1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinada Kuruluk Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

  Konu, 'Cinsellik Mekanı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  vajinal kuruluk, vajina kuruluğu, vajinada kuruluk  Menopoz dönemi boyunca östrojen hormonu üretimi yavaşlar ve sonra durur. Bu süreçte kadın vücudunda birçok değişmeler olur. Adet döngüsü düzensizleşir ve sonra durur. Sıcak basmaları, ruh halinde dalgalanmalar, seste kalınlaşma ve yüzdeki tüylerde artış görülür.

  Vajinal kuruluk da menopoz döneminin yaygın belirtilerinden birisidir. Her 3 kadından 1 tanesinde görülebilmektedir. Menopoz sonrasında bile vajinal kuruluk yaygın olabilir.


  < Konu Resmi..>
  Vajinal kuruluk herhangi bir yaşta farklı bir nedenden dolayı da olabilir. İkincil bir sorun gibi görünse de vajinal nem eksikliği cinsel yaşamda yüksek bir etkiye neden olabilir. Elbette ki vajinal kuruluğu hafifletmek için tedaviler bulunmaktadır.


  Vajinal kuruluğun nedeni

  Östrojen hormonu vajina duvarının sağlıklı ve elastik kalmasında yardımcı olmaktadır. Menepoz süresince östrojen hormonu seviyesindeki düşme vajinadaki nem oranını azaltarak kuruluğa neden olur. Bu vajinanın daha ince ve daha az elastik olmasına yol açar. Buna vajinal atrofi de denir.


  Östrojen hormonu ayrıca aşağıdaki nedenlerden dolayı da azalabilir:

  Doğum yapmak ve emzirme

  Kanser için radyasyon ve kemoterapi tedavisi görme

  Ameliyatla yumurtalıkların alınması

  Endometriozis ve miyomların tedavisi için anti östrojen ilaçlarının kullanılması


  Vajinal kuruluğun diğer nedenleri

  Sjögren sendromu ( vücutta nem üretimindeki hücrelere saldıran bir bağışıklık sistemi bozukluğu )

  Alerji, soğuk algınlığı ve çeşitli antidepresan ilaçlar

  Antiseptik su

  İlişki öncesi ön sevişmenin yetersiz olması

  Vajinal kuruluk aşırı rahatsız edici olabilir ve vajinada kaşıntı, yanma, tahrişe ve cinsel ilişkide acıya yol açabilir.


  Vajinal kuruluk nasıl teşhis edilir?

  Vajinadaki bir kaşıntı, yanma ve tahriş durumunda jinekoloğa görünmek gerekir. Hekim sağlık geçmişini sorgulayacaktır. Belirtilerin ne zamandır devam ettiğini, ne gibi ilaçlar kullandığını öğrenecektir. Pelvik muayene yapacaktır. Vajinada herhangi bir incelme ve kızarıklık olup olmadığını kontrol edecektir. İncelemelerinde idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlığın nedeni olabilecek çeşitli nedenleri anlamaya çalışacaktır.


  Vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir?

  Vajinal kurluğun en yaygın tedavisi düşük östrojen düzeyi nedeniyle östrojen terapisidir. Bu terapiyle vajinadaki semptomlar hafifletilir. Vajinal östrojen tablet veya kremler ve vajinal nemlendiriciler kullanılabilir.


  Vajina bölgesinde antiseptik su, köpük banyosu, kokulu sabun ve losyonlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu ürünler vajinadaki kurluğu daha da kötüleştirebilir.
   
Vajinada Kuruluk Nedeni ve Tedavi Yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göz Kuruluğu ,Nedeni ve Tedavisi

  Göz Kuruluğu ,Nedeni ve Tedavisi

  göz çevresi kuruluğu Bilgisayarların başında sıkça zaman geçirir olduk ve bunların yanı sıra klimasız ev kalmadı Melek'ler.Fakat atlanılan bir gerçek var ki klima ve bilgisayarlar göz kuruluğu hastalığına sebep oluyor. Günümüzde en çok rastalana bu hastalık için uzmanlar, gözlerimizi sık kırpıp bol su tüketmemizi öneriyorlar... Gözlerimize iyi bakalım Melek'ler:) İstanbul Üniversitesi...
 2. Kol Uyuşması Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

  Kol Uyuşması Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

  kol uyuşması sebepleri kol uyuşması neden olur kol uyuşması nedenleri Pek çok kişinin şikayeti olan el ve kol uyuşmaları, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklardır melekler. Bu uyuşmaların ve karıncalanmaların pek çok sebebi olabilir. Boyun omurları, disk, boyun kasları, kola giden sinirlere ve omuriliğe bası "ağrının" kaynağı olabilir. Bu sebeple en kısa zamanda bir...
 3. Batık Tırnak Ve Tedavi Yöntemleri

  Batık Tırnak Ve Tedavi Yöntemleri

  batık tırnak batık tırnak tedavisi Binbir hevesle aldığınız yılın modası topuklu ayakkabılar, batık tırnağınız yüzünden size hayatı cehennem edebilir melekler :) Oysa belki de korkudan ötürü çektiğiniz bu ızdırabın çaresi var. Eğer aynı dertten muzdaripseniz rahat olun ve makalemizde ki bilgileri okuyun. Geçmiş olsun :tik: Çok rastlanan ve ağrı veren bir durumdur.Tırnağın kenarındaki...
 4. Vajinada Koku, Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

  Vajinada Koku, Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

  vajinal koku, vajinada koku, vajinanın kokması Vajinada oluşan kötü kokuların nedeni genelde vajinal bakteridir. Vajinada unutulan bir tampon ve cinsel yola bulaşan bir hastalık vajinada kötü koku oluşmasını tetikleyebilir. Bu vajinal koku bir kadının kendine olan güvenini ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Vajinal kokuyu gidermek ve önlemek için genelde aşağıdaki tavsiyeler faydalı...
 5. Retina dejenarasyonu ve tedavi yöntemleri

  Retina dejenarasyonu ve tedavi yöntemleri

  Retina gözün içini kaplayan vitreus jeli ile temas halindedir. Sağlıklı bir gözde vitreus jeli homojendir, sıkıdır, retinayı destekler ve retinayı alttaki koroid ve sklera gibi gözün dış kat dokularına doğru iter. Vitre jelinin bu viskoz kıvamı, homojen yapısı bazı özel durumlarda bozulabilir. Yüksek miyop, göz travması, intraoküler inflamasyon gibi hastalıklar vitreus jelinin sıvı kıvama...

Sayfayı Paylaş