Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Vakum ile doğum yapmam ağrılarımı azaltırmı

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  vaku gan oyunları vaku oyunları vakuğan vakuğan vakuğanoyunları VAKUM İLE DOĞUM

  Doğum eyleminin ikinci evresinde ,yani rahim ağzının tam açıklığa ulaşmasından sonra,doğumun gerçekleşmesine kadar geçen sürede,anne adayı veya bebeğe ait nedenlerle doğumun normal olarak gerçekleşememesi sonucu vakum uygulanarak müdahaleli doğum yaptırılır.

  VAKUM’UN TARİHÇESİ

  Bebeğin vakum ile doğurtulması çok eskilere dayanan bir tekniktir.Bu tekniğin temeli,Hipokrattan önceki dönemlerden beri uygulanan ve hala bazı yerlerde kullanılan kupa çekme mantığına dayanır.
  Bu mantığın doğumda kullanılması 18.Yüzyılın başlarına rastlar.Etkili kullanımı daha sonraki yıllarda yaygınlaşmıştır.1849 yılında James Young Simpson isimli profesör ilk pratik vakum çanını tanımlamıştır.Simpson aynı zamanda kendi adıyla bilinen Forsepsin de tasarımcısıdır.
  Modern vakum çanları, daha sonraki yıllar uygulamaya konmuştur.1950 ‘li yılların sonunda Malmstrein tarafından gerçekleştirilmiştir.Vakum çanları paslanmaz çelikten yapılmaktadır.Günümüzde silikondan yapılmış çanlar ve tek kullanımlık plastik çanlar da imal edilmektedir.
  Vakum ,bir hortum ve ucunda mantara benzeyen bir çandan oluşur.Hortumun diğer ucu negatif emme basıncı veren cihaza bağlıdır.Bu çanların çapı genelde 4-6 cm arasında değişmektedir.

  VAKUM UYGULAMADA TEMEL NEDENLER ?

  Vakum uygulamada anneye ait ve bebeğe bağlı faktörler göz önünde bulundurularak uygulama yapılır.

  Anne Adayı ile İlgili Nedenler;

  Bebeğin doğum kanalındaki ilerlemesini sağlayan ve doğumun sağlıklı şekilde sonuçlanmasındaki en önemli faktör anne adayının düzenli ve etkili ıkınmasıdır.Ikınma bebek başının makat bölgesine yaptığı bası sonucu kendiliğinden oluşan bir his,dürtüdür.Aynı zamanda karın içi basıncını da artırmaktadır.
  Anne adaylarında kalp hastalıkları veya nörolojik hastalıklar mevcutsa basınç artışı risk teşkil edebileceğinden vakum planlanır ve uygulanır.
  Anne adayının ıkınmasının yetersiz olması vakum uygulaması için en önemli nedendir.Anne artık doğum eyleminde yorulmuş ve bitkin haldedir.Ikınacak gücü kalmamıştır.Ağrısız doğumlarda da bazen aynı şekilde vakum uygulanması gerekir.
  Doğumun ikinci evresinde tam açıklık olduğu halde doğum eylemi ,2 saati aşan bir süre içinde gerçekleşemiyorsa vakum uygulanır.

  Eski Sezaryenli gebelere normal doğum yaptırılması hallerinde, bebeğin başı doğarken annenin ıkınmasını önlemek ve daha önceki ameliyata bağlı bir dikiş yeri yırtığına meydan vermemek için planlı bir şekilde vakum uygulanır.

  Bebekle İlgili Nedenler;

  Bebeğin kalp atımlarının zayıflaması ve bozulması
  Bebeğin oksijensiz kalması ve mekonyum (bebeğin kakası) gelmesi,
  Bebeğin sıkıntıya girmesi hallerinde vakum uygulanır.Bu arada kardiotokografi veya ÇKS borusu ile kalp atımları ve kasılmalarla ilişkisi yakın takip edilir.Gerekli müdahale anında uygulanır.

  Hangi Koşullarda Vakum Uygulanır?

