Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinismusum hamile kalma olsılığım nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  vajinismuslular gebe kalırmı,vajinusmusluyum hamile kalırmıyım,vajinismuslularda gebe kalma olasılığı,vajinusmus ve gebelik hakkında bilgiler


  Vajinismus hastalarında gebelik oluşabilir mi?
  Vajinismus problemi yaşayan hastaların çoğunluğu hiçbir şekilde ilişkiye girememesine rağmen, bir kısmı zor ve acılı olarak ilişkiye girebilmektedirler.

  Hiçbir ilişki olmasa da veya penisin ancak uç kısmı vajina içerisine girebilse de vajinismus hastaları veya bakire genç kızlar gebe kalabilirler. Çünkü atılan spermlerin “yüzme özelliği” vardır. Ancak bu durumda gebelik olasılığı son derece düşüktür, adeta mucize eseridir. Çünkü erkeğin boşalması ile atılan tüm spermlerin vajinal kanaldan rahme, buradan da tüplere ulaşması gerekmektedir, bu da içeriye ulaşan spermlerin yoğunluğunu oldukça azaltmaktadır.
  < Konu Resmi..>  Vajinismus hastası gebe kalınca…
  Vajinismus hastalarında gebelik oluşursa bu tür gebelikler normal gebelik sınıfında değerlendirilir, yani yüksek riskli gebeliklere girmemektedir. Düşük, erken doğum, bebeğin sakat – özürlü olması gibi olasılıklar normal gebeliklerden farklı değildir. Sorun ise genelde gebelik izlemlerinde, vajinal ultrasona girememe ve alttan muayene olamama ile kendisini gösterir. Ancak bu tür durumlar tolere edilebilir. Asıl sorun ise vajinal doğumun yapılamamasındadır. Çünkü vajinismus sorunu olan hastalarda çoğunda normal doğum korkuları da bulunmaktadır. Bu nedenle genelde sezaryen ameliyatı ile doğum düşünülmektedir.

  Tedavi ertelenmemelidir…
  Vajinismus bir erteleme hastalığıdır. Sürekli ertelenen sorun zamanla bir evlilik problemi haline gelebilmekte, çocuk olsa bile aseksüel evliliklerde boşanma veya aldatmalar sık olarak gözlenmektedir. Bu nedenle vajinismus hastalarına mutlaka bir an önce cinsel tedavi almalarını önermekteyiz.

  Gebelikte vajinismus tedavisi yapılabilir mi?
  Evet. Hera Klinik’te, gebeliğin 3. ayından sonra vajinismus sorunu yaşayan ve tesadüf eseri gebe kalmış olan hastalarımızda vajinismus tedavisi uygulanabilmektedir. Tedaviye başlamak için tek gerekli şartımız gebelikte kanama, erken doğum veya düşük gibi risklerin olmamasıdır. Vajinismus tedavisi için en uygun dönemler gebelikte 3. ile 6. aylar arasıdır.

  gebelik sırasında vajinismus tedavisi neyi sağlar?
  Gebelikteki vajinismus tedavisi gebelik izlemlerinizin daha rahat yapılmasını, doğum korkularınızın azaltılmasını, doğumunuzun vajinal yolla da gerçekleştirilebilmesini sağlar. Diğer taraftan gebelik sonrasında sizleri yoğun bir dönem beklemektedir. Bu dönemde vajinismus tedavisine başlamanız zamanınız açısından daha zor olacaktır. gebelik sırasında alacağınız vajinismus tedavisi ile kendinizi çok daha rahat hissetmeniz psikolojik açıdan sizi güçlendirecektir.

  Cinsellik evliliğin sağlıklı şekilde devamı, mutlu bir birlikteliğin sağlanması açısından son derece önemli bir işlevdir. Bu nedenle vajinismus veya ağrılı cinsel birliktelik sorunu yaşayan hastalarımız gebelik dönemlerinde olsa bile cinsel tedavi alabilirler ve kısa sürede kalıcı sonuca ulaşabilirler.

  Vajinismus Tedavileri ve gebelik
  2003 yılından itibaren kliniğimizde uyguladığımız vajinismus tedavilerinde %100 lük bir başarı oranımız bulunmaktadır. Kliniğimizde ortalama tedavi süresi 3 gündür.

