Vajinal kaşıntı için evde uygulanacak kürler

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal kaşıntı için evde uygulanacak kürler
Vajinal bölgede ve etrafında kaşıntı, yanma ve tahrişe neden olan bazı yaygın nedenler vardır. Bakteri veya maya enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD), menopoz ve kimyasallar tahrişe neden olabilir. . Vajinal kaşıntı, kadın yaşamında en utanç verici anlardan biridir. Vulva çevresinde kaşıntı yanma hissine neden olabilir. Her yaştan kadın bu rahatsızlıkla karşılaşmaktadır. Vajinal enfeksiyon da tahriş ve kaşıntıyı tetikleyebilir, genç kızlarda yaygındır.Kaşıntı ve yanma hissine ilaveten , vajina ve vulvanın içinde ve çevresinde kızarıklıklar ve şişlikler olabilir . Vajinal akıntı ve koku da var olabilir. Genellikle, kadınlar ayrıca idrara çıkma veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık çekerler. Vajinal kaşıntıyı durdurmak için sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyet izlemenin yanı sıra uygun hijyen koşullarını sağlamanız gerekir. Ayrıca, belirtilerden geçici bir rahatlama sağlamak için bazı basit ev ilaçlarını deneyin. Bununla birlikte, doğru tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.


vajinal kaşıntı.jpg

Sıklıkla vajinit olarak adlandırılan maya enfeksiyonu, birçok kadının hayatının bir noktasında yaşadığı acı veren bir durumdur.Vajina ve vulva gibi hassas bir alanda kaşıntı, yanma veya tahriş çok rahatsız edici olabilir.Son derece rahatsız edici kaşıntı, yanma , ağrı ve deşarj ile karakterize edilen vajinal maya enfeksiyonlarına, genellikle, kadın genital sisteminin ılık, nemli ortamında yetişen sağlıksız mantar biçimleri neden olur. Erkekler de bu durumu yaşayabilir, ancak kadınlarda en yaygın olanıdır. Maya enfeksiyon mantarlarının en belirgin şekli Candida dır. Bu problemler tıbbi müdahale ile giderilebilir ayrıca doğal yöntemlerle bu olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz.Vajinal kaşıntıya neden olur?

Bu rahatsız edici problem çeşitli faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Enfeksiyon veya basit hijyen koşulları olabilir. İşte vajinal kaşıntıların yaygın ve ender nedenleri.Nedenlerini anlamak, tedavide hangi ilaçların kullanılacağını analiz etmenize yardımcı olacaktır.


Cinsel İlişki Sonrası: Rahimde yara varsa , rahim tramva geçirdiyse yırtılma nedeniyle kaşınma ve yanma yaşarlar. Çoğu zaman kahverengi deşarj ve kötü kokuya neden olur.
Gebelik: Gebelik sırasında kadınların vücudunda yoğun hormonal değişiklikler olur . Bu, vajinal bölge çevresinde kan dolaşımını arttırır ve kaşıntıyı tetikler.
Bakteri veya maya enfeksiyonu (Candida)
Cinsel yolla bulaşan hastalık
Zayıf bağışıklık sistemi
Dönemler (adet döngüsü)
Menopoz
Aşırı stres
Zayıf kişisel hijyen

SARIMSAK

Sarımsak, anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve bu da mikrop veya tahriş edicilerin neden olduğu kaşıntı veya yanma gibi septomları ortadan kaldırır. Vajinal kaşıntıyı sarımsakla durdurabilirsiniz. Ezilmiş sarımsağı suyla karıştırın ve sorunlu alanlara pamuk yardımıyla bu suyu sürün.


sarımsak.jpg
YOĞURT

Vajinal bölgede kaşınma ve yanmayı durdurmak için en iyi çare yoğurt tüketmektir. Yoğurt prebiyotiktir . Yoğurt cildimiz için yatıştırıcıdır . Her gün düzenli olarak yoğurt tüketin.

