gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Uyumazsak Ne Olur?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  insan uyumazsa ne olur uyumazsak ne olur, zararları, sakıncaları, uykusuzluk, sebepleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  vücudun yenilenmesi, dinlenmesi için en önemli ihtiyaçtır. Uykusuzluk yaşam kalitesini önemli ölçüde değiştiren bir problemdir. Peki hiç uyumazsak ne olur? Vücudumuz bu duruma nasıl tepki verir?

  Uyumanın önemini anlamak için uyumazsak başımıza neler gelir onları düşünün. Uyku eksikliği beynin çalışmasını ciddi ölçüde etkiler. Unutkanlık, dalgınlık, kendini rahatsız hissetmek yaşanması muhtemel durumlardandır. Sadece bir gece uykusuz kalındığında konsantrasyon büyük ölçüde azalır ve istediğimiz şeye odaklanmada büyük zorluk çekeriz.

  Sürekli olarak yetersiz uyku ile ayakta kalmaya çalıştığımızda, beynin konuşmayı, hafızayı, planlamayı ve zaman algısını kontrol eden bölümü ciddi bir şekilde sekteye uğrar ve kendini “kapatır”.

  Uykusuzluk sadece bilişsel aktiviteleri değil aynı zamanda duygusal ve fiziksel halimizi de etkiler. Uyku apnesi gibi aşırı uykusuzluktan kaynaklı hastalıklar başımıza bela olabilir. Araştırmacılar uykusuzluğun kilo almayla da yakından ilişkili olduğunu belirtiyor. Çünkü kilomuzu korumak için gerekli olan kimyasal maddeler uyku esnasında salgılanıyor.

  Ne kadar uyku idealdir?

  Herkesin uyuması gereken süre birbirinin eşdeğeri değildir. Ortalama uyku süresi 7,75 saat olsa da bazıları 5, bazıları ise 11 saat uykuyla kendini dinlenmiş hissedebilir.

  Yalnızca insanların değil hayvanların da uyku süreleri birbirinden oldukça farklıdır.

  Tür Günlük ortalama uyku miktarı
  Piton 18 saat
  Kaplan 15.8 saat
  Kedi 12.1 saat
  Şempanze 9.7 saat
  Koyun 3.8 saat
  Fil 3.3 saat
  Zürafa 1.9 saat

  En uzun süre uykusuz kalma rekoru 1965 yılında Randy Gardner tarafından kırılmıştır ve Gardner 11 gün uyumadan kalmayı başarmıştır. 4 gün sonra halüsinasyon görmeye başlayan Gardner, birkaç gün sonra kendini ünlü bir futbol oyuncusu sanmış ve araştırmanın sonuna doğru bilişsel aktiviteleri ciddi ölçüde düşmüştür.


   
Uyumazsak Ne Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burçlar Aşık Olursa Ne Olur

  Burçlar Aşık Olursa Ne Olur

  Kızlar Burçlar Aşık Olursa Ne Olur bilginiz varmı
 2. Kanser Nedir neden olur?

  Kanser Nedir neden olur?

  Kanser Nedir Kanser Nedir Nasıl Oluşur Hakkında Bilgi Çağımızın amansız hastalığı olan kanser hastalıığnın nedenlerini ve nasıl oluştuğunu bu yazımızda konu alıyoruz Melek'lerim. Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen isim olan kanser, genellikle kontrolden çıkan hücrelerin sürekli çoğalmalarıdır. Kanser nasıl oluşur Kanserlerin yaklaşık...
 3. Ne Olursa Ne Olur?

  Ne Olursa Ne Olur?

  su içmezsem kururum sevilmezsem solarım vs vs vs gibi saçma ya da mantıklı aklınıza ne gelirse artık, maksat eğlenmek olsun :D:D:grouphug:
 4. Uyumazsak ne olur...

  Uyumazsak ne olur...

  Arkadaşlar çok uyuyan biri olarak böyle bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.Ben son zamanlarda fazla uyuyorum ve uyumazsak ne olur diye düşünürken bu konu ilgimi çekti. sizlerle paylaşmak istedim. Uyumazsak ne olur? Hayatımızın 1/3’ü uyumakla geçiyor. Napolyon ve Florence Nightingale bir gecede ortalama 4 saat uyurken, Thomas Edison uyumanın sadece zaman kaybı olduğunu savunuyordu....

Sayfayı Paylaş