1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak kısırlık yaparmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  doğum kontrol hapı nedir,doğum kontrol hapı ne için kullanılır,doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı,doğum kontrol hapı ilerde gebe kalmama engel olurmu,doğum kontrol hapı hakkında bilgiler

  Yani tıbbı olarak bu durumun kadını kısırlaştırdığı asla söylenemez ama hamile kalma süresini biraz uzatabileceği verilen bilgiler arasındadır.
  Bazı kadınlar doğum kontrol hapını bıraktıktan hemen sonra hamile kalabilir, bazı kadınlar ise bir yıl kadar bu süreyi hamile kalmadan atlatabilir. Asında bu birazda kadının yapısı ile alakalıdır. Zaten tersi bir durumda yani uzun süreli kullanımın kısır yapması gibi bir durumun var olması gibi çıkacak sonuçlarda bu korunma yöntemi kullanılmıyor ve satılmıyor olurdu.
  Kontrol doğum hapları asla sıradan bir şekilde alınmamalı ve mutlaka doktor kontrol altında olmalıdır. Bu sebeple sizlerde bilinçli olarak kullanım yapacak ve bıraktıktan sonra yaklaşık ön görülen süre olan 6 ay içinde hamile kalıyor olacaksınız. Bu elbette daha kısa bir süre ya da biraz daha uzun bir süre zarfında olabilir.
  < Konu Resmi..>


  Gebelikten koruma nasıl oluşur?
  Doğum kontrol hapları yumurtlamayı önleyici etkileri haricinde, rahim ağzı salgısının kıvamını arttırarak spermlerin içeriye geçişini engeller ve rahim içi dokusunu yani endometriumu incelterek yuvalanma (implantasyon) olayının önüne geçerler. Tüm bu etkiler sonucunda gebelikten koruyucu etki oluşmaktadır.

  Doğum kontrol (OKS) hapları ne içerir?
  En yaygın kullanılan doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonunun ikisini birden içeren kombine haplardır.

  Ayrıca "yalnızca progesteron içeren (minipill)" doğum kontrol hapları da mevcuttur. Minipill haplar özellikle doğum sonrası emzirme dönemi için uygun ilaçlardır.

  Eskiden kullanılan ve 50 mikrogram estrogen içeren haplar yerine, günümüzde artık 30 mikrogram içeren ve bu nedenle "düşük dozlu doğum kontrol hapları" olarak anılan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlarda eskiye göre damar içi pıhtılaşma (trombus) ve diğer yan etkiler son derecede azdır.

  Maalesef geçmiş zamanlarda kullanılan yüksek dozdu hapların yan etkilerinin yarattığı olumsuz ve haksız ön yargı halen günümüzde de devam etmektedir.

  Düzenli olarak kullanıldıklarında doğum kontrol haplarının koruyuculuk oranları çok yüksektir.

  Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?
  Bu ilaçların kullanım şeması 3 hafta kullan- 1hafta bırak, veya 21 gün kullan-7 gün ara ver; şeklinde özetlenebilir. İlaçların tamamında, hapların üzerinde günler belirtilerek günleri şaşırma engellenmiştir.

  Doğum kontrol hapı, oral kontrasepsiyon, OKSİlk kez başlayacak olanların ilk hapı adet başlangıcının tercihen birinci veya ikinci günü almaları gerekir. 5. günden sonra alınmaları sonucunda gebelik oluşabilir.

  Gebelikten koruma, daha ilk kutunun alımına başlanması ile başlayacaktır.


  Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Bilmeniz Gerekenler
  Bir aile planlaması yöntemi düşünüldüğünde, özellikle de doğum kontrol hapları öncesi bir jinekolok tarafından jinekolojik muayene şarttır. Pek çok hap çeşidi vardır ve jinekolok doktor tarafından kişiye en uygunu seçilerek reçete edilir.

  Haplar bir tablet tok karnına her gün belli bir saatte alınmalıdır. Tam saat çok önemli değilse de aynı vakitte olması önemlidir.

  Kutularda 21 tablet bulunur. Bazı OKS hapları içinde ise 28 adet tablet vardır ve bunlar hiç ara vermeden kullanılmaktadırlar.

  İçinde bulunan 21 tabletin bitiminden sonraki bir hafta ilaç alınmaz.

  Her kutu bittikten 3-4 gün sonra normal adet görülür.

  İkinci ve daha sonra devam eden kutularda, kutuya adetin kaçıncı günü başlandığı önemli değil; daha önce belirtildiği gibi 7 gün aralar ile başlanması önemlidir.

  İki kutu arasında mutlaka adet görülmelidir. Adet görülmezse yeni kutuya başlanmamalı ve öncelikle bir gebelik testi yapılmalıdır.

