Vajinadan neden ses gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Vajinadan neden ses gelir?
Vajinadan ses mi gelirmiş? Evet!! Bazı özel durumlarda bu mümkün. Özellikle ilişki esnasında daha da belirginleşebilen bu durum çoğunlukla kadının anatomisi ve ilişki esnasındaki evreye bağlıdır. Çoğu kişinin vajina gazı olarak bildiği bu durum cinsel yönden aktif olan kadınlarda oluşabilir, aklınıza farklı gürültüleri getiren benzetmelere yol açabilir.


Aslında vajina yada rahim gazı diye bir kavram yoktur. Çıkan ses yada gürültü koparan çığlık, vajinada tamamen hava sıkışmasıdır. Erkeğin kadın ile ilişkisi esnasında yada hemen sonrasında, uyarılma durumunda meydana gelir. Uyarılma esnasında rahim gevşer, uzar ve hava için daha fazla yer açılır. Erkeğin hareketleri ile de “yel çıkması” gibi bir ses duyulur.01.jpg


Hava, ayrıca, egzersiz yaparken de sıkışabilir ve fortlamaya neden olabilir.
Bir diğer önemli faktör. Rektovajinal fistül denilen kadınlardaki ciddi bir durumda da kadınlarda vajinadan ses gelmesi deneyimi yaşanabilir. Ancak… tek belirgin fark vajinadan ses ile birlikte çıkan kokunun, dışkı kokusu ile benzer olmasıdır.
Ve bir diğeri. Vajinal bollaşma yada vajinanın büyük, gevşek olması bu soruna yol açabilir. Genellikle rahim ve mesane kesesi sarkması problemleri olanlar, zor doğum yanalar, doğumu sırasında dikiş atılanlar, büyük bebek dünyaya getirenlerde daha sık karşılaşılabilir.


VAJİNAL GAZ, GAZ MIDIR?

Hayır değildir. Sadece vajinaya giren hava, aynı yoldan tekrar vajinadan çıkan aynı havadır. Her ne kadar ses olarak anal gaz sesine benzese de, kokusu anüs yada anal bölgeden çıkan gaz ile aynı değildir. Zaten iki sistemin (Biri sindirim, diğeri üreme sistemidir) birbirleri ile bağlantılı yoktur. Elbette vajina iç ortamın değişkenliğine bağlı olarak hava moleküllerine farklı aromalar katılabilir.
Kadınlarda Vajina Gazları


ÖNLEYEBİLİR MİYİM?


Kaynağına göre önlenebilir bir durumdur. İlişki esnasındaki gazın çıkışını önlemeniz çok zordur. Neticede çıkan bir havadır. Çıkan hava, genellikle birlikteliğinizdeki pozisyon ile yakından ilişkilidir. Çoğu kadın “doggie-style” adı verilen erkeğin arka yönden yaklaştığı pozisyonda bunu tecrübe eder. Pozisyon değiştirerek, bu pozisyonun kullanılmadığı durumlarda istenmeyen ve mahcubiyet uyandıran gürültülerden korunulmuş olunabilir.
Her kadın aklından çıkarmaması gereken bir şey, her kadının farklı bedene ve özelliklere sahip olduğudur. Her kadında bu olgu ile karşılaşılmayabilir.
Rektovajinal fistül adı verilen dışkı kokusu şeklinde vajinadan çıkan koku olması mutlaka, doktor eşliğinde tedavi edilmelidir.


Kadınlarda Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?


Vajinası geniş olan kadınlarda ise çözüm cerrahidir. Vajinoplasti yapılarak etkili bir çözüm kullanılabilir. Cerrahiyi müteakip 15 gün içinde tekrar eski aktif hayatınıza dönebilirsiniz. Ayrıca vajina kaslarını sıkılaştıran kegel egzersizleri de tavsiye edilebilir.
Vajina gazı ya da vajinadan gaz çıkması hiç de düşünüldüğü gibi yellenmek tarzı bir gaz çıkışı değildir. Vajina yapısı gereği esnek bir yapıya sahiptir. Vajinadaki bu esneme payı, dokunun özelliği yani kişinin yapısı, zor doğumlar ya da yaşa bağlı olarak değişebilmektedir. Neden vajinanın bu özelliğinden bahsediyoruz. Çünkü vajinadan gaz gelmesi doğrudan, vajinanın bu özelliği ile ilgilidir. Nereden bakarsanız bakın vajinadan gaz gelmesi kadını rahatsız eden özel durumlardandır.


NEDEN OLUŞUR? SONUÇLARI NELERDİR?

Vajinanın bollaşması ya da genişlemesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle vajinanın genişlemesine neden olan her etken vajinadan gaz çıkışı ya da ses çıkışına neden olabilir. Rahim sarkması, idrar kesesinde sarkma ve idrar kaçırma gibi problemleri olanlar, zor doğumlarda (büyük bebek doğurma)oluşan yırtık ya da doğumun kolay gerçekleşmesi için yapılan kesiklerin iyi dikilememesi vajina da genişlemelere neden olur. Vajinadaki bu genişleme, vajinanın penisi tam kavrayamamasına sebep olur. Vajinadaki genişleme sadece vajinadan ses gelme problemini doğurmaz. Buna ilaveten genişlemiş vajina, cinsel ilişkide, ilişkinin rahat gerçekleşmesini sağlayan sulanmaya da engel olur. Sulanmanın engellenmesi demek, cinsel ilişki problemlerini daha da artırır. Gerek erkeğin gerekse kadının hissedeceği zevkin düşmesine neden olacaktır.
 
Üst