Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.320
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinal mantarın belirtileri nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Vajinal mantar, vagina içinde “candida” türü mikroorganizmaların neden olduğu bir enfeksiyondur.
  Halk arasına “vajinal mantar, vajina mantarı, kandida enfeksiyonu” olarak bilinen bu durum tıbbi terminolojide “vajinal mikozis, vaginal mycosis, mikotik vajinit, vajinal candida enfeksiyonu, vaginal candidiasis (vajinal kandidiyazis)” gibi isimlerle anılmaktadır.

  İngilizcede ise vajina mantar enfeksiyonları “vaginal yeast infection” (vajinal maya enfeksiyonu) olarak geçmektedir.

  Mycosis ve fungus nedir?
  Mycosis, mikozis olarak okunur ve "mantar enfeksiyonu" demektir. "Fungus" da mantar mikrobuna verilen isimdir.

  Mantar enfeksiyonları vucudun değişik yerlerinde oluşabilir. Örneğin vaginal mycosis "vaginal mantar enfeksiyonları"nı tanımlarken, onikomikozis "tırnak mantarı" anlamına gelmektedir.

  Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılan ilaçlara antimikotik veya antifungal ilaçlar adları verilir.

  Candida albicans nedir?
  Vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olan pek çok mantar türü vardır. Bu mantar türleri arasında en sık olarak görüleni “candida albicans” dır. (“Kandida albikans” şeklinde okunur).  < Konu Resmi..>


  Candida albicans (kandida albikans) tüm mantar enfeksiyonlarının yaklaşık dörtte üçünden sorumludur.

  Vajinal mantar enfeksiyonu (vaginal candidiasis) ne tür şikayetler yapar, mantar enfeksiyonu belirtileri nelerdir?
  Vajina mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtisi vajinal akıntılardır. Vajinal akıntıların süt, sütün kaymak kısmı gibi şekillerde veya peynirimsi (peynir kesiği) görünümde olması tipik bir özelliğidir.
  Vajinal akıntı ile birlikte bazen vajinal kaşıntı ve vajinal yanma da olabilir.

  Bazı durumlarda genital alanda yanma, idrar yaparken yanma (disüri) gibi şikayetler görülebilmektedir. Nadiren genital alanlarda aniden ortaya şişlik (ödem) çıkması ile de kendini gösterip kişilerde endişelenmelere sebep olabilir.

  Vajinal mantar enfeksiyonuna sahip hastaların bir kısmında ilişki sırasında yanma ve acıma hissi de olmaktadır. (Disparoni)

  Vajinal kandida enfeksiyonunda vajinal koku problemi olmaz. Eğer vajinal akıntıda veya ilişki sırasında vajina içinden koku da geliyorsa başka bir vaginal enfeksiyonun varlığı da düşünülmektedir. Özellikle bakteriyel vaginosis ve trikomonas enfeksiyonlarında vajinada koku problemi de ortaya çıkmaktadır.

  Vajinal kandida enfeksiyonlarının süregenlik kazanması zaman içinde kişilerde bir takım psikolojik problemlere de sebep olmaktadır.

  Düzenli jinekolog kontrolleri hastalığı engellemektedir…
  Peynir kesiği şeklindeki akıntılar kıvamlarından ötürü dışarıya boşalmadıklarından dolayı "asemptomatik seyredebilir" yani çoğu hastada hiç bir belirti de vermeyebilir. Bu nedenle düzenli jinekolog kontrollerin yapılması sırasında tesadüfen görülebilmekte ve hastalık yayılarak şikayet oluşturmadan tedavileri yapılabilmektedir.

  Süregen (kronik) hale gelen vajinal mantar enfeksiyonlarında tedaviler zorlaşmaktadır.Vajinal mantar enfeksionu (vaginanın kandida enfeksiyonu) nasıl bulaşır?
  Vajinal mantar enfeksiyonları cinsel ilişki ile partnerden, hijyenik olmayan tuvaletlerden veya havuzlardan bulaşabilir.

  Ancak mantar enfeksiyonlarının asıl oluşma nedenleri dışarıdan alım şeklinde olmalarından çok, vajinal dokudaki PH değişimleri veya laktobasillerin sayıca azalmalarına bağlıdır.

  Nitekim hiç cinsel ilişkide bulunmamış olan (bakire) bir genç kızda da vaginal kandida enfeksiyonu oluşabilir.

  Vajina mantar enfeksiyonları hangi yaşlarda görülür?
  Vajinal mantar enfeksiyonları en sık olarak üreme çağlarında (reproduktif çağda) görülmektedir. Çünkü bu dönemde salgılanan estrojen hormonu etkisi ile vajinal mukoza gelişmiş ve mantar enfeksiyonları için uygun bir ortam hazırlamıştır.

  İlk adet görme yaşından önce veya menopoz döneminden sonra estrojen hormonu düzeyleri çok düşük olduğu için bu dönemlerde başka bir neden olmadıkça mantar enfeksiyonlarına da rastlanmayacaktır.

