Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinismus nedir Vajinismus olanların yorumları burada

  Konu, 'Gebelik' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Bu bölümde vajinismus problemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.. Vajinismushastalığı nedir, vajinismus belirtileri, vajinismus tedavisi için kullanılan ilaçlar nelerdir ? Sorularına cevaplar bulabileceğiniz Özellikle VAjinusmus problemi yaşayan bir çok kadının ( vajinismus olduğunu bilmeyenler ) konu ile alakalı yaptığı yapacağı yorumları ve egzersiz hareketlerini bu bölümden paylaşalım istiyoruz.
  Lütfen sizlerde vajinusmus problemini hangi yöntemle hangi doktorla çözdü iseniz sizin durumunuzda olanlara yardımcı olmak amacı ile tüm bilgileri yorumlar şeklinde bizlere iletilinz.

  < Konu Resmi..>

   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Vajinismus hastalığı ne demektir? Vajinismus nasıl anlaşılır?
  Bu bölümde "vajinismus hastalığı nedir, nasıl gelişir, ne demektir, vajinismus nasıl anlaşılır" gibi vajinismus problemiyle ilgili sorularınızın cevaplarını alabileceksiniz.

  Öncelikle vajinismus aslında bir hastalık değil bir "semptom" yani bir bulgudur. Yani aslında buz dağının görünen kısmıdır, problem ise derinlerde yatmaktadır.

  Biz bölümlerimizde, daha kolay anlaşılabilmesi açısından hastalarımızın daha çok tercih ettikleri tabirleri kullandık.

  Vajinismus hastalığı nedir? Vajinismus ne demek?
  Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun yaşamayan, hatta zevk dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur. Son zamanlardaki yeni bir görüşe göre de vajinismus, istenilse bile vajina içerisine parmak veya her hangi bir yabancı cismin girememesi, cinsel birleşmenin yapılamaması halidir.

  İstemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamamakta veya son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bazen de vajinaya penisin yalnızca uç kısmı girebilmektedir. Hatta bu şekilde çok nadir de olsa gebe kalan hastalar da olabilir.

  Cinsel ilişkide kasılmalar farklı düzeylerde olabilir…
  Cinsel ilişkide özellikle vajinanın alt 1/3 kısmındaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılmakla birlikte bu kasılmaya bacaklar, kalça, bel, sırt ve hatta vajinismus probleminin derecesine de bağlı olarak çene, ayak parmaklarındaki kaslar bile katılabilmektedir. Kasılmaların şiddeti vajinismusun da derecesini göstermektedir.

  Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar kendilerinin bile fark edemeyeceği düzeydedir.

  Vajinismus nedir? Bir tanıma göre vajinismus hastalığı bir cinsel ilişki fobisi ve kaygı bozukluğudur...
  Vajinismus hastalığında kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehlikeden korumak için yaptığı refleksif bir harekettir.

  Diğer bir tabir ile penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde (refleks olarak) kasmaktadır. Bu nedenle vajinismus hastalığı psikolojide bir “kaygı bozukluğu” veya “cinsel ilişki fobisi”olarak da tanımlanmaktadır.

  Vajinismus hastalığında cinsel ilişkide ağrı şartı aranmaz...
  Bir kişinin vajinismus hastalığı tanısı alabilmesi için cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

  Yine bazı durumlarda vajinismus problemini yaşayan hastalar cinsel ilişki sırasında kendilerini kastıklarının farkında bile olamayabilirler. Ancak Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde vajinismus eşleri ile görüştüğümüzde eşler,” vajina girişinde sanki bir duvar varmış gibi direnç ile karşılaştıklarını” bize ifade etmektedirler.

  Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda ilişki sırasındaki kasılmalar tamamen kişinin kontrolü dışındadır; yani “istemsiz” olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle vajinismus problemini yaşayan kadınların pek çoğu halen bakiredir.

  İlk gecenin ağrılı olması vajinismus hastalığı sebebidir…
  Bazı durumlarda kişi ilk gece yaşadıkları cinsel ilişki sırasında kendisini aşırı derece kastığından ötürü kızlık zarı yırtılmakta ve daha sonra bilinçaltına yerleşen korkularında ötürü bir daha cinsel ilişkiye girememektedir.

  Vajinismus hastalığı % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise organik nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.

  Psikolojik nedenler arasında cinsellik ve cinsel ilişki ile ilgili bilinçdışına yerleşen kaygılar bulunmaktadır.

  Vajinismus hastalığının iki ayrı türü vardır: Primer vaginismus veSekonder vaginismus.

  Primer (birincil) vajinismus nedir?
  Primer vajinismus istemsiz vajinal kasılmalar nedeni ile hiç cinsel ilişkiye girememe durumuna verilen isimdir. Primer vajinismusu olan kadınlar hayatları boyunca hiç ilişkiye girememişledir; diğer bir tabir ilehalen bakiredirler.