  Özellikle penisilin grubu gibi daha pek çok antibiyotik doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltıp gebeliklere yol açabilir. Belli bir nedenden ötürü bu tür antibiyotikler kullanılacakça aynı anda ilave bir korunma yöntemi de uygulanmalıdır.

  Bir tane hap alınmayıp unutulursa ve bir gün sonra hatırlanırsa hemen unutulan hap alınır. O gün içinde normal vakitte sıradaki hap da alınarak kutuya devam edilir. İlaç üç günden daha fazla unutulursa kalan tabletler yine düzenli olarak alınmaya devam edilir, ancak o ay prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi uygulanmalıdır.

  Doğum kontrol haplarına düşük veya kürtajdan hemen sonra başlanabilir. Ancak kombine doğum kontrol hapları (progesteron ve östrojen içerenler) anne sütünü azaltabileceklerinden doğumdan hemen sonra ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

  Emzirme döneminde doğum kontrol hapı olarak "sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları (minipill’ler)" tercih edilebilir. Minipill’ler kullanılacaksa hep aynı saatte almaya dikkat edilmeli, 3 saatten fazla olan gecikme durumlarında korunma için 48 saat boyunca ilave bir yöntemle korunma sağlanmalıdır.

  Emzirmeyi düşünmeyenlerde ise doğumdan 6 hafta sonra kombine haplara başlanabilir. Daha önce başlandığında damar içi pıhtılaşma sorunları oluşabileceğinden lohusalık döneminde kullanılması önerilmemektedir.

  Ancak unutulmamalıdır ki doğumdan sonra yeni bir hamilelikten korunmaya başlamaya; düzenli emzirenlerde anneler doğumdan sonra 3 ay, emzirmeyen anneler ise en geç 3 hafta sonra geçmelidirler.


   
Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak kısırlık yaparmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum kontrol hapı

  doğum kontrol hapı

  bilginize ihtiyacım var arkadaşlar ya ben suan oğlanı emziriyom ama ebeler doğum kontrol hapı kullanabilirsin dediler 6 aylık olduktan sonra ama ben 1 aydır kullamıyom sakıncası var mı ki biliyonuz mu yada kullanan var mı
 2. NORLEVO KULLANMAK KISIRLIK YAPARMI ?

  NORLEVO KULLANMAK KISIRLIK YAPARMI ?

  norlevoyu sık kullanmak kısırlık yaparmı,norveloyu sık kullanmak hormonları bozarmı,norlevoyu ne sıklıkta kullanmalı,norlevonun yan etkileri,norlevo hakkında bilgiler SORU: Merhaba prezervatifle kurunuyorum lakin birliktelik sırasında ufak tefek kazalar olmakta ve sonuç itibariyle ilk yardım olarak norlevoyu kullanmaktayım.Sorum şu norlevo sürekli kullanmak kısırlık yaparmı ? CEVAP:...
 3. Doğum kontrol hapı kilo yaparmı?

  Doğum kontrol hapı kilo yaparmı?

  doğum kontrol hapı şişmanlatırmı,doğum kontrol hapı kullanıp kilo alanlar,doğum kontrol hapı zayıflatırmı,doğum kontrol hapı kullanımı ve kilo sorunları hakkında bilgiler Doğum kontrol haplarının bariz şekilde kilo aldırdığını, şişmalığa, obeziteye neden olduğunu gösteren araştırmalar yoktur. Hatta çoğu araştırmada hiç kilo aldırmadığı gösterilmiştir. Ancak doğum kontrol hapları içerdiği...
 4. Doğum kontrol hapları damar tıkanıklığı yaparmı?

  Doğum kontrol hapları damar tıkanıklığı yaparmı?

  doğum kontrol hapının yan etkileri,doğum kontrol hapının damar tıkanıklığı yaptığı doğrumu,oks kullanımında phtılaşma,doğum kontrol hapını herkes kullanabilirmi,doğum kontrol hapları hakkında bilgiler Doğum kontrol hapları (Oral kontraseptif, OKS) damar tıkanıklığı yapar mı? konusu özellikle son günlerde medyada yoğun olarak tartışılan bir konu olmasına rağmen aslında eskiden bu yana bilinen...
 5. Doğum Kontrol Hapları Meme Kanserine Yol açarmı?

  Doğum Kontrol Hapları Meme Kanserine Yol açarmı?

  Doğum kontrol hapı; kadınların gerek tedavi amaçlı, gerek korunma amaçlı sık kullandığı ilaçlardır. Bu ilaçlar hakkında, kansere yol açtığı söylenmektedir. Doğrusu ise; bu ilaçlar rahim kanserini engeller ancak, meme kanseri açısından aynı durum söz konusu değildir. Meme kanseri riskiniz nedir? Sizin için en uygun olan meme kanseri tedavisi hangisidir? Terlemeyi önleyiciler ile meme kanseri...

Sayfayı Paylaş