Vajinal akıntınız yetersizse bu hamile kalmayı engelleyebilir !

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal akıntınız yetersizse bu hamile kalmayı engelleyebilir !
Hamile kalamıyormusunuz ? Muhtemel sebep verimsiz servikal sıvı olabilir. Belirli faktörler, ürettiğiniz servikal mukusun kalitesini ve miktarını etkileyebilir. (Servikal mukus ; vajinadan gelen beyaz , yumurta akı gibi akıntı ) Servikal mukus serviksten sıvı veya jel benzeri akıntıdır. Bir kadının adet döngüsü boyunca, servikal mukusun kalınlığı ve miktarı değişir. Bunun nedeni, döngü boyunca dalgalanan hormon seviyeleridir. Hormonlar, mukus üretmek için servikste salgı bezlerini uyarır. Bu akıntıntı ile yumurtlama gününüzü belirleyebilirsiniz. Servikal mukus spermin hayatta kalmasına rahimden fallop tüplerine doğru yüzmesine yardımcı olmak için gereklidir. Servikal mukus ile ilgili sorunlar gebe kalmayı engelleyebilir. Makalemizin devamında servikal mukus nedir, servikal mukus azlığı gebeliğe engelmidir, servikal mukusun az olması, vajinal ıslaklığın az olması,vajinal akıntının olmaması gibi etiketler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz..
servikal mukus.jpg


Servikal mukus değişiklikleri yumurtalıktaki gelişmekte olan yumurta ve folikülün bir sonucudur. Normalde rahim nemli ve ıslaktır . Yumurtlama dönemine yaklaştığınız zaman vajinal sıvınızda bir artış gözlemleyeceksiniz. Bir folikül büyümeye başladığında, östrojen üretmeye başlar. Östrojen, serviksin, mukus üretmesini uyarır. Başlangıçta servikal mukus kalın, yapışkan ve esnaktir. Görünümüz çiğ yumurta akına benzemektedir. Folikül büyüdükçe ve olgunlaştıkça daha fazla östrojen üretilir ve servikal mukus, bulutlu, daha ince ve hafifçe esneyen bir mukozaya dönüşür. Bu zamanda doğurganlık yüksektir. Semenin gelişebileceği ve özgürce hareket edebileceği ideal ortamı yarattığı için, gebeliğin elde edilmesi için servikal mukus önemlidir.İlişki esnasında acı çekiyor musunuz ? Vajinal akıntınız yok denecek kadar az mı? Yaş, vajinal enfeksiyonlar, ilaç yan etkileri ve hormonal dengesizlikler servikal mukus problemlerinin bazı nedenleridir. Doğurganlık ilaçları bile vajinal kuruluk ile ilgili sorunlara neden olabilir. Peki bu durumda ne yapılabilir ? Vajinal akıntının artması için ne yemeli ne içmelisiniz ? Makalemizin devamında bu sorulara değineceğiz. Daha önce belirttiğimiz gibi vajinal sıvının yetersiz olması hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Çünkü servikal mukus sperm hücrelerini aktif olarak besler ve servikal kanal boyunca hareket etme yeteneklerini arttırır. Spermin serviksten serbestçe yüzmesini sağlamak için servikal mukus gereklidir.


Servikal sıvı yokluğu da bir kadının yaşına bağlı olabilir. Yaşlandıkça, hormon dengeniz değişir. 40'lı yaşlarındaysanız, verimli servikal mukusun olduğu daha az gün göreceksiniz. Normal periyotlara sahip olduğunuz halde düzensiz olarak yumurtlaya bilirsiniz. Düşük östrojen seviyeleri de vajinal kuruluğa neden olabilir.Bazı reçeteli ilaçlar da servikal mukusunuzu etkileyebilir. Sağlıklı servikal mukus üretimi, spermin yumurtaya ulaşmasını desteklediği için, gebe kalmak için hayati öneme sahiptir. Servikal mukus aynı zamanda bir kadının en yüksek doğurganlık dönemini belirlemekte önemli rol oynar.


Zaman zaman vajinal kuruluğa sahip olduğunuzu fark etmiş olabilirsiniz, ancak bu oluyorsa , bir şeylerin düzgün çalışmadığını gösteren bir işaret olabilir. Sürekli vajinal kuruluk varsa ve servikal mukus tespit edemiyorsanız, tekrar servikal mukus üretmek için vücudunuzu desteklemeniz gerekebilir. Düşük, kalın servikal sıvıya sahip kadınlar da spermin vajinaya ve ötesine ilerlemesi zorlaşır. Bazı durumlarda, spermin kendini sürdürebilmesi için dostane bir ortam olmayabilir. Bir kadın antisperm antikorları geliştirmiş olabilir, bir çeşit enfeksiyona (maya veya bakteri enfeksiyonu, STD) sahip olabilir veya servikal düşmanlığa neden olabilen asidik gıdalardan yüksek bir diyet tüketilmiş olabilir..Düşük Servikal Mukusun Nedenleri


Her gün yeterli su alımı yok.( Az su tüketimi )

Rahmin iltihaplanması veya enfeksiyonu

Üreme organlarına zayıf dolaşım; sedanter yaşam tarzı. ( sigara içilmemesi gerekir )


Hormonal dengesizlik, fertil servikal mukus üretimini engelleyebilen tüm adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir. Hem yüksek progesteron hem de düşük östrojen seviyeleri, zayıf servikal mukus kalitesine neden olabilir.

