1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Uyumazsak Ne Olur?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  insan uyumazsa ne olur uyumazsak ne olur, zararları, sakıncaları, uykusuzluk, sebepleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  vücudun yenilenmesi, dinlenmesi için en önemli ihtiyaçtır. Uykusuzluk yaşam kalitesini önemli ölçüde değiştiren bir problemdir. Peki hiç uyumazsak ne olur? Vücudumuz bu duruma nasıl tepki verir?

  Uyumanın önemini anlamak için uyumazsak başımıza neler gelir onları düşünün. Uyku eksikliği beynin çalışmasını ciddi ölçüde etkiler. Unutkanlık, dalgınlık, kendini rahatsız hissetmek yaşanması muhtemel durumlardandır. Sadece bir gece uykusuz kalındığında konsantrasyon büyük ölçüde azalır ve istediğimiz şeye odaklanmada büyük zorluk çekeriz.

  Sürekli olarak yetersiz uyku ile ayakta kalmaya çalıştığımızda, beynin konuşmayı, hafızayı, planlamayı ve zaman algısını kontrol eden bölümü ciddi bir şekilde sekteye uğrar ve kendini “kapatır”.

  Uykusuzluk sadece bilişsel aktiviteleri değil aynı zamanda duygusal ve fiziksel halimizi de etkiler. Uyku apnesi gibi aşırı uykusuzluktan kaynaklı hastalıklar başımıza bela olabilir. Araştırmacılar uykusuzluğun kilo almayla da yakından ilişkili olduğunu belirtiyor. Çünkü kilomuzu korumak için gerekli olan kimyasal maddeler uyku esnasında salgılanıyor.

  Ne kadar uyku idealdir?

  Herkesin uyuması gereken süre birbirinin eşdeğeri değildir. Ortalama uyku süresi 7,75 saat olsa da bazıları 5, bazıları ise 11 saat uykuyla kendini dinlenmiş hissedebilir.

  Yalnızca insanların değil hayvanların da uyku süreleri birbirinden oldukça farklıdır.

  Tür Günlük ortalama uyku miktarı
  Piton 18 saat
  Kaplan 15.8 saat
  Kedi 12.1 saat
  Şempanze 9.7 saat
  Koyun 3.8 saat
  Fil 3.3 saat
  Zürafa 1.9 saat

  En uzun süre uykusuz kalma rekoru 1965 yılında Randy Gardner tarafından kırılmıştır ve Gardner 11 gün uyumadan kalmayı başarmıştır. 4 gün sonra halüsinasyon görmeye başlayan Gardner, birkaç gün sonra kendini ünlü bir futbol oyuncusu sanmış ve araştırmanın sonuna doğru bilişsel aktiviteleri ciddi ölçüde düşmüştür.   
Uyumazsak Ne Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ne Olursa Ne Olur?

  Ne Olursa Ne Olur?

  su içmezsem kururum sevilmezsem solarım vs vs vs gibi saçma ya da mantıklı aklınıza ne gelirse artık, maksat eğlenmek olsun :D:D:grouphug:
 2. Uyumazsak ne olur...

  Uyumazsak ne olur...

  Arkadaşlar çok uyuyan biri olarak böyle bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.Ben son zamanlarda fazla uyuyorum ve uyumazsak ne olur diye düşünürken bu konu ilgimi çekti. sizlerle paylaşmak istedim. Uyumazsak ne olur? Hayatımızın 1/3’ü uyumakla geçiyor. Napolyon ve Florence Nightingale bir gecede ortalama 4 saat uyurken, Thomas Edison uyumanın sadece zaman kaybı olduğunu savunuyordu....
 3. Kansızlık neden olur ?

  Kansızlık neden olur ?

  kansızlık nedenleri,kansızlık niye olur tedavisi,kansızlık belirtileri ve tedavisi,kansızlık sebepleri,kansızlık hakkında bilgiler Kansızlığın tıp dilindeki adı anemidir. Kanı oluşturan elementlerden, alyuvar olarak da adlandırılan sağlıklı, kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olması anlamına gelir. Kırmızı kan hücreleri önemlidir çünkü kemik iliklerinde üretilirler ve içerdikleri...
 4. Nasır neden olur?

  Nasır neden olur?

  nasır nedir, ayakta nasır neden olur,ayak topuğunda nasır niye olur,topukta nasır neden olur,nssır oluşması nasıl engellenir,nasır oluşumu nasıl önlenir ,nasır niye çıkar Ayaklardaki en ufak bir problem yürümeyi ya da ayakta durmayı güçleştirdiğinde, bu durum gündelik hayatımızda hemen her gün hiç düşünmeden yaptığımız pek çok şeyi aksatabilir. Ayak şikayetleri arasında en sık rastlanan...

Sayfayı Paylaş