Vajinal bölgemde sürekli kaşıntı var nedeni nedir?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Vajinal bölgemde sürekli kaşıntı var nedeni nedir?
vajinal bölgede kaşıntı,vajinal bölgede kaşıntı nedenleri,vajinal bölgede mantar,vajinal bilgede mantar tedavisi hakkında bilgiler


Vajinada kaşıntı, vajina bölgemizi ele geçirip bize kendimizi huzursuz hissettiren bir illettir. Çok büyük bir ihtimalle vajinal mantar hastalığının varlığına işaret eder. Bu mantar çeşidinin tıp dilindeki adı da “Candida Albicans”tır. Konuyu detaylandırmaya başlamadan önce bu hastalıkla ilgili araştırma yaparak sitemizi bulduğun için seni gerçekten tebrik ederim. Çünkü kadınlar sağlıkları büyük bir tehlike içinde olsa bile hastalığın mahrem bir bölgede oluşmasından dolayı bunu internetten araştırmaya bile çekiniyor.v.jpg


Bu kadar önemli bir konuda araştırma yapmanın, tedavi yöntemleri aramanın neresi utanç verici? Aksine kendinle şu anda gurur duyuyor olmalısın. Bu senin bilinçli bir kadın olduğunu gösteriyor.
Vajinada kaşıntı probleminin nereden kaynaklandığına birazdan giriş yapacağız fakat daha öncesinde sana vermek istediğim bir kaç genel bilgi var. Bunların farkında olarak okumaya devam edersen yazdıklarımdan daha çok faydalanacağını düşünüyorum.
Vajinada Kaşıntı (Mantar) Teşhisi
Vajinada kaşıntı problemi yaşıyorsan vajinal mantar hastalığına yakalandığından şüphelenmeye başlayabilirsin. Dikkat edersen kesin hasta oldun! demiyorum. Ama yakalanmış olma olasılığın oldukça yüksek. Neden biliyor musun?
Çünkü kadınların neredeyse %75 i ömrü boyunca en az 1 kere olmak üzere bu hastalıktan mağdur oluyor.
Birçoğu da “Candida Albicans” bir kaç defa uğraşmak zorunda kalıyor. Vajinal mantar hastalığı daha çok kadınları ilgilendiren bir hastalık olmasına rağmen, erkekler de cinsel ilişki yoluyla bu sorundan mağdur olabiliyor.
Fakat vajinal mantarın hitap ettiği esas kitle kadınlar… Neden kadınlar bu problemden daha fazla muzdarip?
Bu tamamen vajinanın doğal yapısıyla alakalı bir durum. Vajina nemli, ılık ve karanlık yapısından dolayı bakterilerin üremesi için oldukça mükemmel bir ortam. Bakteriler bu tür ortamlara bayılır. Bu nedenle vücudundaki hormonal değişimlerle birlikte kolayca vajinayı ele geçirmeye başlayabiliyorlar.
Bu bilgiler doğrultusunda, vajinada kaşıntı konusunda bilinçlenmeye başladığımıza göre artık konunun derinlerine doğru inmeye başlayabiliriz.
Vajinada Kaşıntı Neden Oluşur?
Vajinada kaşıntı ve stresVajinada kaşıntı oluşumun en önemli sebebi kullanılan antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi maddelerin yararlı bakterileri öldürerek zararlı olanların üremesi için uygun ortam yaratmasıdır. Yani kaşıntının nedeni büyük ihtimalle vajinal mantara neden olan bakterilerdir. Vücudun bağışıklık sisteminde hafif zayıflamalar olduğunda bu zararlı bakteriler harekete geçer ve vajina bölgesini ele geçirir.
Mantar enfeksiyonunun oluşma sebeplerini sıralayacak olursak:
Antibiyotik kullanımı: Düzenli olarak antibiyotik kullanıyorsan ya da 1 şişe antibiyotiği bitireli çok az zaman olduysa vajinal mantara yakalanma olasılığın gerçekten yüksek demektir. Dikkat et! Kesin demiyorum. Sadece bu durumda ihtimal artıyor.
