1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Uzanların Yatlarının Adları Değişti

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  TMSF’nin uzun bir uğraş sonunda sattığı ultra lüks Uzan yatları, uluslararası sularda yeni bir isim ve yeni bir sicille dolaşmaya başladı.
  Yeni adı Kübra olan Frequency’yi 27 milyon 500 bin dolara, Vera’ya dönüşen Airwaves’i de 26 milyon dolara satan TMSF ise, yatların Türk karasularından çıkmasıyla birlikte derin bir nefes aldı.

  TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) defalarca satışa çıkardığı, ancak uzun bir hukuki savaşın sonunda satabildiği Uzanlar’ın meşhur mega yatları, el değiştirirken isim de değiştirdi. TMSF’nin 27 milyon 500 bine sattığı Frequency yeni ismi Kübra, 26 milyon dolara satılar Airwaves da Vera olarak uluslararası sularda dolaşıyor. TMSF, parayı kasasına koymasına rağmen, rahat bir nefes almak için yatların Türk karasularından çıkmasını bekledi.

  Mayısta satışa çıktı

  TMSF, bugüne kadar bu iki yatı defalarca satışa çıkardığı yatları, hukuki durumlarından dolayı bir türlü elden çıkaramamıştı. Cayman’da kazandığı davanın ardından yatları mayıs ayında yeniden satışa çıkaran TMSF, bu kez başarılı oldu. Bu kazanılan davada yatların sicil kaydının silinmesine, üzerindeki ipoteklerin kaldırılmasına izin verilmesi, TMSF’nin elini rahatlattı.

  Cayman’dan İzmir’e

  Cayman’da kazanılan davanın ardından yatların sicil kayıtları Cayman Adaları’ndan İzmir’e alındı. Bu aşamadan sonra TMSF’nin önce Beluga, sonra Nira adını verdiği Frequency bir Yunanlı firmaya satıldı. TMSF’nin daha önce Splendido, sonra da Peri-3 olarak adlandırdığı Airwaves ise Birleşik Arap Emirliği’nden bir alıcı buldu.

  Gidişleri beklendi

  Aslında yatların satıldığı bir süredir biliniyordu. Üstelik para da TMSF’nin parasına girmişti. Ancak bugüne kadar bu yatlar yüzünden uluslararası mahkemelerde uğraşmak zorunda kalan TMSF, satışı doğrulamak için tüm işlemlerin tamamlanmasını bekledi. Yatların yeni sahiplerinin, sicil kayıtlarını yaptırıp, yatları devralmasına kadar susan TMSF, bu iki yatın Türk karasularından çıkarılmasıyla rahatladı. Bu aşamadan sonra, yatların satışına ilişkin haberler TMSF tarafından doğrulandı. TMSF bugüne kadar Uzanlar’ın 11 deniz, 5 de hava aracınının satışı gündeme geldi. Haczedildiği 2004 yılından bu yana TMSF’nin satmaya çalıştığı bu iki yat, bugüne kadar satışı yapılan araçların en pahalısı oldu.

  Uzan yatlarındaki gizli kameralar hatıra oldu

  UZANLAR’ın bu iki mega yatı, sahip oldukları özellikler ve konforu kadar, TMSF tarafından sonradan tespit edilen gizli kameraları ile de ses getirmişti. TMSF bu yatlara el koyduktan sonra, Uzanlar’ın misafirlerini ağırladığı yatak odalarında yangın söndürücülere yerleştirilmiş ve yataklara dönük haldeki gizli kameraları bulmuştu. Çok sayıdaki gizli kameralar TMSF tarafından sökülmüştü. Yatlar yeni sahibine giderken, bu gizli kameraların ne yapıldığına yönelik sorularımıza yanıt veren Danışman Celal Sadıkoğlu, bunlardan birini de hatıra olarak bize verdi.

