Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Uzmanlardan Orucu Neyle Açmalıyız Sorusunun Cevabı!

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  oruç neyle açılmalı oruç neyle açılır
  oruç nasıl açılmalı


  Sevgili melekler, ramazan ayının özellikle yaz aylarına denk gelmesi, hem uzun süre aç kalınmasına hem de çok daha fazla susuzluk hissedilmesine yol açıyor. İftar vakti geldiğinde iradeye sahip çıkılarak kendini kaybetmemek ve yemeklere saldırmamak, sağlık açısından son derece önemli. Belsnme uzmanları bu konuyla ilgili olarak herkesin fikir ayrılığına düştüğü orucun neyle açılmasının iyi olduğu konusunda görüş bildirdiler...  [​IMG]  BANU KAZANÇ
  EN FAZLA İKİ TANE HURMA YİYİN
  "Oruç en iyi su ile açılır. Midedeki asit salgısını engellememesi açısından, yaklaşık 15 saatlik açlığın üzerine iyi gelir. Bir-iki tane hurma da yenilebilir ancak daha fazlasını tavsiye etmem. Zeytinin asit oranı yüksek olduğu için biraz rahatsız edebilir ama ekmekle birlikte bir ya da iki tane yenilebilir. Sudan sonra midenin yumuşaması için yoğurtlu yayla, şehriye, domates veya mercimek çorbası içilmelidir."

  GÜLŞAH ESENSOY
  ASİTLİ İÇECEKLE AÇILMAMALI
  "Oruç su ile açılmalıdır. Su midede dolgunluk hissi yaratır ve birdenbire midenin yemekle doldurulmasını engeller. Ayrıca bütün gün susuz kalan vücut için de faydalıdır. Sadece yemeğin başında değil, yemek sırasında da su içmek gerekir. Ancak kola gibi asitli içeceklerle oruç açılmamalıdır. Bunlar susuzluk hissini giderir ve daha sonra su tüketimini engeller. Limonata gibi içeriğindeki katkı maddesi bilinmeyen içeceklerle de oruç açılmamalı. Sudan sonra mutlaka çorbayla devam edilmelidir. Çorba, mideyi ana yemeğe hazırlar."

  AŞKIN YÜKSEL
  ODA SICAKLIĞINDA SU İÇİLMELİDİR
  "Açlık sonrasında vücudu şoka uğratmamak ve metabolizma dengesini sağlamak için oruç, oda sıcaklığında bir bardak su ve iki hurma ile açılmalıdır. Bu ikili, bağırsak ve sindirimi rahatlatır. Yalnızca bir tane hurmanın içinde A, B1, B6, C, K, niasin, folik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, klor, demir, çinko, bakır, mangan, flor ve iyot vardır."

  SEVİL NAS CAN
  ILIK SU İÇMEYE ÖZEN GÖSTERİN
  "İftar öncelikle bir bardak ılık su ile açılmalıdır. Şeker hastası olmayan kişiler, değişen yemek düzeni ve uzun süre yemek yememekten kaynaklanan bağırsak hareketlerinin yavaşlamasını engellemek ve şeker dengesini sağlamak için; bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp içebilirler."

  ENDER SARAÇ

  BALLI SU SİNDİRİMİ RAHATLATIR
  "Orucunuzu açtıktan sonra ballı su içilmesini öneriyorum. Bunun nedeni; boş olan sindirim sistemini önce ballı suyla rahatlatmaktır. Çünkü bu sayede vücut sıvı ihtiyacını karşılar. Uzun süre aç kalan bir fizyoloji için hurma çok iyi bir başlangıçtır. Hurmanın potasyum bakımından zengin olması; Ramazan'daki kas yorgunluklarına iyi gelir. Hurmanın içinde kemikler için yararlı olan kalsiyum da vardır. Ancak yüksek oranda şeker içerdiği için altı taneden fazla tüketilmemeli."

  EMEL UNUTMAZ

  YEMEK SIRASINDA FAZLA SU İÇMEYİN
  "İftarda oruç bir bardak su ile açılmalıdır. Bunun yanında bir tane hurma veya bir tane zeytin de yenilebilir ancak en önemlisi tüm gün susuz kalan vücudun birincil ihtiyacı olan suyun karşılanmasıdır. Yemeğe başlamadan önce su içilmeli ancak yemek sırasında fazla su tüketilmemelidir. Yemeğe ise bir kase çorbayla başlanmalıdır. Çorbanın yanında yenilecek bir miktar salata; tokluk hissinin oluşmasını sağlayacaktır."

