mümkün.

Yatıştırıcı Çay:
1 tatlı kaşığı melisa, 1 tatlı kaşığı kuru papatya çiçeği, Yarım tatlı kaşığı sarı kantaronu karıştırarak 1 bardak kaynar suyun içine atın ve 10 dakika bekledikten sonra süzün.

Yatıştırıcı Çay 2:
1 tatlı kaşığı adaçayı, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlıkaşığı mercanköşk, 1 tatlı kaşığı papatya karıştırılarak bir bardak sıcak suda bekletildikten sonra süzülerek içilir.

Rahat Uyku Çayı: 2 tatlı kaşığı gül yaprağı, 1 tatlı kaşığı nane, 1 tatlı kaşığı yasemin, yarım tatlı kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı pelin karıştırılarak bir süzgeçle bardağın üzerine koyulur. Üzerinden 1 bardak kaynamış su dökülerek içilir.

Akşam Çayı: Sakin bir akşam geçirmek ve kolaylıkla uyuyabilmek için 1 tatlı kaşığı gül yaprağı, 1 tatlı kaşığı lavanta, 1 tatlı kaşığı limon otu, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı ebegümeci çiçeği, 1 tatlı kaşığı nane, bir çay topu ya da demliğe koyularak üzerine kaynar su dökülür ve 10 dakika bekletildikten sonra içilir.

Uykusuzluk Çayı: 1 tatlı kaşığı mine çiçeği yaprağı, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı kuru nane karıştırılarak kaynar su eklenir. 8 dakika bekletildikten sonra süzülerek içilir.

Stres Azaltıcı Çay: Stresi azaltır, bel ve boyun bölgelerini gevşeterek uyku getirir. 1 tatlı kaşığı taze nane, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı aynisefa çiçeği karıştırılarak kaynar suda 10 dakika bekletilir. Bal, şeker, krema gibi şeylerle tatlandırılarak içilir.

Rahatlatıcı Çay: Yatıştırıcı, huzursuzluğu gideren ve aynı zamanda uyku veren bir çaydır. 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı lavanta, 1 tatlı kaşığı melisa, 1 tatlı kaşığı mercanköşk, 1 tatlı kaşığı mine çiçeği, 2 bardak su bir tencerede kaynama noktasına kadar bekletilir. Ateşten alınıp soğumaya bırakılır. Ilık ya da soğuk olarak gün içinde tüketilir. Buzdolabında saklanabilir.

Panik Atak Çayı: Stres ve uykusuzluk için de kullanılabilir. 1 kaşık papatya, 1 kaşık yasemin, 1 kaşık lavanta, 1 kaşık sarı kantaron, 1 kaşık şerbetçiotu, 1 meksika biberi kaynar suda 10 dakika bekletildikten sonra tatlandırılarak içilir.

Tatlı Rüyalar Çayı: Yarım fincan gül taç yaprağı, yarım fincan papatya, yarım fincan lavanta, 2 tatlı kaşığı kuru nane, 1 fincan pelin otu, 1 tutam kedinanesi 1 litre kaynar suda 15 dakika bekletildikten sonra süzülerek birer fincan içilir.

Gevşeme Çayı: 2 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı melisa, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı rendelenmiş limon kabuğu karıştırılarak fincana koyulur. Üzerine bir bardak kaynamış su dökülerek 10 dakika bekletildikten sonra tatlandırılarak içilir.

Uyku Çayı: 2 tatlı kaşığı şerbetçiotu, 1 tatlı kaşığı lavanta, 1 tatlı kaşığı biberiye,1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı pelin otu, 1 tatlı kaşığı adaçayı karıştırılarak bir demliğe koyulur ve bir bardak soğuk su eklenir. 3 dakika kaynatıldıktan sonra süzülerek içilir. Çok miktarda hazırlanarak saklanabilmektedir.
 

Benzer İçerikler

Üst