  Vajinismus hastalarımızı genelde her gün üst üste tedavilere almaktayız; bu da ortalama 3 günlük bir tedavi süreci demektir. Özet olarak vajinismus sorunu yaşayan kişilerin gebelik süreçleri tedavileri için engel teşkil etmez. Diğer taraftan vajinismus hastalarının çoğunluğunun tedavi için doktora gelme nedenleri arasında gebe kalma arzuları (çocuk istemleri) yatmaktadır.
  Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadının vaden kaslarını istemsiz bir şekilde kasarak cinsel birleşme olanağı vermemesidir. Bu kasılmalar tamamen kadının kontrolü dışında olur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır. Bu kasılmalar aslında vücudun kendini korumaya yönelik bir savunmasıdır.

  Vajinismus'un nedenleri nelerdir?

  Çocukluk çağından kalma korkular, suçluluk duygusu, ayıp ve günah kavramlarının yeri büyüktür. Korkular en çok, kadının zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma ve yırtılma, aşırı derecede kanama gibi korkulardır. Ayrıca gebe kalmaktan korkma da bazı kadınlarda Vajinismus yol açabilir.

  Ayrıca yanlış cinsel bilgilendirmeler, aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, küçük yaşta geçirilen psikolojik travmalar veya tecavüze uğrama, eşler arasında iletişim kopukluğu, performans kaygısı, kızlara küçüklüklerinden beri öğretilen kızlık zarının çok değerli ve korunması gereken bir yapı olduğu ve buna bağlı kızlık zarını yitirme korkusu, Otoriter ve sert baba, cinselliği aşağılayan, kötü ve pis olarak anlatan aile de vajinismusa yol açabilir.

  Bazen daha önce hiç vajinismus problemi olmayan kadınlarda da doğumdan sonra veya düşük kürtaj gibi olayların sonrasında vajinismus gelişebilir.. Hatta daha önce vajinismus problemi olmayan, eşiyle ilişkiye girebilen bir hasta sert ve zorlamalı bir jinekolojik muayeneden sonra bozulan psikolojisi nedeni ile, vajinismus problemi başlayarak tedavi için merkezimize başvurmuştu..

  Özellikle aileye bağımlı, ruhsal gelişimini tamamlayamamış kadınlarda da vajinismus görülme sıklığı artmaktadır.

  Vajinismus problemi yaşayan kadınlar genelde detaycı ve eğitimli kadınlardır. Bu kişilik yapıları da problemi körükleyen etmenlerden biridir. Vajinismuslular eş veya sevgililerini otoriter ve baskıcı babalarının aksi özellikteki erkeklerden seçiyor. Eşleri çoğunlukla aşırı nazik, girişken olmayan, edilgen insanlar. Karı-koca birbirini kırmaktan aşırı korkuyor. Bu erkeklerin evlilik öncesi başka kadınlarla yaşadığı cinsel deneyim de sınırlı. Çiftin evlilik öncesi cinsel yakınlaşmaları dokunma ve öpüşmeden ileri gitmiyor. Evlendikten sonra da karşılıklı anlaşarak cinsel ilişkiden kaçıyorlar.

  Vajinismus anatomik problemlere bağlı olarak oluşmaz..Mesela bazı hastalar “Benim vajinam çok dar, o yüzden ilişki olmuyor!” diye söyleyebilirler..Halbuki vajen esnek bir organdır. Doğumda üç buçuk kiloluk bir bebeğin çıktığı ve bebeğin başı çıkarken 12 -15 cm ye kadar genişleyebilen bir yapıdadır.

  Vajinismus hastası çoğu kadın ilişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Durumu başkalarına anlatmak onları rahatsız edebilmektedir. Bu durumu yıllarca saklayarak hayatını devam ettirebilirler.

  Vajinismus yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır ve kadından kadına farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi tamamlayabilmekte ya da tampon kullanabilmekte iken cinsel ilişkiyi tamamlayamamaktadır. Bazı kadınlarda ise ilişki gerçekleşmekte fakat aşırı miktarda acı oluşmaktadır. Diğer bir grupta ise hiçbir vajinal müdahale gerçekleşememektedir. Biz de merkezimizde böyle vakalarla karşılaşmaktayız. Mesela bir hastamızda çok rahat vajinal muayene ve vajinal ultrason bakabildiğimiz halde eşiyle ilişkiye girme aşamasında başarısız olmaktadır.

  Vajinismus ilk cinsel deneyim sırasında ortaya çıktığında ve erkek tarafından zorlama olduğunda vajinal yaralanmalar ve yırtılmalara yol açabilmektedir..

