1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  Uyuma Şekliniz İlişkinizin Aynasıdır

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  rüyada sarılarak uyumak rüyada bir erkekle uyumak bir erkeğin sarılması sarılarak sarılıp Eşinizle çok mutlu bir ilişkiniz mi var? Yaşanan bir tartışmanın ardından suçlu olduğunu düşünüp barışmak mı istiyorsunuz? Yoksa ilişkiniz siz fark etmeseniz de kriz döneminde mi? Ne kadar farklı bir izlenim vermeye çalışsanız da, asıl ruh halinizi vücudunuz uyurken ortaya koyuyor.

  Yapılan araştırmalara göre, uyurken vücudunuzun aldığı şekil ilişkinizi yansıtıyor. Örneğin yüz yüze uyuyorsanız, mutlu bir beraberliğiniz var.
  Psikiyatr Samuel Dunkell’ın 25 yıllık incelemelerin ardından kaleme aldığı “Hoşçakal Uykusuzluk, Hoşgeldin Uyku” adlı kitaba göre; uyku pozisyonu, evliliklerin ne durumda olduğunun aynası. Uyurken de susmayan vücut, hem bireyin iç dünyasını, hem de ilişkinin durumunu anlatıyor.

  Yeni evlilerde kaşık pozisyonu

  Evliliğin özellikle ilk 3 yılında, eşlerin en samimi ve birbirlerini en güvende hissettiği uyuma biçimi “kaşık pozisyonu” olarak gösteriliyor. Bir tarafın yüzünü, diğer tarafın sırtını dönüp sarıldığı bu uyku biçiminde, genelde sarılmayı tercih eden taraf erkek oluyor. Uyurken eşine arkasından sarılan kadın oluyorsa, bu, ilişkide kadının daha fazla özveride bulunduğu ya da eşinin özel ilgiye ihtiyacı olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Bu uyku durumu, çiftin birbirine duygusal olarak yakın olmasını sağlıyor. Evliliğin ilk yıllarında, çiftler bu uyuma şeklini tüm gece boyunca bozmuyor. Bir taraf arkasını dönünce diğeri de dönüyor ve böylece kaşık şekli, bu kez ters tarafa doğru korunuyor.

  Aşık çiftler nasıl uyur?

  İlişkinin ilk günlerinde, aşkın dorukta olduğu zamanlarda, çiftler yüz yüze ve kucak kucağa uyumayı tercih ediyor. Bu uyku biçimi, iki insan arasındaki yakınlığın dorukta olduğuna işaret ediyor ve aşkın göz kamaştırıcı başlangıcını temsil ediyor. Bazı çiftler evliliklerinden yıllar sonra bile bu uyuma şeklini koruyor. Bu da yıllara yenilmeyen bir aşkın var olduğunu gösteriyor.

  Dr. Dunkell’ın “Krallara özgü” diye nitelendirdiği uyku biçiminde ise, kadın sırt üstü yatsa bile başını eşinin omzuna dayıyor. Böylece, kendini eşine daha bağlı ve onu tamamlayan bir parça olarak hisseden kadın, dünyaya eşiyle aynı perspektiften baktığını, dostluğun ve korunma hissinin daha güçlendiğini duyumsuyor. Evliliğin ilk zamanlarında benimsenen bu uyuma şekli, güven duygusunun yoğunluğunu, çiftin birbiriyle uyumlu olduğunu ve ilişkinin mükemmelliğini anlatıyor.

  Mesafeli uyumak

  Eğer eşinizle ayrı bir şekilde yani mesafeli uyuyorsanız, artık ilişkiniz monotonlaştı demektir.


  Eşin omzunda uyumak

  Eşinin omzunda uyuyan kişiler, özellikle kritik ve özel destek gerektiren dönemlerde duygusal açıdan sorun yaşadığını gösteriyor. Bu uyku biçiminde kadın, eşinin kanatları altına girme ihtiyacı duyuyor. Bu uyku duruşu için mutlaka bir krizin yaşanması gerekmiyor. Hatta televizyon izlerken bile bu pozisyonun sağladığı güvenden yararlanmak mümkün. İlişki yeni ise çiftler, kendi rahat uyku pozisyonlarından vazgeçip iki kişilik samimi bir uyku şeklini benimsiyor. Ancak, evliliğin ilk 7 yılından sonra, çiftler birbirleri arasında biraz boşluk bırakarak uyuyor.
   
Uyuma Şekliniz İlişkinizin Aynasıdır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ilişkinizde yapıcımısınız?

  ilişkinizde yapıcımısınız?

  Kötü geçen bir günün ardından eşiniz eve geliyor. Size ilk tepkisi ne oluyor? a) ‘Merhaba hayatım’ der, ceketini size uzatıyor. b) Yüzünüze bile bakmadan homurdanarak televizyonu açıyor. c) Yanaklarınızı öptükten sonra ‘Akşama ne pişirdin?’ diye soruyor. Diyelim ki, yemek yerken size o gün başına gelenleri anlattı ve tam siz de kendi gününüzü anlatmaya yeltendiniz. Sizden su istedi....
 2. El aynası...

  El aynası...

  Rüyada el aynasi ile yüzünüzü incelediginizi görmek, yalanci fakat çok zeki bir arkadasinizin oyununa geleceginize, çevrenizdeki insanlar tarafindan aldatilacaginiza ve onlarin her hakikati sizden sakladiklarina, oyalanarak bu suretle bazi ticari zarara ugradiginiza delalet eder.
 3. **Eller, kişiliğinizin aynasıdır **

  **Eller, kişiliğinizin aynasıdır **

  Sosyal hayatta birçok durumda, insanlar gerçek duygularını gizlemek isteyebilir. Gerginlik, sinirlilik, mutluluk maskesini taşımaya çalışan insanlar, bir şekilde kendisini çeşitli şekillerde ele verir. İnsanların ellerine bakarak kişiliklerini ve o anki ruh durumlarını anlaşılabileceğini dile getiren NP Grup Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Zehra Erol, küçük ipuçlarının insanın iç ve...
 4. ilişkinizi canlandırın!!!!

  ilişkinizi canlandırın!!!!

  ilişkinizi canlandırın ilişkiyi canlandırmak için ilişkiyi canlandırmak İlişkinizin uzun soluklu olmasını istiyorsanız tansiyonu yüksek tutmalısınız. Başarılı ilişkilerin sırrı tartışmalarda olduğu gibi oyunlarda da dozu kaçırmamaktır.:) Uzun süren ilişkilerde, uyumlu çiftler oldukları için başarıya ulaşmış oldukları düşünüldüğü gibi, bunların azınlıkta olduğu da bilinmelidir. Uzun soluklu...
 5. İlişkinizin burcu

  İlişkinizin burcu

  Aklıma bi fikir geldi kızlar.Şimdi ilişkinizin evliliğinizin başlangç tarihi hangi aysa o burç olsun ilişkinizin karakteri o olsun bilmiyorum daha önceden böyle bişey varmıydı ama ben uydurdum.Herkezin burcu olurdu ilişkimizin olmazmı.27.06.2010 Yengeç burcu:Aşırı alıngan hassas ve evhamlı bi ilşkiniz var.Heriki tarafta sorumlulukların bilincinde ayrıntılara önem verdikleri için ilişkileri...

Sayfayı Paylaş