1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinit Etkenleri ve Korunma Yolları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  vajinit nedir,vajinit nedenleri,vajinit belirtileri,vajinit tedavisi,vajinitten korunma yolları,vajinit hakkında bilgiler
  Kadın üreme organlarının dış dünyaya açılan kapısı olan vajinanın iltihabına VAJİNİT denir.Vajinit oldukça geniş bir tanımlama olup mikrobik, allerjik, hormon dengesizliklerine bağlı ve yabancı cisim kaynaklı olmak üzere çeşitli gruplara ayrılabilir. Sık rastlanması ve üretken yaş grubunu etkisi altına alması nedeni ile biz burada mikrobik vajinitten detaylı olarak bahsedeceğiz . Mikrobik vajinit grubu da kendi içinde bakteriyel, parazitik ve mantar kaynaklı olmak üzere gruplara ayrılır.


  BAKTERİ KÖKENLİ VAJİNİTLER.


  En sık görülen vajinit nedeni bakterilerdir. Cinsel hayatı olmayan bayanlarda da görülebildiğinden cinsel geçişli bir hastalık olarak kabul edilemez. Genellikle vajinanın normal flora bakterilerini oranlarındaki değişikliklerden kaynaklanır.Vajinadaki ortamın koruyucusu olan Laktobacillus tipi bakterilerde azalma ve anaerob bakterilerde artma olur. En sık rastlanan etken bakteri Gardnerella Vajinalis`tir. Gardnerella vajinitinde yoğun , gri-beyaz akıntı vardır. Balık kokusuna benzer bir koku olur, genellikle kızarıklık ve kaşıntı olmaz ; yada çok az rahatsızlık verir.
  Vajina ve idrar yolu çıkışı olan üretranın anal bölgeye yakınlığı nedeni ile E.Coli kaynaklı vajinal enfeksiyonlara da sıklıkla rastlanır. Özellikle yanlış taharetlenme alışkanlığı( arkadan öne doğru) , çoklu kullanıma açık tuvaletlerin temizliğindeki sorunlar , sık iç çamaşırı değiştirme alışkanlığının gelişmemesi ve gereğinde günlük ped kullanımının yeterince yaygın olmaması nedeni ile bu tip vajinal enfeksiyonlara sık rastlanmaktadır. Bulgular hemen hemen aynı olmakla birlikte tedavi seçenekleri farklı olacağından vajinal kültür ile bakteri tip tayini yapılması gerekebilmektedir.
  Çok eşlilikte prezervatif kullanımının yaygınlaşması ile giderek azalan diğer bir vajinit etkeni de Neisserria Gonorrhea`dır ki halk arasında bilindiği adı ile bel soğukluğu hastalığının etkenidir. Yoğun kıvamlı akıntı ve kızarıklık ile ortaya çıkar ve fizik muayene ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Eşlerin birlikte tedavisi gereklidir.
  Vajinit etkenlerinden biri olan Chlamidia`nın neden olduğu vajinit türü başta olmak üzere tedavi edilmeyen ve üst genital sisteme yayılan enfeksiyonlar kısırlık nedeni olabilmektedir.

  PARAZİT KÖKENLİ VAJİNİTLER.


  Trichomonas Vajinalis adı verilen parazitin neden olduğu vajinit cinsel geçişli bir vajinittir. Köpüklü, ince, yeşilimsi sarı renkte ve bol miktarda akıntı ile karakterizedir. Cinsel organlarda kızarıklık ve hafif kaşıntıya neden olur. Tedavi her iki partnere de uygulanmalıdır.

  MANTAR KÖKENLİ VAJİNİTLER


  % 90 oranında Candida Albicans`ın neden olduğu bu tip vajinitler cinsel geçişli sayılmaz. Normal florada bulunan candida albicans vücut direncini düşüren bazı durumlarda patojenite kazanarak enfeksiyona neden olur. Bunlar arasında diabet, gebelik, geniş spektrumlu antibiotik kullanımı ve obesite ön sıralarda sayılabilir. Klasik akıntı beyaz , kesilmiş süt kıvamında ve kokusuzdur. Şiddetli kaşıntı , vajinal irritasyon ve idrar yaparken yanma ile ciddi rahatsızlık yaratır. Cinsel geçişli olmamakla birlikte kolay bulaşılabilirlik nedeni ile cinsel partner de mutlaka tedavi edilmelidir.

