1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.105
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Uzun Kızlar Efsanesi

  Konu, 'Efsaneler' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Yüzlerce yıl önce Mesudiye yöresinde üç Türkmen kardeş yaşarlarmış. Bu kardeşler, kış mevsiminde Mesudiye yöresinin kuytu ve sıcak yerlerinde, yaz mevsiminde de yüksek yaylalarda yaşamlarını sürdürürlermiş. Her üç kardeşin de sürülerce koyunları ve yüzlerce atları varmış.
  Karababa, Karaaslan ve Eriçok adındaki bu üç kardeş, canlı kelekti koyunları, yağız at sürüleriyle mutlu bir şekilde yaşayadururlarken, günlerden bir gün büyük bir düşman ordusu çıkagelmiş. Onların bu mutlu yaşamları da sona ermiş. Sona ermiş ama, Türkmenler hemen teslim olmamışlar. Düşman ordularıyla aralarında denk olmayan ama yiğitçe bir mücadele başlamış. Karababa ve Karaaslan adlı kardeşler, bulundukları mevkide yiğitçe mücadelelerinden sonra şehit düşmüşler.

  Üçüncü ve en kuvvetli kardeşin askeri daha çökmüş. Onun için bu kardeşin bulunduğu tepeye "Eriçok Tepesi" denmiş. Eriçok tepesi müstahkem bir kalenin bulunduğu, bir tarafı kayalık ve uçurum olan yüce bir tepedir. Düşman, bu tepeyi de kuşatmış. Tepenin üzerindeki kalenin önlerinde günlerce savaş olmuş. Düşmanlar tepeyi savaşarak alamayınca beklemeye başlamışlar. Kalede su ve yiyecek bitmiş. Günün birinde kaledeki Türkmenler artık susuz kalamayacaklarını anlayınca Eriçok tepesi'nin yakınlarında bulunan Kübet çeşmesine su getirmeleri için 12 savaşçı ve iki yiğit kız göndermişler.

  Kızlar çeşmede suyu doldurmuşlar. Savaşçılar da kendilerine saldıran düşmanlarla savaşmaya başlamışlar. 12 savaşçı savaşadursun, kızlar Eriçok tepesine hızla tırmanıyorlarmış. Ama düşman durur mu? 12 yiğidi şehit ettikten sonra kızların peşine düşmüşler. iki yiğit Türkmen kızı, kaleye epeyce yaklaşmışlar. Fakat düşman atlıları peşlerinden yetişmiş. Düşmanın nefesini enselerinde duyan kızlarında başka çareleri kalmamış :

  - Allah'ım demişler... Bizi düşmana teslim etme!.. Yeri yar da yerin içine girelim... Onların eline teslim olmaktansa ölmek daha iyidir.

  Yüce Tanrı onların bu masum isteklerini kırmamış. Yer yarılmış ve onlar bağrına basmış. Kızların öyle uzun, öyle güzel saçları varmış ki, saçlarının bir kısmı dışarıda kalmış.

  Uzun bir mücadeleden sonra Eriçok Tepesi düşmüş. Yerin yarılıp yarılmadığını bilemeyiz ama, Uzun Kızların mezarları ve Eriçok Kalesi'nin önünde binlerce mezar, bugün bile durmaktadır. O civarlar gezildiğinde insanoğlu ister istemez ürpermektedir. Her üç tepede de, yani Eriçok, Karababa ve Karaaslan Tepelerinde bu mubarek zatların mezarları ziyaret edilmektedir.
   
Uzun Kızlar Efsanesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şehir efsanesi,yangında ölen kız.

  şehir efsanesi,yangında ölen kız.

  efsanesi olan şehirler a dan z ye efsaneler bilecik efsanesi şehirlerin efsaneleri bilecik efsaneleri Bir mühendis olan Necdet Durmaz kendi otomobiliyle yolculuga çikmisti. Çalismakta oldugu firma tarafindan görevlendirilmis ve Istanbul'dan Malatya'ya gidiyordu. Bu ildeki fabrikada bir arizayi acilen gidermesi gerekiyordu. Ancak yol üzerindeki Kirsehir'in Derebayiri geçerken otomobili...
 2. Haydı Kızlar daha uzun görünme sırları burada

  Haydı Kızlar daha uzun görünme sırları burada

  uzun boylu görünmenin sırları Türkiye standartı belli :) Kadınlarımız malesef biraz kısa boylu, ama hemen sinirlenmeyin şimdi sizlere biraz daha uzun görünmenin sırlarını açıklıyorum :) Haberimize geçiyoruz. Bana hiç bakmayın benim boyum 1.83 :D:D Doğru giysiler seçerek daha uzun görünebilirsiniz. İşte uzun görünmenize yardımcı olacak ipuçları.. Tek renk kıyafetleri tercih edin.....
 3. Kız Kulesi Efsanesi

  Kız Kulesi Efsanesi

  geçmişten günümüze efsaneler geçmişteki efsaneler geçmişten günümüze gelen kız kulesi günümüzdeki Kızkulesi Adası, Kubadabad Saltanat Kentinin haremliğiymiş. Ada da çevresi sularla çevrili bir kale ile, birbirinden güzel köşklerin ortasında yüksek bir kule varmış. İşte bu kölede cariyeleri ile birlikte Selçuklu Sultanının güzeller güzeli biricik kızı yaşarmış . Sultan, düşünde...
 4. kızlar uzun olduğuna bakmayın mutlaka okuyun..

  kızlar uzun olduğuna bakmayın mutlaka okuyun..

  KIZLAR BU YAZI ALINTIDIR COK HOSUMA GITTIGI ICIN SIZLERLE PAYLASMAK ISTEDIM.Arkadaslar Allahin izniyle insallah hepimiz bir gun bebek sahibi olacagiz .Inanin ben gozyaslarimi tutamadim cok duygulandim ve paylaşmak istedim. Otobüs beklemek, sıra beklemek, haftasonunu beklemek değil ama benim anlatacağım. Daha uzun. Daha yorucu.Daha yıpratıcı. Hiç yılmadan, hiç usanmadan, ümitsizliğe...
 5. En güzl Uzun etek modası burada kızlar

  En güzl Uzun etek modası burada kızlar

  Uzun etek modası uzun etekler uzun etek son moda etekler etek modası yeni moda İşte size yılın moda olan kıyafetlerinden biri Melek'ler:) Uzun etekler, bu yıl moda, bu da demek oluyor ki, bu modellerimiz, kapalı Melek'lerimizi de yakından ilgilendirecek :) Hepsi birbirinden şık ve zarif uzun etek modelleri, sizleri bekliyor :)

Sayfayı Paylaş