  Yeni sahipler şeyh ve armatör

  YATLARIN yeni sahipleri ise Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir şeyh ve Yunanistan’lı bir armatör oldu. Uzanlar dönemindeki adı Frequency olan 59.4 metrelik yatı Global Services Ltd. olarak 28 milyon 500 bin dolara alan Şeyh Hassan, yeni yatının adını Kubra2 yaptı. Eski adıyla Airwaves olan 52 metrelik yata 26 milyon doları veren ise, Yunan armatör ve rafineri sahibi Dimitris Melisanidis oldu. Yunan armatör, Egean Yating Mcpy adına aldığı yatın adını da Vera olarak değiştirdi.

  Sahte ipotek yüzünden satış yapılamıyordu

  ARMATÖR Celal Sadıkoğlu’nun danışmanlık yaptığı bu satışla, TMSF sonunda muradına erdi. Ancak bu yatlar TMSF’yi tam 4 yıl boyunca uğraştırdı. TMSF’nin 11 Mart 2004’te el koymasıyla birlikte, şöyle bir süreç yaşandı:

  Uzanlar daha önce bu yatlara Türk bayrağı çekerek Motorola ve Nokia’nın haczinden kurtulmak için, kiraya verdiler. Ancak bu şirketlerden kaçarken karşılarına TMSF çıktı. TMSF, 21 Ağustos 2003 tarihinde yatlar üzerine tedbir koydu.

  TMSF, Frequency’i ilk kez 10 Aralık 2004’te açık artırmayla satışa çıkardı. Yat 32 trilyon liraya, Finesse Management Ltd. adlı bir şirkete satıldı. Ancak Cayman Adaları gemi sicilinden temiz sicil belgesi alınamadığı için bu satış gerçekleşemedi.

  Bu belgenin alınamayışının nedeni ise, Al Ayed isimli birinin koydurduğu ipotekti. Bu ipoteğin bir danışıklı dövüş olduğunu ispatlayan TMSF, sonunda açılan davayı kazandı. Hatta bu dava diğer Uzan davalarında da elini rahatlattı.

  hurriyet.com
   
Uzanların Yatlarının Adları Değişti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uzanların yatları sonunda Türkiye'nin oldu

  Uzanların yatları sonunda Türkiye'nin oldu

  Uzanların yatları sonunda Türkiye'nin oldu Uzan ailesine yönelik mali operasyon sonrasında TMSF’nin el koyduğu, ancak Ürdünlü bir işadamına satıldığı iddiası üzerine davalık olan “Airvawes” ve “Frequency” adlı 2 lüks yat sonunda Türkiye’nin oldu. TMSF’nin, söz konusu yatların Uzan ailesine ait olduğu ve sahte belgelerle eski satış sözleşmesi yapılarak başkasına devredilmiş gibi gösterildiği...
 2. 10 adımda kariyer değişimi

  10 adımda kariyer değişimi

  Bazı insanlar risk almaktan korkar.Bu nedenle mutsuz olsalar bile kariyer ve iş değişikliğine cesaret edemezler.Aslında korkarak mutsuz iş yaşamını sürdürmek yerine yapılacak tek şey cesaretli olup doğru adımı atmak.Sadece cesaret de yetmez elbette.İstediğiniz hedefe ulaşmak için donanımlı olmalısınız Karşınıza her zaman fırsatlar çıkmaz! Kariyer hayatınızda sizi heyecanladıran...
 3. Şişli Etfal Hastanesi'nin Adı Değişti

  Şişli Etfal Hastanesi'nin Adı Değişti

  şişli etfal hastanesi şişli etfal şişli etfal yeni adı Sevgili melekler, Şişli bölgesinin en bilinen ve köklü hastanelerinden birisi olan Şişli Etfal Hastanesi'nin adı değiştirildi. Hastanein yeni adı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'daki bir hastanenin isim değişikliğine ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, şunlar...
 4. 3+1 Programının Adı Değişti!

  3+1 Programının Adı Değişti!

  3+1 programı, 3 adam programı, 3+1 programının yeni adı Sevgili melekler, BKM Mutfak ekibinden 3 kafadar, Eser Yenenler, Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak'ın hazırlayıp sundukları "3+1" programının adı değişti. "3 Adam" ismi ve yenilenen stüdyosunda programa devam edecek olan üçlü, her cumartesi ekranlarda olacak. Program Star Tv'de cumartesi akşamları canlı olarak 23:30'da...

Sayfayı Paylaş