Prebiyotik ve probiyotik nedir faydaları nelerdir ?yoğurt.jpgVajinal kaşıntı için elma sirkesi

Elma sirkesi güçlü antibakteriyel, anti-fungal ve anti-inflamatuar dır. Vajinal kaşıntıyı anında durdurur. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve karıştırın. Problemli alanı bu suyla yıkayın.

elma sirkesi.jpg


Elma sirkesinin faydaları nelerdir ?
Kızılcık Suyu

Kızılcık, bakteri ve mayanın büyümesini engelleyebilecek asidik bir ortam yaratır.Buna ek olarak, mesane ile ilgili enfeksiyonların ve üriner sistem enfeksiyonlarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Kızılcık sadece lezzetli değil, aynı zamanda vajinal ve genel sağlık için de çok iyidir bu nedenle günde iki bardak kızılcık içmelisiniz.


kızılcık.jpg
Bal

Bal binbir derdin devasıdır. Hergün ballı su içmek hem genel sağlığınız hemde üreme sisteminiz üzerinde olumlu etkilere sahip olacaktır. Ayrıc balı kaşınan bölgeye tatbik edebilirsiniz.

bal.jpg


Mutlaka okuyun ! Balın sayısız faydalarıKefir

Kefir harika bir prebiyotiktir. Bağışıklığı güçlendirir. Vajinal enfeksiyonunuz varsa mutlaka kefir tüketin. Ayrıca genel sağlığınızı korumak için kefir tüketmenizi öneriyoruz.


kefir.jpgBazen, bakteriyel veya maya enfeksiyonu, CYBH gibi ciddi nedenlerden dolayı vajinal kaşıntı ve tahrişi tedavi etmek için doktora gitmek zorunluluk haline gelmektedir.Makalemizde yer alan kürleri uygulamadan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün. Reçete eilen ilaçlara ilaveten bu kürleri uygulayarak vajinal kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.Vajinal alanı mümkün olduğunca kuru tutun. Vajina etrafındaki nem durumu kötüleştirecektir.Vajinal kaşıntıyı önlemek için iyi hijyen sağlayın. Tuvallette mutlaka önden arkaya doğru silinin. Yalnızca pamuklu iç çamaşırı giyin ve günde iki kez değiştirin. Çamaşırlarınızı ütüleyin. Günlük ped kullanıyorsanız sık sık değiştirin. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini yüksek gıdalar yiyin. Bu vücuttaki enfeksiyonları azaltacaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak için prezervatif kullanmaya dikkat edin. Çok sıkı kıyafetler giymeyin. Diyetiniz bedeninizi daha alkali yapmalıdır sağlıklı beslenin.
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Vajinal bölgede kaşıntı, enfeksiyon kaynaklı akıntılar hep zayıf kişisel hijyenden kaynaklanıyor. Genital bölge hijyeni çok önemli. Parfümlü kimyasal içeren ürünlerden kaçınılmalı. İç çamaşırlar sık sık değiştirilmeli ve pamuklu iç çamaşır tercih edilmeli. Kızılcık suyuyla yoğurdun vajinal mantar ve enfeksiyonlara iyi geldiğini daha önce okumuştum. Vajinal kaşıntı ve enfeksiyona maruz kalanlar bol yoğurt ve kızılcık suyu tüketmelidir.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Evet kesinlikle kötü hijyen kaynaklı . Bir çok insan genital hijyeni göz ardı ediyor. Sık sık çamaşırını değişmiyor yada naylon çamaşırları tercih ediyor. İç çamaşırda biriken akıntılar çamaşırı sürekli ıslak kıldığından mantar gibi enfeksiyonların gelişmesine zemin hazırlıyor. Pamuklu ve rahat iç çamaşırlar tercih edilmeli. İç çamaşırlar yüksek sıcaklıkta yıkanmalı ve iyi durulanmalı. Yoğurt ve kızılcık suyunun vajinal enfeksiyonlara iyi geldiğini bende duymuştum. Denemekte fayda var.
 
Üst