Hormon içeren doğurganlık ilaçları, verimli servikal mukus üretimini değiştirebilir.

Servikal polip veya fibroid (çok nadir).Servikal mukusta değişikliklerAdet döneminiz boyunca. Kan mukusu kaplayacak, bu yüzden muhtemelen bu günlerde fark etmeyeceksiniz.


Dönemden sonra. Adet bitimi sonrası kuru günler geçirebilirsiniz. Bu günlerde, herhangi bir akıntı farketmeye bilirsiniz.


Yumurtlamadan önce. Vücudunuz yumurtlamadan önce mukus üretir. Kırık beyaz , beyaz veya bulutlu olabilir. Mukus kıvamlı hissedebilir.


Yumurtlamadan hemen önce. Yumurtlamadan hemen önce, östrojen seviyeleriniz yükseliyor. Daha net, sıkı, sulu ve kaygan mukus görebilirsiniz. Bu mukus size yumurta akı kıvamını hatırlatır.


Yumurtlama sırasında. Yumurtlama sırasında yumurta akı kıvamındaki açık, esnek mukus mevcut olacaktır. Bu mukusun dokusu ve pH'ı sperm için koruyucudur. Bu nedenle, gebe kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlama günlerinde ilişkiye girin.


Yumurtlama sonrası. Yumurtlamadan sonra daha az akıntı olacaktır. Tekrar kalın, bulanık veya yapış yapış olabilir.
Servikal Mukusu Artan Doğal Seçenekler


Gün boyunca çok su için. Vücudunuzu nemlendirmezseniz, servikal mukus üretiminiz azalabilir. 8 bardak su tüketimi idealdir.Her gün diyetinizden yeterli miktarda esansiyel yağ asitleri aldığınızdan emin olun . Bunları yediğiniz yiyeceklerden alamıyorsanız, omega 3, 6 ve 9'u içeren tam bir omega takviyesi almayı düşünebilirsiniz.Esansiyel yağ asitleri yardımcı olur:Hormonları düzenler

İltihabı azaltır.

Rahim kan akışını artırır

Spermin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olmak için gerekli olan servikal mukusu arttırır.

Döngünün normalleşmesine yardımcı olur


Servikal mukus, bir kadının adet döngüsü boyunca düzenli olarak görülen bir vajinal akıntı türüdür. Servikal mukus, döngü sırasında bir dizi öngörülebilir değişiklikten geçer. Bir kadın uyarıldığında isminden de anlaşılacağı gibi, uyarılma sıvısı (zevk suyu ) ile aynı şey değildir. Uyarılma sıvısı ilişkiyi daha rahat ve zevkli hale getirebilir, ancak servikal mukus gibi aynı doğurganlık arttırıcı özelliklere sahip değildir.Gebelik emzirme ve enfeksiyonlar, vajinal akıntının kıvamını, rengini ve kokusunu da etkileyebilir.


Çuha Çiçeği Yağı yüzlerce yıldır servikal mukusu artırmak için bitkisel uzmanlar tarafından kullanılmıştır. Çuha çiçeği yağı omega 6'dan yüksektir. Bu bitki yağı hormonal dengeye yardımcı olurken aynı zamanda servikal mukus üretimini de arttırdığı gösterilmiştir.Karahindiba yaprağı ve kökü mukus salgılanmasını uyarır. Besleyici, hormonal denge için karaciğer sağlığını destekler.Meyan kökü Endokrin sistemini destekleyerek hormonal dengeyi teşvik edersağlıklı mukus zarı salgılarını destekler. . Hatmi kökü servikal mukusu artırır.Bol miktarda esansiyel yağ asidi ile dengeli bir diyet yaptığınızdan ve düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun. Diyet önerileri ve servikal sıvı artırabilir . Aşırı zayıf olmanız yada kilolu olmanız yumurtlamanızı engelleyebilir.Doğurganlığınızı optimize etmek için sağlıklı bir kiloya sahip olun. C vitamini, servikal mukusunuzun miktarını artırmaya yardımcı olur. C vitamini içeren bazı yiyecekler portakal, çilek, kivi, brokoli ve biber içerir. Tabi daha önce belirttiğimiz gibi mutlaka günde en az 8 bardak su için. Bunların yanı sıra Verimli servikal mukus niteliklerini taklit eden Pre-Seed kullanabilirsiniz. Özellikle vajinal kuruluğu olanlar bu yağlayıcıyı mutlaka kullanmalıdır. Çalışmalar, sperm için uygun iç ortamı desteklediğini göstermektedir.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Servikal mukusun , yani doğal vajinal akıntının gebe kalmadaki etkisini daha önce bir yerde okumuştum ve bana çok ilginç gelmişti. Vajina doğası gereği nemlidir. Vajinal akıntı renksiz kokusuz olduğu müddetçe normaldir. Vajinal akıntı erkeğin spermini daha uzun rahimde tutuyor ve spermi yumurtaya taşıyor.Gerçekten hamile kalmadaki etkisi büyük. Vajinal kuruluğu olanlar bebek sahibi olamayanlar için çok bilgilendirici bir makale olmuş.
 
Üst