Vajinada Yanma Neden Olur

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Vajinada Yanma Neden Olur
vajinada yanma nedenleri,vajinada yanma sebepleri,vajinada yanmanın sebepleri,vajinada yanmanın tedavisi,vajinada yanma olması hakkında bilgiler


Vajinada Yanma, kaşıntı ve akıntı neden olur? İnsan vücudunun herhangi bir bölgesinde meydana gelen yanma ya da kaşıntı hissi rahatsız edicidir. Vajinada Yanma veya Vajinada Kaşıntı ise bıktırıcı derecede rahatsızlık verebilir. Günlük aktiviteleri engelleyebilir. Pek çok vajinal yanma ya da kaşıntı ciddi bir hastalık yüzünden olmayabilir. Ancak herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği de unutulmamalıdır. Uzman bir hekimden görüş almakta fayda var.
Vajinada Yanma Sebepleri Nelerdir?
Vajinada Yanma ve Kaşıntı sebeplerinden yaygın olanları şu şekilde sayabiliriz.
Bakteriyel Sebepler: Vajinal Flora dengesinin bozulması ve enfeksiyona sebep olan bakterilen çoğalmasıyla meydana gelir.
Cinsel Yolla Geçen Enfeksiyonlar: Pek çok türü olan cinsel hastalıklar vajinada yanma sebepleri arasındadır.
Vajinada Mantar Enfeksiyonu: “Vajinada Yanma” sebepleri arasında en yaygın görüleni Vajinal Mantar Enfeksiyonu’dur. Vajinada Mantar enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi başıklı yazımızdan detayları okuyabilirsiniz.
Menopoz: Kuruluk vajinada kaşıntı oluşumuna zemin hazırları. Menopoz döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler vajinanın kurumasına sebep olur.
Dış Etkenler (Kişisel Bakım Ürünleri): Kondom (prezervatif), tampon, krem, ped vb. gibi kozmetik ya da kişisel ürünlerin yapıldıkları malzemeler tahriş ve vajinada yanmaya neden olabilirler.
Vajinada Yanma Tedavisi Nasıl Yapılır?
Vajinada Yanma tedavisi için öncelikli olarak Vajinada Yanma Neden Oluşuyor? sorusunun cevabını vermek gerekir. Yukarıda sayılan oluşum sebeplerine göre farklı tedaviler uygulanmaktadır. Genellikle kendiliğinden geçen yanma vakalarında ilave bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak sık sık tekrarlanan vakalarda teşhis koymak gerekir. Menopoz sebebi ile oluşan vajinal yanmalarda östrojen takviyesi yapılırken, bakteriyel sebeplerde antibiyotik kullanılmaktadır.Aşağıdaki tedbirler vajinada kaşıntı ve en sık görülen vajinal rahatsızlıklardan biri olan vajinada mantar hastalığını önüne geçmekte son derece etkilidir.
Kimyasal içerikli kişisel bakım ürünlerinden uzak durmak
Vajina bakımı ile hijyen kurallarına uymak
Vajinal Duş gerçeğini anlamak
İç çamaşırlarının seçimine dikkat etmek. Pamuklu çamaşırları tercih etmek.
Vajinada Yanma ve Vajinada Mantar
Az önce belirtildiği gibi Vajinal Mantar Enfeksiyonunun belirtileri arasında yanma, kaşıntı, akıntı bulunmaktadır. Bu nedenle vajinada yanma problemi varsa ve geçtikten sonra sürekli tekrarlıyorsa önleyici tedbirleri iyi anlamakta ve öğrenmekte fayda vardır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
61K
Sabriye Tür
S
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
49
Görüntüleme
171K
H
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
6K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst