uzay heparı biyografisi

CeMoŞ

CeMoŞ

Daimi Üye
Üye
uzay heparı biyografisi
uzay heparı kimdir gerçek adı evliliği aşkları hayatı hakkında genel bilgiler burda melekler
uzay heparı adını birçoğunuz duymuşsunuzdur melekler feci bir kaza sonucu hayatını kaybetti uzay heparı şuaralar yıldız tilbenin sayesinde gündemde
işte uzay heparı biyografisi ve yaşantısıuzay-hepari-311x330-228.jpgUzay Heparı (d. 24 Temmuz 1969, ö. 31 Mayıs 1994), Türk besteci ve yapımcı.
Tam adı Reşat Rony Uzay Heparı'dır. Yayla ve Eti Heparı'nın oğludur. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü bitirdi. İlk olarak Zuhal Olcay'ın Küçük Bir Öykü Bu ve Akrep Nalan'ın Dağ Çiçeği albümlerinde piyano çaldı. Sezen Aksu ile müzik üzerine ortak çalışmalar yaptı. Sanatçının Deli Kızın Türküsü albümünde çalıştı, sahne çalışmalarında kendisine eşlik etti. Levent Yüksel, Sertab Erener ve Aşkın Nur Yengi gibi isimlerin albümlerinde besteci ve yapımcı olarak görev yaptı.1993'te modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi. 1994'te vizyona giren Atıf Yılmaz'ın yönettiği Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filminde Derya Arbaş ve Deniz Türkali ile başrolde oynadı.
20 Mayıs 1994 tarihinde, Demet Sağıroğlu'nun ilk albümü üzerinde çalışmaktayken, kısa süre önce aldığı motoru ile Etiler Koç köprüsü üzerinde Küfe Bar'daki programına gitmekte olan Demet Akbağ'ın park halindeki arabasına çarptı ve International Hospital'de 11 gün süren bitkisel hayatın ardından, 31 Mayıs 1994 tarihinde saat 10.50'de hayatını kaybetti. 1 Haziran'da Teşvikiye Camii'nden kaldırılan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Öldüğü sırada hamile olan eşi, 5 Ocak 1995'te oğulları Uzay Kanat Heparı'yı dünyaya getirdi. Zeynep Tunuslu eşinin ölümünden sonra Uzay Heparı ile tanışmasını, evliliğini, hastanede geçirdiği günleri, Uzay Heparı'dan sonra yaşadığı günleri ve oğlu Uzay Kanat Heparı'nın doğumuna kadar geçen süreyi anlattığı Mavi..., Melekler ve Sen isimli kitabı yayınladı.
Levent Yüksel'in ikinci albümünde yer alan "Yas" adlı şarkıyı Sezen Aksu, Uzay Heparı'nın ölümünün ardından yazdı.
Candan Erçetin'in ilk albümündeki "Daha" isimli şarkı Mete Özgencil tarafından Uzay Heparı'ya yazılmış ve şarkı Sezen Aksu tarafından bestelenmiştir. "Daha" ve "Yas" Uzay Heparı'nın ardından söylenmiş birer ağıt olarak adlandırılır.
Anısına 2008 yılında Uzay Heparı - Sonsuza adlı albüm yayınlanmıştır.Çalıştığı albümler


Zuhal Olcay - Küçük Bir Öykü Bu / 1988
Aşkın Nur Yengi - Hesap Ver / 1991
Zuhal Olcay - İki Çift Laf / 1991
Sertab Erener - Sakin Ol / 1992
Akrep Nalan - Dağ Çiçeği / 1993
Sezen Aksu - Deli Kızın Türküsü / 1993
Levent Yüksel - Med Cezir / 1993
Aşkın Nur Yengi - Sıramı Bekliyorum / 1993
Nükhet Duru - Geberiyorum / 1994
Sertab Erener - La'l / 1994
Demet Sağıroğlu - Kınalı Bebek / 1994
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
887
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
sky35
Cevaplar
0
Görüntüleme
842
sky35
sky35
suskun_gız
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
suskun_gız
suskun_gız
Üst