  Genel anlamda bu başlıklar altında incelenen vajinitler ayrıca birbirleri ile eş zamanlı veya ardı ardına oluşarak mikst vajinit oluşturabilir. Tanı ve tedavide en zorlu olan bu tiptir. Vajinal kültür sonuçlarına göre hasta ve partnerinin eş zamanlı olarak tedavi edilmesi uygun olur. Sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonu olan bayanlar hijyenik önlemler, immün sistem sorunları, diabet ve partner enfeksiyonları yönünden detaylı bir şekilde incelenmelidir.
  Vajinit oluşmaması için alınması gereken basit önlemler :
  Genital bölgeyi kuru ve temiz tutmak, önden arkaya doğru taharetlenmek, idrar hissi oluştuğunda uzun süre tutmamak, mens dönemlerinde cinsel ilişkiden sakınmak ve tampon kullanımını kısa sürelerle sınırlamaktır.
  Ayrıca partnerinizin bulaşıcı hastalık taşıma riski olduğunda prezervatif kullanmak vajinit tipleri dahil olmak üzere tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmakta en değerli yöntemdir.
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
Vajinit Etkenleri ve Korunma Yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  Çiftler için dünyaya yeni bir can getirmek büyük bir mutluluk yaşatacaktır. Bu mutluluk daha sonra maddi ve manevi kaygılara neden olabilmektedir. Bebeğin geleceği hakkın da sorumlulukları yüklenmek bir takım endişelere zemin hazırlayabilir. Günümüzde bunun bilincinde olan çiftler 2 çocuk yapmaktan öteye geçmiyor. Bu yüzdendir ki yeni bebek sahibi olan ve maddi manevi endişe taşıyan...
 2. Cilt kanseri ve korunma yolları

  Cilt kanseri ve korunma yolları

  cilt kanseri, sebepler, nedenler, belirtileri, tedavi yöntemleri, bilgileri, korunma yolları ve merak edilen tüm bilgileri burada arkadaşlar Günümüz de oldukça sıkça karşılaşılan cilt kanseri hakkında bilgileri, Prof. Dr. Rana Anadolu'nun verdiği bilgilerle sunuyoruz sizlere Melek'ler. Prof. Dr. Rana Anadolu, deride gözlenen cilt kanserinden korunma yollarını yazdı. Güneşli yaz...
 3. Klimanın Yol Açtığı Rahatsızlıklar Ve Korunma Yöntemleri...

  Klimanın Yol Açtığı Rahatsızlıklar Ve Korunma Yöntemleri...

  Klimanın Zararları Klimanın Sağlığımıza Etkileri Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi özellikle bu yaz aylarının vazgecilmezi klimalar, doğru kullanıldığında sağlık problemi yaratmazken, kontrolsüz ve uzun süre kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Dr. Back-Up Medikal Danışmanı Dr. Ayhan Tokgöz, havaların ısındığı ve klima kullanımının arttığı bu günlerde, klimaya bağlı...
 4. Kreş ve okul bitlerinden korunmanın yolları

  Kreş ve okul bitlerinden korunmanın yolları

  Kreş ve okullarda hızla yayılabilen herkesin karşılaşabileceği bir sorun Baş Biti.Baş bitinden kurtulmanın ve çocuklarınızı bu asalaklardan korumanın yolları detaylarıyla yazımızda. İnsan bitleri 3 tiptir. 1-Baş biti ediculus humanus var. capitis 2-Vücut Biti: Pediculus humanus var. corporis 3- Kasık Biti: Phthirus Pubis Bitler genel olarak küçük, kanatsız, yassı, 3 çift bacaklı emici ve...
 5. Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları

  Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları

  Son zamanlar da Niğde ve Adana da domuz gribinden ölenlerin olması ile birlikte dikkatler domuz gribine yöneldi. Malum kış aylarını yaşıyoruz ve gribal enfeksiyonlar şu an kol geziyor. Hastaneler de salgın bir şekil de her yaştan grip teşhisi ile tedavi görenlerin çokluğunu eğer son zamanlar da yolunuz hastaneye düşmüşse görmüşsünüzdür. Ne yazık ki ağır bir virüs olan domuz gribi ölümcül...

Sayfayı Paylaş