Uzmanından tırnak bakım önerileri

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Uzmanından tırnak bakım önerileri
tırnak bakım kürleri ürünleri önerileri maskeleri burada arkadaşlar. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için daha önce bir çok konuya değindik. Gerek bitkisel tırnak bakım kürleri gerek ise tırnaklara güç katan kozmetik tırnak bakım ürünleri hakkında önerilerde bulunduk. Bunların yanı sıra tırnak sorunlarına değindik ve çabuk kırılan tırnaklar için çözüm önerileri sunduk. "Tırnaklarım çabuk uzamıyor" diyenler için ise tırnakları olduğundan daha çabuk uzatacak pratik tırnak uzatma yöntemleri hakkında bilgilere yer verdik. Şimdi ise yine güzel ve bakımlı görünmek için önemli rol taşıyan tırnaklar için uzmanından tırnak bakım önerileri sunuyoruz Melek'lerim.

tirnak.Jpeg-282.jpg
Tırnaklar bu yazın başrol oyuncularıydı şüphesiz..Ojeler en çılgın renkleriyle karşımıza çıktı, takma tırnaklar ise yaratıcı desenleriyle adeta baştan çıkardı. Renkli ve göz alıcı tırnaklar için malzemelerinizi hazırlayın tırnak operasyonuna başlıyoruz!

• Tırnaklarınızın en az pahalı bir mücevher kadar önemli bir aksesuar olduğunu unutmayın. Ellerinizin ve ayaklarınızın bakımlı ve güzel görünmesi tüm kıyafetinize yansıyacak. Bu yüzden tırnak modasını yakından takip etmeli, yeniliklerden korkmamalısınız.
• Kozmetik devlerinin oje koleksiyonlarını bu denli zenginleştirmesi ve son birkaç sezondur yaşanan oje çılgınlığı tırnak modasındaki yenilikleri beraberinde getirdi. Chanel’in 505 fırtınasından Dior’un Paradise koleksiyonuna paletin her rengini korkusuzca tırnaklarımızda taşır olduk. Bu gelişmelerin yanı sıra değişen oje trendleri geçmişten de ilham almayı ihmal etmedi. Metalik görüntüler 2011’de yeniden hayat buldu, takma tırnaklar ise birer sanat eseri değerinde desenlerle karşımıza çıktı.
• Tüm bu yenilikleri takip etmenin yanı sıra en önemli husus bakımlı ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak. Tırnak bakımı alışkanlıkları son yıllarda giderek değişiyor. Bu sayede, ortaya çıkacak sağlık sorunlarına karşı da önlemler alınmış oluyor.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı Dr. Vefa Gönenç’ten tırnak bakımı önerileri:
1. Önce sterilizasyon: Tırnak bakımında kullanılan tüm aletlerin sterilizasyonu çok önemli. Hepatit B ve C gibi çok ciddi virüs enfeksiyonları veya birçok mantar enfeksiyonu manikür salonlarından alınıyor. Alet sterilizasyonu için en uygun yöntem ultrasonik bir temizleyicinin ardından özel sterilizasyon çözeltilerinden (glutaraldehit gibi) yararlanmak.
2. Ojelerinizi silin: Tırnak bakımına, daha önceki işlemlerden kalan cila artıklarının temizlenmesi ile başlanmalı. Bu amaçla kullanılan aseton, butil, etil asetat veya benzer bileşikler içeren maddeler, tırnak boyasıyla birlikte tırnak plağından yağ(lipit) kaybına neden olabiliyor.tırnaklarda aşırı kurumaya neden olmamak için bu ürünlere bazı yağlar eklemek gerekiyor. Bizim bildiğimiz doğal badem yağı, susam yağı ve bazı bitkisel yağ çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu yağları, asetonun içine katabileceğiniz gibi, hemen arkasından bakım olarak da uygulayabilirsiniz. Burada amaç yağ kaybını hemen tolere edebilmek.
3. Tırnaklarınıza şekil verin: Bakımdan bir sonraki adım; şekil verme işlemi. Tırnaklarınızı keserken tırnak plağının tümüyle hasar alma riskini göz ardı etmeyin. Bunun dışında, tırnak uçlarını düzgün tutabilmek için düzenli olarak tırnaklarınızı törpüleyin. Zımparalı törpü veya metal tırnak törpüsü kullanabilirsiniz. Unutmayın, tırnak törpülerinin kişiye özel olması şart. Hiçbir dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmayan törpüler birçok enfeksiyonun bulaşmasına neden olabiliyor, özellikle mantar enfeksiyonlarına dikkat edilmesi gerekiyor.
4. Tırnak etlerinizi kesin: Tırnak plağı üzerindeki düzensizlikleri tırnak tamponu ile giderebilirsiniz. Kutikül yani tırnak eti temizliği öncesinde bu kısımları yumuşatın. Bunun için tırnaklarınızı önce sabunlu suda bekletin, ardından kutikül gidericiler uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra da ellerinizi yıkayın. Ardından çeşitli iticilerle veya makaslarla bu kısımların fazlalıklarını alabilirsiniz. Bunu yaparken tırnak –kutikül bütünlüğünü bozmamaya özen gösterin.
5. Oje zaman: Bakımdan son olarak, bir kat zemin astarı, üzerine renkli cila ve onun da üzerine şeffaf üst astar uygulayın. Bu sayede hem ojeniz daha dayanıklı olur hem de ojenizi çıkarırken tırnaklarınızda renk kalıntıları kalmaz.
 

Benzer İçerikler

ms_enemy
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
melegimeren
melegimeren
M
Cevaplar
1
Görüntüleme
999
TaçSız PrenSeS
TaçSız PrenSeS
D
Cevaplar
67
Görüntüleme
47K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst