uyy uşağum haçen trabzon daaa :))

M

Misafir

Forum Okuru
uyy uşağum haçen trabzon daaa :))
trabzonun muhteşem güzel resimleri burda.Bence dünyanın en güzel şehirlerinden biri.doğası yeşili denizi bence trabzona mutlaka gitmelisiniz ;)


trabzon 1.jpgtrabzon 2.jpgtrabzon 3.jpgtrabzon 4.jpg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğer bir gün yolunuz Trabzon Sınırları içerisine düşmüşse muhakkak gezin. Bu fırsat bir daha elinize geçemeyebilir. Emeklilerin sezonluk 3-4 ay gelip yaylalarda temiz havasını içine çekmeli. Konaklama yerleri de mevcut. Turistik olarak da ziyaretçilerine açık olan türkiye’nin gözde illerinden bir şehirdir Trabzon. Arap turistlerin en çok tercih ettiği il Trabzon. O kadar ki, Trabzon Havalimanında yazın kiralık araba bulmanız imkansız. Trabzon havalimanında araç kiralamak isterseniz mutlaka önceden araç rezervasyonu yaptırın. Kiralamadan önce “Araba kiralama Kampanyaları” ile ilgili paylaştığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz.
trabzon 1.jpg
1. SÜMELA MANASTIRI Trabzon’nun Maçka ilçesinde bulunan Sümela manastırı en çok turist çeken yerlerden ilk gelenidir. 365-395(zannedilen) yıllarında sarp kayalar üzerine kurulan Sümela manastırı halk arasında ‘Meryem ana’ olarak da anılır. Oldukça harabe gibi görünen sümela manastırı hatıra fotoğrafı çektirmek için ideal bir yer

2. TRABZON KALESİ Trabzon il merkezinde bulunan Trabzon kalesi, MS 5. yüz yılda inşa edilmiştir. Zamanında Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.


3. VAZELON MANASTIRI Yine Maçka ilçesinde bulunan diğer bir manastır olan Vazelon manastırı. sümela manastırından farklı olup içerisinde mağaralar ve ayazma bulunmaktadır. Kuruluş tarihi ve kurucu belli değildir. MS 270-317 arasında kurulduğu sadece bir söylentidir. İsmini bulunduğu Zabulon adlı dağdan aldığı bir diğer rivayetler arasındadır.trabzon 3.jpg4. UZUN GÖL Adını çokça duyduğumuz uzun göl tam bir tabiat harikasıdır. burayı anlatacak ne bir kaç yazı, ne de bir kaç resim olabilir. turizm alanında da turlar düzenlenen uzun göl, misafir perverliği ve yöresel yemekleri ile misafirlerine hizmet sunmakta

5. AYASOFYA MÜZESİ 1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, restorasyon çalışmaları sonucu günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Trabzon’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olarak yer almaktadır.

6. PERİSTERA MANASTIRI (KUŞTUL MANASTIRI) Peristera adıyla anılan manastırdır. Bu manastır 8. yüzyılın ortalarında Maçka’nın Şimşirli Köyü yakınlarında, kurulmuş ve daha sonra gelişmiştir.

7. BOZTEPE Eğer Trabzon’u tepeden seyredip keyif yapmak istiyorsanız boztepe’yi ziyaret etmeden dönmeyin. Deniz ve muhteşem bir gün batımına sahip olan tepeden temiz hava alabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz.


trabzon.jpg

8. TRABZON YAYLALARI Turist akınına uğrayan Trabzon’nun muhteşem doğa güzelliği görenleri hayrete düşürüyor. Yapısal olarak değişimi istenmeyen ve korunan yaylara çıkmadan gelmeyin. Başlıca yaylaları şunlardır; Maçka – Şolma Yaylası Maçka – Mavura Yaylası Maçka – Kiraz Yaylası Lapazan Yaylası Maçka – Çakırgöl Yaylası Karadağ Yaylası Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları Tonya – Erikbeli Yaylası Sazalanı Yaylası Sis Dağı Yaylası Kadırga Yaylası Çatma Obası Yaylası Mızraklı Su Düzköy (Haçka Obası) Yaylası
 
Geri
Üst