Vajinal kuruluğun nedeni nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal kuruluğun nedeni nedir ?
İnce bir nem tabakası bir kadının vajinasının duvarlarını kaplar. Bu nem, spermlerin cinsel üreme için hayatta kalabilecekleri ve seyahat edebilecekleri alkalin bir ortam sağlar. Bu vajinal sekresyonlar ayrıca cinsel ilişkide sürtünmeyi azaltarak vajina duvarını yağlarlar. Bir kadın yaşlandıkça, hormon üretimindeki değişiklikler vajinal duvarların incelmesine neden olabilir. İnce duvarlar nemi salgılayan daha az hücre anlamına gelir. Bu, vajinal kuruluğa neden olabilir. Hormonal değişiklikler vajinal kuruluğun en yaygın nedenidir, ancak tek nedeni değildir.

vajinal kuruluk.jpg


Vajinal kuruluğun sebebi nedir ?Menopozdan sonra yumurtalıklarınız daha az östrojen üretir. Östrojen eksikliği, vajinanızın çevresindeki dokuların incelmesine ve mukus yapan bezlerin sayısının azalmasına neden olur. Genital bölgedeki bazı yağ dokularını da kaybedebilirsiniz. Bu alanın menopoz öncesi durumundan biraz farklı olmasını sağlayabilir.Özetle, menopoz sırasında oluşan hormonal değişiklikler vajinanızın daha kuru olmasını sağlar ve ayrıca idrar yollarınızıda etkileyebilir. Yeterli yağlama doğal olarak bir kadının kendi vücudu tarafından üretilmiyorsa, piyasadaki su bazlı hassas yağlayıcı veya vajinal nemlendiricinin kullanılmasıyla kuruluğu hafifletebilir ve rahatsızlığı giderebilir. Menapoz, kadın doğum yıllarını terk ederken gerçekleşen doğal bir geçişdir . 30 lu yaşların başlarında, östrojen seviyeleri düşmeye başlayabilir. Yukarıda belirtildiği gibi östrojendeki bu düşüş, vajinal kuruluğun yanı sıra sıcak basması ve ruh hali salınımı gibi diğer yaygın belirtilere neden olabilir.

Vajinal kuruluğun etkileri nelerdir?

Vajinal kuruluk vajinal ve pelvik bölgelerde rahatsızlığa neden olabilir.
Vajinada yanma
Cinsi münasebete ilgi kaybı
cinsel ilişki ile ağrı
ilişki sonrası hafif kanama
ağrı
Geçmeyen veya tekrar ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonları
vajinal kaşıntı veya batma

Düşen östrojen seviyeleri vajinal kuruluğun baş sebebidir. Bir kadın yaşlandıkça, daha az östrojen üretmeye başlar. Bu, perimenopoz adı verilen bir süre boyunca menstruasyonun sona ermesine yol açar.Bununla birlikte, menopoz, östrojen üretiminde bir düşüşe neden olan tek koşul değildir. Diğer nedenler şunlardır:

Emzirme
Sigara içimi
depresyon
aşırı stres
Bağışıklık sistemi bozuklukları
çocuk doğurma
aşırı egzersiz
pelvise radyasyon, hormon tedavisi veya kemoterapi gibi bazı kanser tedavileri
yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması

Ne zaman doktora görünmeliyim ?

Vajinal kuruluk nadiren ciddi bir tıbbi duruma işaret eder. Ancak rahatsızlık birkaç günün ötesinde ya da cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissediyorsanız yardım isteyin. Tedavi edilmeden bırakılırsa, vajinal kuruluk vajinanın dokularında yaralara veya çatlaklara neden olabilir. Durum şiddetli vajinal kanamaya eşlik ediyorsa derhal hekime görünün.

Östrojen ve vajinal kuruluk ilişkisi

Vajinal kuruluk düşük östrojen düzeylerinin başlıca semptomudur. Östrojen, kadın bir hormondur , vajinayı iyi yağlamaya yardımcı olur , asitliği ve doku esnekliğini korur ve enfeksiyonlara karşı doğal bir savunma yaratır. Vajinanın yoğunlaşmasına neden olur, ancak östrojen seviyeleri düştüğünde vajinal doku incelmeye başlar, elastikiyetini kaybeder . Stres ve kaygı da vajinal kuruluk ve tahrişe katkıda bulunduğu bilinmektedir. Vajina düzgün şekilde yağlanmıyorsa, rahatsızlık hissetmekle kalmaz, aynı zamanda cinsel ilişkide inanılmaz derecede acı verir . Sonuç olarak, vajinal kuruluktan muzdarip olan kadınlar cinsel ilişkiden uzak dururlar ve genellikle libido seviyesinde düşüş yaşarlar . Neyse ki, vajinal kuruluğu hafifletmek için kendi kendine bakım önlemleri ile birlikte kullanılabilen çeşitli ilaçlar ve doğal ilaçlar vardır .

Kadınlar özellikle vajinal kullanım için tasarlanmış bir yağlayıcı seçmelidir. Yağlayıcı su bazlı olmalıdır. Parfüm, bitki özleri veya suni renk içermemelidir. Bunların hepsi tahrişe neden olabilir. Petrol jöle ve mineral yağı gibi yağlayıcılar doğum kontrolü için kullanılan lateks prezervatifleri ve diyaframlara zarar verebilir. Vajinal kuruluk tek problemse veya diğer tıbbi problemlerden dolayı hormon kremleri önerilmiyorsa, yağlayıcı jeller veya nemlendiriciler yardımcı olabilir. Cinsel ilişki sırasında kuruluğu iyileştirmek için gerçekten iyi çalışabilecek farklı yağlayıcılar vardır. Bunlardan hangisini kullanmanız gerektiğini mutlaka hekime sorun.
 
Normalde, vajinanın duvarları , berrak bir sıvı ile yağlanır. Östrojen hormonu bu sıvıyı korumaya yardımcı olur ve vajinanın astarını sağlıklı, ve esnek tutar. Menopoz sırasında, östrojen düzeylerindeki düşüş mevcut nem miktarını azaltır. Buda vajinal kuruluğa neden olur. Vajinal kuruluk kişinin cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilir. Vajinal kuruluk yaşayanlarda ilişki esnasında vajina zarar görebilir. Yeterli ıslaklık olmadığı zaman ağrılı ilişki , lekelenme, vajinal fissür ve vajina da tramva gelişebilir. Uzun süerli vajinal kuruluğunuz varsa mutlaka bir hekime görünün. Vajinal kuruluk için vajinal nemi sağlamak için jeller reçete edilebilir.
 
Geri
Üst