  GİZEM KESERVURAN
  KABIZLIĞA KARŞI HURMA
  "Zeytin yerine hurma tercih edilmelidir. Uzun süren açlık sonunda metabolizma yavaşlamakta, buna bağlı olarak bağırsak hareketleri de durmaktadır. Kabızlık şikayetlerini en aza indirmek için hurma tercih edilebilir. İftarda su ve hurma ile orucunuzu açtıktan sonra beş dakika beklemeli ve soluklanmalı; vücudun dinlenmesine izin vermelisiniz. Böylece midede yanma, reflü ve gaz şikayetlerini de engellemiş olursunuz."

  KIRMIZI ET KAN ŞEKERİNİ YAVAŞ ARTIRIR VE TOK TUTAR
  Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz; Ramazan'a özel beslenme alışkanlıkları hakkında uyarıda bulundu:
  Ramazan'da kırmızı et tüketilmesi dengeli beslenme açısından önemli. Nedeni; kırmızı etin emiliminin diğer besinlere göre daha yavaş olması, kan şekerini yavaş yavaş artırması ve buna bağlı olarak da tok tutmasıdır. Kırmızı et ayrıca vitamin ve mineraller açısından da zengindir.
  Kırmızı et tüketilirken sebzeyle desteklenmelidir. Özellikle iftarda etli sebze yemeklerinin yenmesi; hem sağlığın korunması, hem de dengeli beslenme açısından önemlidir. Ancak az yağlı etler tercih edilmelidir.

  PAKETLİ OLMALI
  Su ihtiyacını artırmaması için etlere baharat ya da tuz eklememek gerekir. Tok tutma özelliği nedeniyle, sahurda da et tüketilebilir.
  Kırmızı et satın alırken özellikle paketli olanlar tercih edilmelidir.
   
Uzmanlardan Orucu Neyle Açmalıyız Sorusunun Cevabı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Soruya 3 Cevap

  Bir Soruya 3 Cevap

  Üstteki bir soru soracak... En sevdiğin yiyecek? Alttaki 3 cevap verecek: 1. Mantı 2. Mantar sote 3. Pizza gibi... Sonra alttakine bir soru soracak "en sinir olduğun 3 kişi"... ve böyle devam edecek. Başlıyorum: En sevdiğin 3 film?
 2. sorular cevaplar

  sorular cevaplar

  SORULAR-CEVAPLARSoru: Bir kadın kocasını milyoner yapabilir mi? Cevap: Kocası daha önce milyarderse evet. Soru: Mikroskopla kadın arasında ne benzerlik vardır? Cevap: İkisi de pireyi deve yapar. Soru: Geveze bir kadınla tespih arasında ne fark vardır? Cevap: Biri çekilir, diğeri hiç çekilmez Soru: Duvar saati ile geveze bir kadın arasında ne fark vardır? Cevap: Duvar saati hiç olmazsa...
 3. Sorulara Hazır Cevap

  Sorulara Hazır Cevap

  Öğrenci; -Hocam,diye sormuş.İnsan,maymunun gelişmiş şeklidir''diyorlar.Ne dersiniz? Seyid Ahmet Arvasi cevap vermiş. -O mantığa göre çınar ağacı da maydanozun gelişmiş şeklidir. -------------------------------------------------------------------------------- Yahya Kemal'a "Ankara'nın en çok hangi tarafını seviyorsunuz" diye sorduklarında şu cevabı vermiş: -İstanbul'a dönüşünü....
 4. beni ne kadar seviyorsun sorusuna cevaplarınızı alalım

  beni ne kadar seviyorsun sorusuna cevaplarınızı alalım

  beni ne kadar seviyorsun sorusuna en güzel cevap beni ne kadar çok seviyorsun sorusuna cevap sen Siz eşinize ,sevgilinize beni ne kadar seviyorsun dediğinizde ne gibi cevaplar alıyorsunuz? Ben başlıyorum:) Beni ne kadar seviyorsuun..? Cevap - Sen beni ne kadar seviyorsun...?hahaha Belki de tahammül edemeyeceğin kadar çooooooooooook seviyorum :)
 5. Ruh Cenine Ne Zaman Üflenir Sorusunun Cevabı

  Ruh Cenine Ne Zaman Üflenir Sorusunun Cevabı

  ruh cenine ne zaman girer ruh cenine ne zaman üflenir, Sevgili melekler, son günlerde Başbakanımızın Kürtaj Yasası hakkında yaptığı açıklamaların ardından herkes bu konunun dini yönünü düşünmeye araştırmaya başladı. Biz de az önce bir misafirimizin sorduğu soru üzerine ruh cenine ne zaman üflenir, kürtaj günahsa kürtaj yaptıranlar nasıl affedilir sorularının cevaplarını aşağıda ki...

Sayfayı Paylaş