  Bazen de kadında vajinal enfeksiyonlara bağlı olarak hassasiyet olması durumunda geçici bir vajinismus durumu ile karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda ilişkiye bir süre ara vermek enfeksiyon tedavisi tamamlandıktan sonra ilişki denemelerinin yapılması faydalı olacaktır.

  Yurtdışında vajinismus vakalarına oldukça az rastlanmasının temel nedenlerinden birisi cinsel eğitimin bu ülkelerde çocuk ve erişkin gelişimine paralel olarak bilimsel olarak verilmesidir. Genç kızlarımıza evlilik öncesi veya gelişim aşamasında eğitim verilmesi bu tür sorunların daha az sıklıkla oluşumunu sağlayacaktır.

  Vaginismus tedavi edilebilir bir hastalıktır.. Bunun için çiftlerin istekli olması ve bu sorunun üstüne gitme konusunda kararlı olmaları gerekmektedir.

  Hasta ve eş için oldukça sıkıntılı bir durum olan vajinismus vakalarında rahatsızlık, erkeğin duyarlı ve pasif yaklaşımı ile aile içerisinde yıllarca saklı kalabilmekte ve çiftin bir süre sonra cinselliğe duyarsızlaşmasına yol açarak cinsel soğukluk başlatabilmektedir. Bu duyarsızlaşma sorunun daha da çözümlenemez bir hal almasına yol açmaktadır.


  Vajinusmus durumunda yardımcı üreme teknikleri hemen uygulanmalı mı?

  Türkiye’de evli olduğu halde ilişkiye girmeyen çok fazla çift var. Bu çiftlerin bazıları çocuk isteği nedeniyle tüp bebek merkezimize başvuruyorlar.. Çiftleri incelediğimizde bazılarında bu sorun artık sorun olmaktan cıkmış durumda..İlişkiye girememeyi hiç önemsemiyorlar bir süre sonra..Bu olayla son derece barışıklar, birbirlerini seviyorlar, boşanmıyor ve ayrılmıyorlar, hatta sevişiyorlar ama cinsel birleşme gerçekleşmiyor..Tek istedikleri çocuk..Bu sorunu aşmak yerine anestezi altında aşılama veya tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmaya çalışıyorlar..Bakire olup ta tüp bebek tedavisi planlayan hastalarımız bile var.

  Vajinismus problemi olan çiftler merkezimize çocuk isteği ile başvurduğu zaman öncelikle vajinismus probleminin çözümüne yönelik olarak tedavi planlaması yapmayı çiftlere önermekteyiz. Vajinusmus problemi olan hastaların hemen aşılama veya tüp bebek gibi bir işleme geçmeleri ilk planda mantıklı değil. Eğer ısrarla gebelik istiyorlarsa yüzeysel bir birleşme ile de spermler vajen içerisine ilerleyip gebelik gerçekleşebilir.


  Vajinismus durumunda hasta psikolojisi nasıldır?

  Vajinismus yakınması olan kadınların tedavisinde ilk aşama eşle birlikte bir jinekologa gidilerek tam bir jinekolojik muayenenin yapılmasıdır. Bu muayene ile olaya neden olabilecek herhangi bir kadın hastalığı olup olmadığı saptanır. Maalesef vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olmakta da sıkıntı çeker. Aynen ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve hatta ağlama krizine bile girebilirler. Bilinçaltındaki gereksiz korkuları yenmek için kadın ve erkeğin rahatlatılması gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için uygun psikolojik destek sağlanmalıdır..

  Genellikle bayanlar bu olayın yakın arkadaş ve aileleri tarafından duyulmaması için büyük bir çaba içerisinde girmektedirler. Yaşanan bu stresler tedavi ile rahatsızlığın çözüm sürecinde gecikmelere neden olabilmektedir

  Vajinismus tedavisi protokolleri uygulayacak ekibin vajinismus konusunda kesinlikle eğitimli ve deneyim olması gereklidir. Vajinusmus tedavisinde başarı sağlanamaması eşlerin güveninin kırılmasına ve tedavi olma isteğinin ortadan kalkmasına neden olabilir ve cinsel yaşamının evlilik içi sonlanmasına, cinselliği reddi sonucuna götürebilir.

  Sorunun tedavi süreci uzadıkça erkekte kendine güvensizlik, cinsellikten soğuma, ereksiyon problemleri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalma riski de doğabilmektedir.

