1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinal Tampon Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  vajinall tampon nedir,vajinal tampon kullanmak zararlımıdır,vajinal tampon nasıl kullanılır,havuzda vajinal tampon kullanmak,vajinal tampon kullanımı hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>  Tampon; vajina içine yerleştirilen ve vajinadan dışarıya doğru sarkan bir ipi olan, adet kanını emecek şekilde özel olarak hazırlanmış hijyenik bir üründür.Genelde kullanım sebebi mens günlerinin tatil dönemine denk gelmesiyle havuza denize girmek isteyen bayanların tercihidir.. Hijyenik pedlerden farklı olarak dışarıdan belli olmazlar çünkü tamamen vajina içerisine yerleştirilir. Sadece adet kanması için kullanılırlar, kötü kokulu akıntıyı emsin diye kullanılmamalıdır. Tampon kullnırken adet kanı dışarıya akmadığı için adet kanına bağlı koku oluşmaz. Tampon kullanımı hakkında detaylı bilgileri konumuzda bulabilirsiniz.
  Üç değişik büyüklükte hazırlanmışlardır. Bu materyalin üretiminde pamuk kullanılmakta, ancak özel işlemlerden geçirilerek parçacıkların vajina içinde ayrılmaması sağlanmaktadır.
  Tampon hijyenik bir şekilde üretilmekte, kullanıma kadar üzeri kapalı kalmaktadır. Kullanım öncesinde yine ellerin mutlaka temiz olması
  gerekmektedir. Kullanım kılavuzunda anlatıldığı gibi, tampon üzerindeki ambalaj gösterilen yerden açılmalı, hiçbir yere konmadan
  hemen uygulanmalıdır .

  Vajinal tamponlar, tıpkı hijyenik petler gibi sık kullanımı olan petlerden farkı olarak, kanın vajina dışına atılmadan önce emilmesini sağlayarak pet kullanımı süresince bayanların yaşadığı sosyal ve hijyen sorunlarını ortadan kaldırır. Tampon kullanımı ile adet kanı vücut dışına çıkmadan vajina içinde emilir.

  Petler gibi tamponlarda değişik boy ve emme kapasiteleriyle üretilirler. Adet kanamanızın süresi ve miktarı size uygun tamponu seçmeniz konusunda yol gösterecektir.

  Öte yandan vajinal tamponlar uzun süreli ve bilinçsiz kullanımda "Toksik Şok Sendromu" olarak adlandırılan yaşamı da tehdit edebilen bir komplikasyona sebep olur. Tamponun kullanımında bilinçli davranmak ve en önemlisi tamponu 4-6 saatten daha fazla vajinada tutmamak bu riskten uzak kalmanızı sağlayacaktır.

  Vajinal tamponların kullanımı sadece adet dönemini kapsamalı , vajinal akıntılar veya günlük hijyen sağlamak için tampon tercih etmekten kaçınılmalıdır.

  Tampon Seçimi
  Piyasada bulunan tamponların üç ayrı boyutu vardır. Bu boyutların emiciliği ile ilgili olarak yapılan standart laboratuar ölçümlerinde mini ve normal boyutlardaki tamponların adetin hafif ve orta şiddette geçen günlerinde kullanılabileceği açıklanır.

  Süper boyuttaki tamponların ise kanamaların orta şiddette ve ağır geçtiği günlerde kullanılabileceği açıklanır. Süper boyuttaki tamponların ise kanamaların orta şiddette ve ağır geçtiği günlerde kullanılabileceği ortaya çıkıyor. Bir de özellikle ilk kez tampon kullanıyorsanız kutunun üzerindeki kullanma talimatını okumayı asla ihmal etmemeniz gerekir.

  Özetle; kendinize uygun tamponu deneyerek seçebilirsiniz: Kanamanız 4 saat süresince çok yoğun geçiyor ise yüksek kapasiteli, 6 saat sonrasında tamponunuz dolmamışsa düşük kapasiteli tampon seçmeniz yerinde olacaktır.

  Tampon nasıl yerleştirilir?
  Tamponu ilk kez deneyip kullanacaksınız biraz heyecanlı ve gergin olabilirsiniz. Gerginlik kaslarınızın daha fazla kasılıp yerleştirmeyi güçleştireceği için derin bir nefes alıp kendini gevşeterek yavaş ve nazik hareketlerle tamponunu yerleştirebilirsiniz.

  Raflarda bulunan birçok tampon kutusunun içerisinde kullanma ve yerleştirme talimatları bulunması ilk kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

  Tampon Kullanımında Bilmeniz Gerekenler
  Tampon kullanımında sanılanın aksine idrara çıkmada sıkıntı yaşanmaz. Çünkü idrar deliği ve adet kanının geldiği yer farklıdır.
  Tamponun içeride oluşu da idrar için baskı yaratmaz, korkmanıza gerek yoktur.
  Tampon kullanımı yüzme, dans, ve zorlu spor etkinliklerine olanak sağlar.
  Adet süresince oluşan kokunun önüne geçmesiyle bayanların bu dönemi rahat geçirmesini sağlar.
  Adetinizin hafiflediği günlerde ve gece pet kullanmayı tercih etmeniz uygun olacaktır.
  Adet dönemi içerisinde kanamanızın yoğun dönemlerinde pet kullanımının aksine birden fazla tampon kullanmazsınız.
  Adet dönemi dışında akıntı ya da herhangi bir fizyolojik neden sebebiyle kesinlikle tampon kullanmayınız.
  Uzun süreli kullanımlarda (6-8 saat), özellikle sıcak havalarda "Toksik Şok Sendromu"na sebep olabilir. Bunun için tamponunuzu süre uzamadan çıkartın.


  KONU İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR
  Tampon kendiliğinden düşer mi?
  Doğru şekilde yerleştirildiğinde vajina kasları tamponu yerinde tutar. Bu nedenle aktif spor yaparken dahi tampon düşmez.

  Enfeksiyon açısından riskli midir?
  Kurallara uygun kullanıldığında tampon enfeksiyon riskini fazla arttırmaz. Öte yandan toksik şok sendromu adı verilen tablo tampon kullanımı ile ilgilidir. (Aşağıda anlatılmaktadır)

  Tampon varken tuvalete gidebilir miyim?
  Kadın genital bölgesinde vücut dışına açılan üç farklı açıklık vardır. İdrarın yapıldığı ürethra, vajina ve anüs. Bunlar birbirilerinden bağımsızdır ve bu nedenle vajinada bulunan tampon tuvalate gitmenize engel değildir. Tuvalete gittikten sonra tamponu çıkarmanız y da değiştirmeniz gerekmez. Sadece ıslanmaması için idrar yaparken tamponun ipini elinizle kenara alabilirsiniz.

  Tampon kullanırken yüzebilir miyim?
  Tamponun en güzel kullanım alanlarından birisi de adetli dönemde yüzebilmektir.

  Tampon kullanırken spor yapabilir miyim?
  Evet. Tampon kullanırken bale, ağırlık kaldırma, atletizm gibi her türlü sporu yapabilirsiniz.

  Tampon kullanırken banyo yapabilir miyim?
  Evet. Bunun herhangi bir sakıncası yoktur.

  Tampon içime kaçabilir ve kaybolabilir mi?
  Bu olanaksızdır. Sadece tamponun ipi vajinaya kaçabilir. Bu durumda panik olmayın, gevşeyin ve iki parmağınızı yavaşça vajinaya sokarak ipi bulmaya çalışın. Eğer beceremezseniz sakın zorlamayın. Hemen doktorunuzu arayın.

  Tampon alerjiye neden olabilir mi?
  Evet. Çok nadiren tampon içinde bulunan pamuk alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durumda tampon kullanamalısınız. Piyasada satılan parfümlü tamponların alerjiye neden olma olasılığı daha yüksektir.

  Tampon adet kanaması sırasında ortaya çıkan kokuyu azaltabilir mi?
  Adet kanı hava ile temas ettiğinde özel bir koku ortaya çıkar. Tampon kanı içeride, havayla temas etmesine izin vermeden emdiği için bu kokuyu da doğal olarak engeller.

  Tampon varken pet de kullanmalı mıyım?
  Hayır. Kullandığınız tampon 4-8 saat süreyle adet kanamanızı emme kapasitesine sahip olmalıdır. Eğer bu süre içinde adet kanı tampona rağmen dışarıya geliyorsa ya tamponu doğru yerleştirmemişsinizdir ya da uygun emme kapasitesine sahip bir tampon seçmemişsinizdir. En yüksek kapasiteli tamponu kullanmanıza rağmen kan hala daha dışarıya geliyor ise adet kanamanız normalden fazla olabilir ve bu durumda jinekoloğunuzla görüşmelisiniz.

  Uyurken tampon kullanabilir miyim?
  Evet ancak bu uygun bir davranış değildir. Gerekli olmadıkça tampon kullanılmamalıdır. Özellikle 8 saatten fazla uyuma söz konusu ise tampon mutlaka çıkartılmalıdır.

  Aynı anda birden fazla tampon kullanılabilir mi?
  Kesinlikle HAYIR. Bu asla yapılmaması gereken tehlikeli bir davranıştır.

  Tampon varken cinsel ilişkide bulunulabilir mi?
  Kesinlikle HAYIR. Bu asla yapılmaması gereken tehlikeli bir davranıştır.

  Tampon cinsel yolla bulaşan hastalklara karşı korur mu?

  TOKSİK ŞOK SENDROMU
  Toksik Şok Sendromu (TŞS), "Stafilokoccus Aureus" adı verilen bir bakterinin salgıladığı toksinler tarafından meydana getirilen, hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilecek ciddi bir enfeksiyon türüdür. Bir çeşit kan zehirlenmesi olarak kabul edilebilir.

  Son derece nadir görülür. S. Aureus pekçok insanın cilt, burun, dirsek, vajina gibi bölgelerinde normalde bulunan bir bakteridir. Özellikle cilt enfeksiyonlarındaki en önemli patojen olan bakteri, çok nadir durumlarda ürettiği toksin (zehir) ile TŞS'na yol açabilir.

  Tampon kullanımı ile TSS arasındaki sebep-sonuç ilişkisi tam anlamı ile bilinmese de bu sendromun tampon kullanıcılarında daha fazla görüldüğü bilinen bir gerçektir.

  Toksik Şok Sendromu Belirtileri
  Bu hastalıktan kaçınmak için özellikle sıcak havalarda vajinal tamponlarınızı 6 saatten uzun süreli kullanmayınız.
  Adet dönemindeyseniz ve tampon kullanıyorsanız, aşağıda yer alan belirtilere karşı dikkatli olun:
  • Aniden yükselen ve 39 dereceyi geçen ateş

  • Baş ağrısı • Düzenli kusma
  • İshal
  • Dalgınlık ve dağınıklık
  • Güneş yanığında olduğu gibi sürekli kaşıntı
  • Boğaz ağrısı ve ağrıyan eklemler
  • Tansiyon düşüklüğü


   
Vajinal Tampon Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güvenlik Hakkında Genel Bilgiler

  Güvenlik Hakkında Genel Bilgiler

  GİRİŞ İlk olarak güvenlik neden önemlidir sorusuna bir cevabımızın olması gerekir.Evet güvenlik niçin önemlidir? Özel hayat gizliligi, iş ve emek verilen bilgileri korumak gibi sebeplerden dolayı güvenlik kaçınılmaz hal almıştır.Örneğin; Zamanımızda firmalar hem verimlilik hem maliyeti düşürme hem de iletişim amacı ile kendi bilgisayar ağlarını internete bağlıyorlar ama güvenlik...
 2. İrlanda hakkında genel bilgiler

  İrlanda hakkında genel bilgiler

  İrlanda Coğrafi Verileri Konum: Batı Avrupa'da, Kuzey Atlas Okyanusunda, İngiltere'nin batısında yer alır. Coğrafi konumu: 53 00 Kuzey enlemi, 8 00 Batı boylamı Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: 70,280 km² Sınırları: toplam: 360 km sınır komşuları: İngiltere 360 km Sahil şeridi: 1,448 km İklimi: Ilıman deniz iklim. Kuzey Atlas Okyanusu akımı ile değişiklik görülmektedir. Kışlar ılıman,...
 3. Çankırı hakkında genel bilgiler

  Çankırı hakkında genel bilgiler

  çankırı ili hakkında bilgi çankırı hakkında bilgi kalesi kısa genel Çankırı ili hakkında tüm merak ettikleriniz burda.Tarihi,neleri meşhur mutfağı hakkında bilgileri öğrenmek isterseniz bu bu konu tam size göre:) Tarihi Çankırı'nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından "Çangırı" ya da "Çengiri" biçiminde yazılmıştır. Kent eski Gangra adlı kentin yerinde kurulmuştur....
 4. Kamboçya Hakkında Genel Bilgiler

  Kamboçya Hakkında Genel Bilgiler

  kamboçya nerede kamboçyanın coğrafi özellikleri kamboçya hakkında bilgiler Kamboçya hakkında genel ve coğrafi bilgi edinmek isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Resmî adı Kamboçya devletî, Khmer dilinde roat kampuchea, eskiden (1970′e değin) Kamboçya kralliği, (1970*76) khmer cumhuriyeti, (1976-79) demok*ratik kampuçya, (1979-89) kampuçya...
 5. Kapatıcı Kullanımı Hakkında Bilgiler

  Kapatıcı Kullanımı Hakkında Bilgiler

  kapatıcı kullanımı, kapatıcı nasıl kullanılır, kapatıcı kullanımı Sevgili melekler, çeşitli etkenlerle meydana gelebilen cilt lekeleri, sivilce izleri ve güzelliğinize gölge düşüren tüm kusurları kozmetikleri sayesinde kolaylıkla kapatılabilir. Böyle durumlarda kullanılan kapatıcılar, pudra, fondöten ve gözaltı kapatıcılarıdır. Bu sayfamızda sizlere kapatıcıları nasıl kullanmanız gerektiği...

Sayfayı Paylaş