Uyuşturucu dan kurtulmanın yolları

Uzman SühaN

Administrator
Uyuşturucu dan kurtulmanın yolları
Bugün, haz peşinde olan, beklemeyi bilemeyen, her şeye hemen o anda ulaşmak isteyen her şeyi hemen tüketen jenerasyonun bu tür uyuşturucu maddeler açısından büyük bir risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Bir diğer risk faktörü ise parçalanmış ailelerdir. Aile içi iletişimin bozulduğu, etkin ebeveynlikten yoksun aileler de bir diğer risk faktörüdür. Okul ve çevresindeki risk faktörleri ezelden beri bilinmekle birlikte, bu tür uyuşturucu maddelerle karşılaşma yaşı giderek düşmektedir.

Tüm dünyada bilindik uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin üretimi ve kaçakçılığı giderek zorlaşması fiyatlarının artmasına sebep olmakta. Öte yandan üretimi ve dağıtımı nispeten daha kolay olan yeni kimyasal içerikli uyuşturucu maddelerine yönelimi arttırmaktadır.

Madde kullandığını nasıl anlayabiliriz?

-alışkanlıklarının değişmesi

-gece uykusunun bozulması

-sinirlilik-öfke ve tahammülsüzlüğünün artması

-özellikle sentetik kannabinoid kullanımı sonrası tatlı yeme ihtiyacı arttığından yeme alışkanlıklarının değişmesi

-giyim kuşam, saç şekli, kullanılan dilin değişmesi

-unutkanlıklar, dalgınlıkların başlaması, uyaranlara uygun olmayan yanıtlar vermesi

-gözlerinde kızarma

Bu belirtilerin bir veya daha fazlası görülmeye başlandığında aileler dikkat etmeliler.

01.jpg

Uyuşturucu kullandığından şüphelendiğimizde ne yapmalıyız?

Öncelikle panik yapmamalıyız, çünkü yanılıyor da olabiliriz. Onunla uygun bir zaman ve uygun koşullar altında konuşmayı deneyin. Konuşurken “ben” dilini kullanın. Dinleyin, yargılamayın, anlamaya çalışın, anlamaya yönelik sorular sorun. Öğüt vermeyin. Onu anlamak, onaylamak anlamına gelmiyor. Tedavi için yüreklendirin. Sizin bu konuda uzman olmadığınızı, bir uzmandan görüş almanın sağlıklı bir yol olacağını vurgulayın. Onunla tartışmayın.

Sentetik kannabinoidlerin tedavisi var mıdır?

Evet. Diğer uyuşturucu maddelerin olduğu gibi, sentetik kannabinoidlerin de tedavisi mümkün. Ne kadar erken başvurulursa, beyin ve beden o kadar az zarar görmüş olur. Tedavide ilk haftalarda yatarak tedavi görmek akılcı bir yaklaşımdır. Yatarak tedavide yoğun detoksifikasyonun yanı sıra nöropsikolojik taramanın da yapılması hedeflenir. Bununla birlikte bireysel ve grup terapileri ile nüksü önlemeye yönelik çalışmalar yapılır. Hastanede yatarak tedavi devam ederken gerektiği takdirde aile eğitimi, çift terapilerine de başlanır. Devamında ayaktan tedavi ile tedavinin 12 aya tamamlanması planlanır. Ayaktan tedavide kişinin sosyal çevresinin değiştirmesine, meslek sahibi değilse meslek edinmesine, çalışmaya başlanmasına, aile içi iletişimini düzeltmesine, yeni alışkanlıklar edinmesine yardımcı olunur.

Son olarak; unutulmamalıdır ki, sentetik kannabinoidler olduğu kadar diğer uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele önemlidir. Bu tür maddelerle mücadele bakanlıklar üstü bir yapılanma ile tüm birimlerle, tüm bakanlıklarla koordineli çalışmayı ve tek elden yönetilmeyi gerektirir. Acilen ruh sağlığı yasası ve uyuşturucu ile mücadele eylem planı yürürlüğe sokulmalı. Günü değil, nesilleri kurtarmayı hedef olarak seçmeliyiz.
Bağımlılığın temel göstergesi uyuşturucu sorunu bulunduğunun inkar edilmesidir. Bağımlı insanlar genelde problemlerini yadsırlar.
Şu bilgiler işe yarayabilir:
Kişiyle onun kendisi üzerine konuş, başka insanlar hakkında değil.
Konuşmadan önce ne diyeceğini düşün,
Konuştuğun kişiniye kendisine ve sorunlarına ilgi duyduğunu göster.
Duyduklarını ve bildiklerini başkalrına anlatma.
Eğer ciddi bir tehlike görüyorsan yardımcı olabilecek kişi ve kuruluşların adreslerini temin et.(Almanyada, Beratungsstellen, Kliniken, Jugendhilfe, Telefon-Notruf)
Önemsememe, inkar etme, kabullenmeme gibi durumların sık görüldüğünü önceden bilmen gerekir.
Eğer bu işi yapmıyacağını farkedersen kendin yardım ara.
Tekrar tekrar konuşma teklif et.
B. Eğer ben kendimde bağımlılık problemi fark edersem , kendim ne yapabilirim?
Bu halde ilk adımı atmış bulunuyorsun.
Güven duyduğun bir kimseyle sorununu konuş.
Bu kişiye problemi başkalarına açmamasını rica et.
Yardım edebilecek kişi ve kuruluşların adreslerini bul.
Yardım kabul etmek kolay değildir ama zorunludur.
Kendi açıklamalarına ve sözverişlerine inanma.
Bir defa daha, bu son , bunu herkes yüz kere söylemiştir. Bu soruna dahildir.
Bedensel ve Ruhsal çok kötü bir duruma düşmeyi bekleme.

Geri