1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Uykusuzluk probleminiz mi var?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Hepimiz uykusuzluk problemleri ile mutlaka karşı karşıya gelmişizdir. Her ne kadar, bu problemin sebebi stres oalrak bilinsede, daha bir çok nedeni de var Melek'lerim. Peki bu soruna çözüm olacak neler var? Buyrun aşağıda uzman önerilerine göz gezdirelim, bilgi sahibi olalım Melek'lerim.

  [​IMG]

  Prof. Dr. Burhanettin Uludağ “Yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hala uyuyamadıysanız uyuyamayacaksınız demektir. En iyisi yataktan çıkıp gevşeme için kitap okuma, televizyon seyretme gibi aktivitelerde bulunun.” Dedi.

  İşte iyi bir Uyku Hijyeni İçin Dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler;

  Yatağa Gitmeden Önce Uykunuzun İyice Gelmesini Bekleyin
  Eğer her gün düzenli olarak yatağa gittiğiniz saatte uykunuz henüz gelmemişse, gevşemeye çalışın, kitap okuyun, müzik dinleyin ya da rahatlatıcı diğer aktivitelerde bulunun.

  Yatmadan Önce Yemek Yeme Alışkanlığını Terkedin
  Yatmadan önce yaptığınız kısa alışkanlıklar, hafif bir içecek , kitap okuma, müzik dinleme gibi aktiviteler uykunuzu kolaylaştırabilir. Ancak yatmadan kısa sure önce yoğun egzersiz, yemek yeme kaçınmanız gereken davranışlardır.

  UYKUNUZ GELMİYORSA YATAĞI TERKEDİN.
  Eğer yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hala uyuyamadıysanız uyuyamayacaksınız demektir. En iyisi yataktan çıkıp gevşeme için kitap okuma, televizyon seyretme gibi aktivitelerde bulunun.

  Uyku ve Uyanma Saatleriniz Düzenli Olmalı
  Hafta sonları veya tatilde uyku ve uyanma saatlerinizi değiştirmemeye çalışın. Böyle zamanlarda da her zamanki saatinizde yatıp kalkın.

  Yatağı Yalnızca Uyumak İçin Kullanın
  Yatakta televizyon seyretme, kitap, gazete okuma, bilgisayar oyunu oynama, yemek yeme gibi davranışlardan kaçının

  Akşam Yemeğinden Sonra Kafein Almayın
  İçtiğiniz 1 kahvede bulunan kafeinin 6-8 saat etkili olduğunu bilerek akşam saat 18.00'den sonra kafein tüketmeyin.

  Uyku Saatinizde Sigara İçmeyin
  Çünkü nikotin beyni uyaran bir maddedir. Yatmadan önce sigara içmeyin.

  Uyku Hapı Kullanma Alışkanlığı Edinmeyin
  Unutmayın uyku düzeni bir alışkanlıktır ve kendiliğinden olması gereken bir şeydir. Bu nedenle ilaçla sağlanan uyku size yarardan çok zarar getirebilir.

  Yatmadan Önce Sizi Tasalandıracak Konulardan Uzak Durun
  Unutmayın yatak günün muhasebesinin yapıldığı yer değildir. Eğer böyle yaparsanız uykuyu dalma sorun olacaktır.

  Yatak Odanız Sessiz, Sakin ve Serin Olmalıdır
  Yatak odanız sade döşenmiş olmalı, sessiz, karanlık ve serin olmalıdır. Işık ve sıcak uyku kaçıran faktörlerdir. Eğer ışık olsun istiyorsanız yatak odasını değil, koridorunuzu aydınlatın. İllaki ses olsun isterseniz hafif, yumuşak bir müzik dinleyebilirsiniz.
  Evinizi Beyaz Yerine Sarı Işıkla Aydınlatın. Oturma Odanız Çok Aydınlık Olmasın
  Beyniniz beyaz tondaki ışığı güneş ışığı sanar ve melatonin isimli uyku hormonunun salgılanması azalır. Bu da uyku kalitenizi bozar.
   
Uykusuzluk probleminiz mi var? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kepek problemi mi yaşayanlar

  Kepek problemi mi yaşayanlar

  Kepek problemi mi yaşıyorsunuz? kepek problemi gebelikte kepek erkeklerde sorunu hamilelikte sorunu sirke Kepek sorununu birçok şampuan deneyerek aşamadınız mı? O zaman size doğal bir çözümümüz var! Başta kanser olmak üzere, kansızlık, böbrek taşı, romatizma, varis gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ısırganotu, sorunlu saçların da ilacı. Isırganotu, sağlığımız üzerindeki...
 2. Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

  Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

  Çocukların çoğunda belirli dönemlerde uyku problemine rastlanır. Bu konuda annelerin ve babaların uzmanlardan sıklıkla yardım almak istedikleri ise bir gerçek! Biz de bu hafta sizler için çocuklarda görülen uyku problemlerini ve çözüm önerilerini ele aldık... Yaşa Göre Ortalama Uyku İhtiyacı 12 aylık bebekler için: 13.5 saat 2 yaşındaki çocuklar için: 13 saat 3 yaşındaki çocuklar için: 12...
 3. Eyvah! Bir Problem mi Var?

  Eyvah! Bir Problem mi Var?

  EYVAH! BİR PROBLEM Mİ VAR? Yazan: Hülya Kökdemir Problem Çözme Sizi öfkelendiren bir durumla karşı karşıya olduğunuzda, bunu sadece bir problem olarak düşünüp bir isim koymaya çalışabilirsiniz. İsimlendirdiğiniz problemi çözmeye çalışmak, ad koyamadığınız ve duygusal boyutu ile mantıksal boyutunu ayrıştıramadığınız bir sorunu çözmekten daha kolaydır. Şimdi önce isim verme ve...
 4. Kepek problemi mi yaşıyorsunuz?

  Kepek problemi mi yaşıyorsunuz?

  Kepek problemi mi yaşıyorsunuz? Kepek sorununu birçok şampuan deneyerek aşamadınız mı? O zaman size doğal bir çözümümüz var! Başta kanser olmak üzere, kansızlık, böbrek taşı, romatizma, varis gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ısırganotu, sorunlu saçların da ilacı. Isırganotu, sağlığımız üzerindeki yararlarının yanı sıra; ergenlik sivilcelerini yok ediyor, saçları...
 5. Ailede problem varsa..

  Ailede problem varsa..

  anne,aile,ailenin önemi,problemli aileler,ailede iletişim Hafta içi her gün Kanal 1 ekranlarından saat 11.30’da yaptığım canlı yayınlarda her gün bir konuda derinleşme cesareti gösteriyoruz. Domuz gribini de tartışıyoruz, eşler arasındaki aldatmayı da, çocuklarda eşcinselliği de konu ediyoruz, kayıp çocukları da, GDO’yu da... Anlayacağınız aydınlık tarafı çoğaltmak üzere taşın altına...

Sayfayı Paylaş