Doğum kontrol hapları: Özellikle ilk defa bu hastalığa yakalandıysan uzman bir doktor kontrolünden geçmeni tavsiye ederim. Eğer kullandığın doğum kontrol hapı varsa doktor tavsiyesiyle doğum kontrol hapını değiştirmeyi düşünmelisin.
Yanlış beslenme: Yanlış bir beslenme tarzı vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Yüksek oranda karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi bizi hastalığın kollarına doğru sürükler.
Stres: Önemsiz gibi görünüyor olsa da aslında birçok hastalığın temelinde bu yatıyor. Stres vücut dengesini ciddi bir şekilde bozar. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatıp vajinal mantarın oluşmasına neden olur.
Dar kıyafetler: Seksi görünmek için üzerine yapışan dar kotlar giydiğini biliyorum. Hangimiz giymiyoruz ki? Fakat bu tür dar kıyafetler vajina bölgesinin terleyerek bakterilerin üremesine uygun bir ortamın oluşmasına yardım eder. Naylon iç çamaşırları da vajinal bölgenin terleyerek bakteri üremesine tetikleyen uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Naylon yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmeliyiz. Bunun yanında ıslak mayolar da mantar oluşumunu tetikler.
Menopoz: Burada da etkili olan faktör meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Vücut senkronunun bozulması mantara davetiye çıkarır.
Sperm ile uzunca bir süre temas: Vajina oldukça asidik bir ortamdır. Spermlerin vajinayla uzun süre temasıyla birlikte pH dengesi bozulur ve vajinanın yapısı dengesiz bir hal alır. Bu istemediğimiz bir durumdur.
Cinsel ilişki: Sperm ile temasla aynı konuymuş gibi gözükse de aslında değildir. Buradaki olay sende bulunan hastalığın önce partnerine daha sonra tekrardan sana geçmesidir. Yani bu şekilde hastalığın kuvvetini arttırmış oluyorsun.
Zayıflayan bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi vücudun kalkanıdır. Bu kalkan zayıflarsa vücudun bakterilere karşı savunmasız kalır. Özellikle HIV/AIDS gibi bir hastalık bağışıklık sistemini tamamen çökertir. Sistem çökerse mantarlar vücudu ele geçirir.
Aylık menstruasyon döngüsü: Hormonal dengenin bozulmasından dolayı…
Kişisel bakım ürünleri: Kokulu ped, tampon gibi maddelerin kullanılması bu materyallerdeki kimyasalların vajinanın dengesini bozmasına yol açar. Sık sık vajinal duş yapılması da hastalığa davetiye çıkarır. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Vajina içinde sürekli temizlik yapılırsa bir süre sonra pH dengeleri bozulmaya başlar.
Kısacası antibiyotik kullanımı ve doğum kontrol hapları başta olmak üzere birçok faktör vajinada kaşıntı oluşmasının nedenleri arasında yer alır. Yukarıda saydığımız maddelerin ortak özelliği ise vajinanın hormonel denge durumunu değiştiriyor olmasıdır.
Vajinada Kaşıntı Tedavi Yöntemi
Bu enfeksiyondan kurtulmak için birçok krem, ilaç mevcuttur. Küçük çaplı mantar oluşumunda fitil ve krem kullanılması sana fayda sağlayacaktır. Burada kafana yerleştirmen gereken bir düşünce var: Hastalığa geçici değil kalıcı olarak çözüm aramak.
Bunların yanında bitkisel tedaviler de kullanmanı tavsiye ediyorum. Çünkü çoğu zaman ilaçlar mantardan kalıcı olarak kurtulmaya yetmiyor. Bunun için ekstra olarak bazı yöntemler uygulamak gerekiyor. Her zaman kalıcı çözüm peşinde ol! Bugün geçici olarak bu hastalıktan kurtulup yarın tekrar yakalanabilirsin. Durum neden böyle?
Çünkü vajinal mantar hastalığının doğası bu… Gerekli önlemleri almadığın sürece tekrar tekrar yakalanabilirsin. Bu da seni epey yorar. Sana “vajinada kaşıntı” problemini çözmek için destek alabileceğin rehber bir kitap tavsiye etmek istiyorum.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
934
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
12K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
848
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst