1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinismustan Psikoterapi ile Kurtulun

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>  “Cinsel ilişkiye girememe korkusu” olarak tanımlanan ve kimi zaman evlilikleri bitirme noktasına dahi getiren vajinismus, yanlış ve eksik tedavi girişimleri nedeniyle eşlerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Uygun tedavi yöntemleri ile % 100 başarı sağlanabilen bu hastalık hakkında öncelikle çiftlerin bilinçli olması ve konunun uzmanından yardım almaları gerekiyor. Memorial Hastanesi’nden Uz. Klinik Psikolog Ayşe Elif Orhon, “Vajinismus ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

  Vajinismusun toplumsal olaylarla herhangi bir ilgisi yoktur. Ancak toplumda cinsellik ve bekaretin algılanışı, cinsel bilgilendirmedeki yetersizlik ve tecrübesizlik, yanlış inançlar, tabular ve mitler vajinismusun kökeninde bulunabilir. Vajinismus, batılı ülkelere oranla ülkemizde çok daha sık görülmektedir. Hatta “Batı ülkelerinde neredeyse vajinismus görülmüyor” denebilir. Türkiye’de ise bu oran % 2-3tür. Kadınlarda en sık rastlanan cinsel işlev bozukluğu olmamakla birlikte polikliniğe başvuran cinsel işlev bozuklukları arasında en sık rastlananıdır; çünkü diğer rahatsızlıkların aksine birleşmeye engel oluşturmaktadır.
  İlişkiniz başlamadan bitebilir


  Vajinismusun başlıca özelliği cinsel birleşme denendiğinde; kasılmalar ve şiddetli acı nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ağrılı olarak gerçekleşmesidir. Bu kasılma istemsiz yani kadının bilinçli kontrolü dışında gerçekleşen bir kasılmadır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, adeta bir kitlenme, korku, cinsel birleşmeden kaçınma inancı eşlik eder. Nadiren cinsel birleşme olmaktadır ancak kasılma sürdüğünden, cinsel birleşme ağrılı ya da sıkıntılıdır.
  Vajinismus, birincil bir cinsel işlev bozukluğu olmakla birlikte; nadiren vajinal travmalara ya da tekrarlayıcı vajinal enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir.
  Temelinde yanlış ve eksik bilgilenme yatıyor

  Vajinismuslu kadınların çoğunda vajinal penetrasyona (giriş) ilişkin korku vardır. Bu nedenle vajinismuslu kadınlar tampon kullanamaz ve jinekolojik muayeneden kaçınırlar. Çoğu, genital bölgelerinin çirkin ve rahatsızlık verici bir görüntüsü olduğuna inanırlar. Vajenlerin çok küçük, penisin ise iri olduğunu düşündüklerinden cinsel birleşmenin ağrılı ve kanlı olacağından endişe ederler. Cinsel eğitimsizliğin, cinsellikle ilgili tutucu değer yargılarının, cinsel mitlerin yaygınlığının(örn: vajen kaslarının istemsiz kasılıp penisin içeride kalacağı düşüncesi), kadınların kendi cinsel organlarının tanımamalarının, bekaret kavramına verilen abartılı önemin, cinsel deneyimin aşamalı gelişmeyip doğrudan cinsel birleşmeyle başlamasının, genel cinsellik anlayışımızdaki tabuların bunda rolü olduğu söylenebilir.
  Cinsel isteğin azalmasına neden oluyor

  Vajinismuslu olgular da çoğunlukla sınırlı da olsa uyarılma ve orgazm yaşarlar. Bu nedenle, cinsel birleşme sağlanmasa da doyurucu bir cinsel yaşam sürdürebilirler. Vajinismus sorunu çözülmediğinde; eşlerinde erken boşalma, cinsel ilgi ve istek azalması ya da erektil yetmezlik gibi sorunların görülme sıklığı oldukça fazladır.

  Yanlış tedavi daha büyük sorunlara yol açıyor

  Vajinismus sorunuyla ilgili bir başka gerçek, hekimlerin uygunsuz tedavi girişimleridir. Önerilen anestezik ve ağrı giderici pomatlar, hastanın ağrı duyacağına ilişkin beklentilerini artırmakta, himenektomi (kızlık zarının operasyon ile alınması) ise cinsel terapi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür fiziksel girişimleri ya da öğüt verici olmaktan öteye gitmeyen ve terapistten daha çok “baba” tavrını andıran “psikolojik” yaklaşımların yararı olmamakta; tersine kadındaki çaresizlik duygularını artırmaktadır. Sorunun özüne inmeyi amaçlayan terapi yaklaşımları ise tedavisi aciliyet gerektiren vajinismus sorunun çözümünü geciktirmekte ve hastanın umutsuzluk ve çaresizlik duygularını pekiştirebilmektedir.

  Vajinismusun herhangi bir ilaç ya da operasyonla tedavisi mümkün değildir. Bugün, en etkin tedavinin cinsel tedaviler konusunda uzmanlaşmış terapistler tarafından yapılan cinsel terapiler olduğu kabul edilmektedir. Doğru ve uygun tedavi ile başarı oranları %100 ve tedavi süresi ortalama 8–10 haftadır.


   
Vajinismustan Psikoterapi ile Kurtulun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kırışıklıklardan Kayısı Yağı İle Kurtulun

  Kırışıklıklardan Kayısı Yağı İle Kurtulun

  Tüm ciltler için uygun olan kayısı yağı, özellikle kırırışıklıkları azaltıyor. Kayısı yağı; kayısının çekirde*ğinden elde edilir. Kayısı yağı A vitamini içerdiğinden dola*yı cildi nemlendirip, canlılık ve parlaklık kazandırır. Kayısı aynı zamanda magnezyum, karotin, kalsiyum ve betakaroten maddelerini içerir. Bu maddeler kırışıklıkları azaltır ve cil*di canlandırır. Normal ciltler için haftada...
 2. Yağlarınızdan Sirke ile kurtulun

  Yağlarınızdan Sirke ile kurtulun

  Sirke nerdeyse her derde deva ama ben kokusu nedeniyle hiçbir şekilde tüketemiyorum...Eğer kokusundan şikayetçi değilsenin deneyim derim kızlar :tik: Japon Beslenme ve Yemek Bilim Kurumu sirkeye keskin kokusunu ve ekşi tadını veren ana maddesinin yağ yakıcı bir özelliğe sahip olabileceğini açıkladı. 175 aşırı kilolu Japon erkek ve kadının katılımıyla yaptıkları araştırmada, her gün bir...
 3. Hilterapia İle Romatizmadan Kurtulun

  Hilterapia İle Romatizmadan Kurtulun

  hilterapia hilterapia nedir romatizmaya son, ağrılara çare, hilterapia,nedir, nasıl çalışır, nerede bulunur, 2011, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Romatizma ağrılarının ne kadar dayanılmaz olduğunu çeken bilir.Üstelik bu illet genç yaşlı da dinlemez.Tuttu mu tutar melekler. Ancak şimdi yutrdışından getirilen bir cihaz sayesinde bu ağrılardan krtulmak mümkün gibi...
 4. Muz Kabuğu İle Aknelerden Kurtulun!

  Muz Kabuğu İle Aknelerden Kurtulun!

  aknelerden kurtulmak için aknelere karşı Sevgili melekler, bundan sonra yediğiniz muzların kabuklarını atmıyor ve aknelerine sürüyorsunuz. Zira muz kabuğu siyah noktalarınızdan kurtulmanızı sağlıyor ve aknelere iyi geliyor.. Muz kabuğunun faydalarından bazıları şöyle;Özellikle yaz aylarında sinek ısırıklarına muz kabuğu sürdüğünüzde kaşıntısı ortadan kaybolacaktır.Muz kabuğu sinek...
 5. Vajinismus ile ilgili Soru Ve Cevaplar

  Vajinismus ile ilgili Soru Ve Cevaplar

  vajinusmus nedir,vajinusmusun nedenleri,vajinusmusun belirtirtileri,vajinusmusun tedavisi,vajinusmus hakkında bilgiler Psikolojik Danışman ve Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu, ülkemizde çok sık rastlanan, çiftleri çaresizmiş gibi hissettiren ve çözüm yollarını denerken mağdur edebilen vajinismus problemi ilgili sık sorulan sorularıdan bazılarını ve cevaplarını bizimle paylaşıyor. 3 ay...

Sayfayı Paylaş