  Kandida enfeksiyonları hangi sıklıkta görülür?
  Tüm erişkin kadınların en az dörtte üçü hayatları boyunca en az bir kez vajinal kandida enfeksionu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

  Hangi durumlarda mantar enfeksiyonu daha sık olarak ortaya çıkar?
  Bazı durumlarda mantar enfeksiyonu aktive olmakta yani tetiklenmektedir. Bu durumlar:
  Antibiyotik kullanımı: Antibiotikler vajina içinde bulunan yararlı (döderlein) basilleri öldürmekte ve fırsatçı mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamaktadır. Özellikle penisilin grubu antibiotiklerde bu etki fazladır.
  Hamilelik: Hücresel immünite (bağışıklık sistemi) bebeğin reddini engellemek amacıyla hamilelik süresince baskılanmıştır. Bağışıklık sisteminin baskılanması mantar enfeksionları gibi fırsatçı mikropların üremesine sebep olur.
  Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapı kullananlarda mantar enfeksiyonları daha sık olarak görülebilmektedir. Bu durum spiral (Ria) taktıran kişilerde de aynıdır.
  Immun baskılanma (immunsupresyon): Yoğun stres, kortizon türü ilaçların kullanımı gibi faktörlerle immun sistemin (bağışıklığın) baskılanması durumunda mantar enfeksiyonları daha sık ortaya çıkmaktadır.
  Sentetik iç çamaşırları: Naylon veya sentetik iç çamaşırlarının kullanımı durumunda genital alan nemli kalmakta ve bu durum mantar enfeksiyonunun üremesine neden olmaktadır. Bu nedenle pamuklu iç çamaşırlarının kullanımı önerilmektedir.
  Kronik sistemik hastalıklar: Şeker hastalığı ve tiroid hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlarda vaginal mantar daha sık olarak oluşmaktadır.
  Özellikle şeker hastalığında kan şekerinin yükselmesi vajinal sıvıdaki şekerin de artmasına sebep olmakta, bu durum mantarın üremesi ile sonuçlanmaktadır. Şeker hastalarında kan şeker düzeyinin düzenli olarak regule edilmesi bu durumu engelleyebilir.
  İrritan maddeler: Vajina içine sıkılan parfümler, pedler, yanlış vaginal tampon kullanımları alerjik etkiye sebep olarak mantar oluşmasını sağlayabilmektedir.
  Vajinal duş: Vajina içinin basınçlı su ile yıkanması asit olan PH’nın yükselmesi ile bir takım bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle vajina içinin su veya sabun ile yıkanmaması önerilmektedir.
   
Vajinal mantarın belirtileri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

  Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

  mantar zehirlenmesi, mantar zehirlenmesi nedir, mantar zehirlenmesi nasıl olur Sevgili melekler, enfes yemek tariflerinde yer alan mantarın son derece faydalı ve lezeetli bir sebze. Ancak doğal ortamlarda yetişen mantarların yenmesiyle mantar zehirlenmeleri de sıkça görülebiliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte artan mantar zehirlenmelerine karşı uzmanlar uyarıyor: "Kültür mantarından...
 2. Vajinal mantarım var ne yapabilirim?

  Vajinal mantarım var ne yapabilirim?

  vajinal mantar nedir,vajinal mantar neden olur,vajinal mantarın nedenleri,vajinal mantarın belirtileri,vajinal mantarın tedavisi hakkında bilgiler Erişkin kadınların yaklaşık %75’i yaşamları boyunca en az bir kez vajinada mantar enfeksiyonu yani vulvovajinal kandidiyazis ile karşılaşmaktadır. Kadınlarda en sık görülen ve tekrarlayan jinekolojik problemlerden birisidir. Vajinal kandidiyazis...
 3. Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

  Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

  kronik vajinal enfeksiyon nedir,kronik vajinal enfeksiyon nedenleri,kronik vajinal enfeksiyon tedavisi,kronik vajinal enfeksiyon hakkında bilgiler Kronik vajinal mantar enfeksiyonu ile normal bir mantar enfeksiyonu arasındaki fark ne olabilir? Kronik kelimesi, sürekli olarak tekrarlayan anlamına gelir. Yani şu anda üzerinde durduğumuz konu tekrar eden vajinal mantar enfeksiyonu… Tekrar tekrar...
 4. Vajinal mantar dan nasıl kurtulurum ?

  Vajinal mantar dan nasıl kurtulurum ?

  Kadın hastalıkların da en sık rastlanan enfeksiyonlardan biride vajinal mantarlardır.Vajinal mantarlar ,gerek kaşıntısı,gerekse yanma gibi komplikasyonları yüzünden adeta kadınların kabusudur.Nedeni genelde vajinal hijyenle alakalı bu durumun tedavisi olsada , tekrarlaması söz konusudur.Vajinal mantarlar hem cinsel açıdan hemde psikolojik açıdan sorun olabilir.Vajinal mantar enfeksiyonu ile...
 5. Vajinal mantardan korunmanın yolları

  Vajinal mantardan korunmanın yolları

  Vajinal mantarlar, kadınların sosyal hayatını olumsuz yönden etkileyen rahatsızlıklardan biri . Belirtileri vajinada yanma, ilişki esnasın da vajinada köpürme, kaşıntı , vajina bölgesin de kızarıklık ve süt çürüğü şeklin de akıntı. Vajinal mantarın tedavisi kişisel bakıma hijyene dikkat ve ayrıca kişi evli ise birlikte uygulanan ilaç tedavisi. Çiftlerden sadece birinin tedavi olması...

Sayfayı Paylaş