  Bu sorunun çözümünde kızlık zarının anestezi altında kesilmesi sanılanın aksine çözüm üretmemektedir.


  Jinemed Kalamış Tüp Bebek Merkezi’de vajinismus problemi olan hastalara yaklaşım nasıldır?

  Kliniğimizde egzersizlerle ve telkinlerle kasların gevşemesi ve vajinanın sistematik duyarsızlaştırılması sağlanmaya çalışılmaktadır. Kadın vajinal kaslarının spazmını kontrol etmeyi öğrenir. Vajina içine boyutu artan genişleticilerle alıştırma yaparlar. Kadın kendi başına bu kontrolü sağladıktan sonra eşiyle birlikte eğitime katılır ve çalışır. Takibinde kadının kontrolünde vajinaya penis girişi gerçekleşmiş olur.

  Psikolog desteği hizmeti de, gerekli görüldüğünde hastalarımıza önerilmektedir.

  Vajinismus tedavisinde, cinsel eğitim tedavinin ilk aşamasını oluşturur. Sonra gevşeme ve nefes egzersizleri yapılır. Tedavilerde penis girişinin kadının kontrolü altında yapılması tavsiye edilir. Korkularının araştırılıp çözümlenmesi gereklidir.

  Vajinismus bir kader değildir. Profesyonel destekle çözülebilecek bir problemdir. Hastaların bu tarz sorunlar için vakit kaybetmeden bir jinekologa başvurmasını öneriyoruz.

  Op. Dr. Murat Erdemir
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı


   
Vajinismusum hamile kalma olsılığım nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamile kalma riskim nedir :(

  hamile kalma riskim nedir :(

  merhabalar arkadaşlar.2 gün önce erkek arkadaşımla yüzeysel ilişkiye girdik.tam bir birleşme olmadı ve boşalmada olmadı ama zevk suyu denilen birşeylede hamile kalınabiliyormuş bugün adet kanamam olacak acaba kanama olduktan sonra hamile kalma gibi birşey söz konusu olabilirmi :(
 2. hamile kalmadan önce neler yapılmalı ?

  hamile kalmadan önce neler yapılmalı ?

  Hamilelik yolculuğu hamile kalmadan önceki önlemler merhaba arkadaşlar ben herzaman planlı hamilelikten yanayım ve öncesinde kendisini ayarlamasını ve doğru zamanın bulunması gerektiğini düşünüyorumHamile kalmadan önce yapacağınız bazı değişiklikler sayesinde daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. Jinekolog Turgay Karakaya, hamilelik öncesinde neler yapılması gerektiğini sıralayarak...
 3. Hamile kalmam için ne yapmam lazım ?

  Hamile kalmam için ne yapmam lazım ?

  gebe kalmak için ne yapmalı,hamile kalmak için ne yapmalı,nasıl hamile kalınır,nasıl gebe kalınır,hamile kalmak için yapılması gerekenler,hamile kalma hakkında bilgiler Fertijin Kadın Sağlığı Merkezi'nin Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, doğurganlık için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. soru ve cevaplarla hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler.. hamile kalmak...
 4. Hamile kalmayı düşünüyorum nelere dikkat etmeliyim?

  Hamile kalmayı düşünüyorum nelere dikkat etmeliyim?

  hamile kalmadan önce neler yapılmalı,gebelik planından önce nelere dikkat edilmeli,hamile kalmadan önce nasıl beslenmeli,hamile kalmadan önce yapılması gerekenler hakkında bilgiler Bu adımda ilk yapmanız gereken folik asit kullanımına başlamanız olacaktır. Bunun yanı sıra elbette zararlı olan tüm yiyecek ve içeceklerden de uzaklaşmanız gerekecektir. Gebelik düşünen kadınların yiyip...
 5. Vajinismus olup hamile kalanlar

  Vajinismus olup hamile kalanlar

  Vajinismus olup hamile kalmak, vajinismuslu olup hamile kalanlar ve vajinismus olup nasıl hamile kalınır hususunda detaylı paylaşım alanı. Vajinismus tedavi kliniklerine başvuran pek çok hastanın geliş nedenleri arasında cinsel sorunu çözmek ve daha sonra da doğal yollarla hamile kalmak bulunur. Bu bölümde vajinismus hastaları için gebe kalma ve gebelik dönemi, vajinismus hastalığı ve...

Sayfayı Paylaş