  Vajinismus hastası olan kadınların büyük çoğunluğu primer vajinismustur.

  Sekonder (İkincil) vajinismus) nedir?
  Çok daha nadir durumlarda normal bir şekilde cinsel hayatı olan kadınlar, daha sonralarda eşleri ile ilişkiye girememe şikayeti ile hekime gelebilmektedirler. Bu duruma “sekonder vajinismus (ikincilvajinismus)” adı verilir.

  Sekonder vajinismus hiç ilişkiye girememiş olan çiftlerin sahip oldukları“primer vajinismus (birincil vajinismus)” durumundan daha az rastlanılan bir cinsel işlev sorunudur.

  Seconder vaginismus daha sıklıkla zor bir doğum, ağrılı veya travmatik kürtaj gibi bir jinekolojik girişim, taciz veya tecavüz sonrasında, eşe veya evliliğe bağlı faktörlerden dolayı gelişebilmektedir.

  Vajinismus nasıl anlaşılır?
  Vajinismus hastaların cinsel öykülerinin alınması ve daha sonrasında yapılan basit bir jinekolojik muayene sonucunda rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

  Hastalar cinsel ilişki sırasında ön sevişmeden zevk aldıklarını, cinsel birleşme (penetrasyon) anı gelene kadar güzel bir şekilde rahatladıklarını ve vajinal ıslanmalarının olduğunu, ancak tam penis vajina içine gireceği sırada birden kendilerini kastıklarını, ıslanmalarının azaldıklarını, eşlerini itip bacaklarını kapatarak ilişkiyi sonlandırdıklarını ifade etmektedirler. Vajinismus hastası olan kişiler cinsel birleşme anı geldiğinde hissettikleri bu korkuyu da anlamlandıramadıklarını söylemektedirler.

  Vaginismus farklı şekillerde kendisini gösterebilir...
  Vajinismus hastası olanlar cinsel ilişki haricinde de vajina ile ilgili tüm uygulamalardan kaçınmaktadırlar. Örneğin vajinismus hastalığı olan kadınlar vajina içine fitil, tablet veya tampon yerleştirmekte de sorun yaşamaktadırlar.

  Yine vajinismus hastası olan kişiler genital bölgelerine ağda yaptırırken bile sıkıntı yaşayabilirler. Vajinal ultrasona girememe, smear aldıramama, jinekolojik muayenelerden kaçınma da vajinismus belirtileri arasında olabilir.

  Çoğu vajinismus hastası eşini sevmekte, ona değer vermektedir. Eşini iterek cinsel ilişkiyi sonlandırmak kendilerine olan güvenleri de azaltmakta ve zaman içinde omuzlarına binen sıkıntılar da her geçen gün artmaktadırlar.

  Vajinismus hastalığı nedir? Diğer bir tarife göre vajinismus hastalığı bir "erteleme kaçınma hastalığı"dır...
  Bir diğer tarife göre de vajinismus hastalığı bir “erteleme kaçınma hastalığı” dır. Sürekli bir takım mazeretler üreten çiftler sorunlarından kaçınmakta ve tedavilerini ertelemektedirler.

  Başka bir görüşe göre de 'cinsel fobi' yani cinsel ilişki korkusudur.

  Vajinismus hastalığında kesin çözüm için bir an önce karar vermek ve daha sonra harekete geçmek son derece önemlidir. Çünkü çözümlenmeyen ve üstü kapatılan bu tür cinsel problemler zaman içinde onarılamaz ailesel sorun yumağına dönüşebilmektedir

  Kaynak:jinekolognet.com sitesidir.
   
 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  VAJİNİSMUS HASTALARINA EŞ DESTEĞİ ŞART !... Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin pek çoğu tedavilerini yıllarca hatta, aylarca geciktirmektedir. Bunun altında en sık yatan nedenlerden birisi de eşlerin tedaviyi kabul etmemeleridir. Vajinismusu bir "hastalık" olarak görmek istemeyen ve sorunlarını görmezden gelen eşler profesyonel bir yardım almayı da reddetmektedirler. Bu şekilde aylar, hatta yıllarca cinselliği tam olarak yaşayamayan çiftler vardır.
  Halbu ki vajinismus bir hastalıktır ve mutlaka en kısa zamanda tedavi edilmelidir!...

  Vajinismuslu hastaların eşlerinden bazı YANLIŞ SÖYLEMLER:
  - Vajinismus diye bir hastalık olduğuna inanmıyorum
  - Böyle bir sorunu kabul etmiyorum, sen kendini bilerek kasıyorsun
  - Sen şımarıklık yapıyorsun, istesen yapabilirsin
  - Her şey sende bitiyor, başkasının sana hiç bir faydası olamaz
  - Tedavi diye bir şeye inanmıyorum, senin beynine çip mi takacaklar?
  - Sen beni yeterince sevmiyorsun, ilişkide beni itmenin başka bir anlamı yok. Sevseydin benimle birlikte olurdun.
  - Böyle garip bir durum yalnızca bizde var.

  Bu tür düşüncelere sahip eşlere ÖNERİLERİM:
  1) Vajinismus kişilerde yalnızca evliliği değil, psikolojiyi ve sosyal yaşamı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Yalnız değilsiniz; ülkemizde her 10 kişiden birisi vajinismus hastasıdır.
  2) Eşinizin kasılmaları tamamen istemdışıdır. Sizi sevmediğinden kaynaklanmıyor; tamamen bilinçaltındaki kaygılara bağlıdır.
  3) Vajinismus mutlaka tedavi gerektiren bir hastalıktır. Tedavi yapılmadığı takdirde zamanla sorun adeta bir çığ gibi büyür ve her ikinizin de tüm hayatınızı etkiler.
  4) Siz de bu sorunu yaşayan bir çift iseniz öncelikle mutlaka eşinize destek olun, onu anlamaya çalışın, onu asla aşağılamayın, küçümsemeyin, hele hele asla şiddet uygulamayın.
  5) Sorunun aşılmasında ilk ve de en önemli adım bir an önce karar vermek ve zaman geçirmeden DOĞRU TEDAVİ MERKEZİ'ne başvurmaktır. Tedavi edilmediği sürece sorun aşılamayacaktır. Ayrıca zaman her zaman aleyhe işler!...
  6) Vajinismusun kişiye özel, BİLİMSEL bir tedavi tekniği ile 3 gün gibi bir sürede TEDAVİ BAŞARISI mümkündür...
   
Vajinismus nedir Vajinismus olanların yorumları burada konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vajinismusta Hipnoz Nasıl Ve Ne Düzeyde Etkili?

  Vajinismusta Hipnoz Nasıl Ve Ne Düzeyde Etkili?

  erkek kadını nasıl boşaltır kadın kendini nasıl boşaltır rüyada ilişkiye zorlanmak Hipnoz tekniği 1; doğrudan telkin En klasik hipnoz uygulaması doğrudan telkinlerdir. Derin hipnoz edilmiş kişiye vajinismusa engel olacak, yaşama daha farklı bakış sağlayacak telkinler verilir. Telkin hipnozunun her zaman olumlu etkisi vardır. Ama etkili olması için sürekli verilmesi gerekir. Belki 10 seans...
 2. Vajinismustan Mustarip Olan Kadınların Sayısı çok fazla

  Vajinismustan Mustarip Olan Kadınların Sayısı çok fazla

  Toplumumuzda Evli Olduğu Halde Senelerce Cinsel İlişkiye Giremeyen Kadınlar Var... Tabular Nedeniyle Yaşadıkları Korkular ve Ayıp Duygusu Nedeniyle Cinselliği Hayatından Tamamen Çıkarmış ve Vajinismustan Mustarip Olan Kadınların Sayısı, Uzmanlara Göre Tahmin Edilenden Çok Daha Fazla. TOPLUMUMUZDA EVLİ OLDUĞU HALDE SENELERCE CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEYEN KADINLAR VAR... TABULAR NEDENİYLE...
 3. Vajinismustan Psikoterapi ile Kurtulun

  Vajinismustan Psikoterapi ile Kurtulun

  “Cinsel ilişkiye girememe korkusu” olarak tanımlanan ve kimi zaman evlilikleri bitirme noktasına dahi getiren vajinismus, yanlış ve eksik tedavi girişimleri nedeniyle eşlerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Uygun tedavi yöntemleri ile % 100 başarı sağlanabilen bu hastalık hakkında öncelikle çiftlerin bilinçli olması ve konunun uzmanından yardım almaları gerekiyor. Memorial Hastanesi’nden...
 4. vajinismus yardımm

  vajinismus yardımm

  melekler mekanı vajinismus vajinismusu yenmek istiyorum vajinismusu yenmek kendim yendim ben yeni meleğim.meleklerinde kabusu olur mu?8 aylık evliyim böyle bir şeyle karşılaştım.ilk önceleri sorun etmiyorduk.eşim hep destek oldu.eşim çok anlayışlı olmasına rağmen ki hala öyle ama ben kendimi karşısında eğreti gibi duruyorum bilgisi olanlar paylaşırsa çok memnun olucam
 5. Vajinismusum hamile kalma olsılığım nedir?

  Vajinismusum hamile kalma olsılığım nedir?

  vajinismuslular gebe kalırmı,vajinusmusluyum hamile kalırmıyım,vajinismuslularda gebe kalma olasılığı,vajinusmus ve gebelik hakkında bilgiler Vajinismus hastalarında gebelik oluşabilir mi? Vajinismus problemi yaşayan hastaların çoğunluğu hiçbir şekilde ilişkiye girememesine rağmen, bir kısmı zor ve acılı olarak ilişkiye girebilmektedirler. Hiçbir ilişki olmasa da veya penisin ancak uç...

Sayfayı Paylaş