  Servikal açıklığın bir başka şekliyle rahim ağzının tam açıklıkta olması,
  Amnios kesesinin (su kesesi)açılmış olması,
  Bebek baş gelişi olmalı,
  Bebek 36 haftadan büyük olmalı,
  Bebeğin başının doğum kanalının kritik noktalarını geçmiş olması ve rahim kanalına yerleşmiş olması,
  Baş-pelvis uygunsuzluğunun olmaması gerekir.

  Hangi Hallerde Vakum Uygulanmaz?

  Bebeğin önde gelen kısmı baş değilse ,
  Cerrahın bu konuda deneyimi yoksa,
  Bebeğin kafası yüksekteyse,
  Pelvik darlıktan şüpheleniliyorsa ,
  Prematüre bebeklerde ,
  Bebekte kanama bozukluğuna neden olabilecek bir hastalık varsa,
  Forseps takılmış ve başarısızlıkla sonuçlanmışsa,

  Bütün bu konular dikkate alınarak vakum uygulamasına geçilir.Vakum takıldıktan sonra uygulanan 3 denemeden sonuç alınamaz ve bebek doğurtulamazsa vakum başarısız kabul edilir.
  Vakum uygulanışı,kendine özel tekniği ile ve ameliyathane şartlarının hazır olması koşuluyla uygulanır.Çünkü başarılı olunamazsa hemen acilen riskli bir sezaryen ameliyatına gerek duyulabilir.

  Vakum Uygulamasının Riskleri Nelerdir? Ne gibi Sorunlar Görülür ?

  Vakum uygulamasında ölüm ya da kalıcı hasar ile sonuçlanan komplikasyonların görülme sıklığı son derece düşüktür.Bunlar arasında en önemlisi ; Kafa içi kanamalar görülmesidir. Ancak kafa içi kanamalar,vakum uygulanmayan ve kendiliğinden doğan bebeklerde de görülmektedir.Ancak sıklığı daha düşüktür.Böyle durumlarda bebeğin Yoğun Bakım şartlarında izlenmesi gerekir.Kafa içi kanama prematüre bebeklerde daha çok görülür.
  Bebeğin kafa derisinde,uygulanan negatif basınca bağlı olarak ödem ve şişlik görülür.Bu durum birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.
  Kafa derisi altına kanama ve bazen de kafa derisinde sıyrılma görülebilir.Bunlar da önemli bir sorun yaratmadan kendiliğinden iyileşir.
  Annede vakum uygulamasına bağlı olarak, doğum kanalında ve rahim ağzında yırtıklar ve hematom görülebilir.Uygun şekilde onarılırsa ciddi bir sorun bırakmaz.


  kaynak:takagazete.com
  Dr. Naci İmamoğlu
   
Vakum ile doğum yapmam ağrılarımı azaltırmı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akupunktur yapmam doğum ağrısını azaltırmı

  Akupunktur yapmam doğum ağrısını azaltırmı

  harmoni akupunktur Akupunktur binlerce yıldır ağrının kontrolü, bağımlılık, bulantı-kusmanın tedavisinde kullanılmıştır. Bugüne dek doğum ağrısının kontrolünde akupunkturun etkinliğini gösteren çok fazla çalışma yoktur. Teorik olarak vücudun 12 meridyeninde (enerji yolları) 365’den fazla nokta vardır....
 2. Doğa Rutkay " Şahan ile ortak iş yapmam "

  Doğa Rutkay " Şahan ile ortak iş yapmam "

  ŞAHAN'LA ORTAK İŞ İSTEMİYOR! KANALTÜRK EKRANLARINDA YÜKSEL AYTUĞ İLE BİRLİKTE 'MEDYATİK' PROGRAMINI YAPAN DOĞA RUTKAY, SEVGİLİSİ ŞAHAN GÖKBAKAR İLE ORTAK İŞ YAPMAYI İSTEMEDİĞİNİ SÖYLEDİ. Bir süre önce aynı kanalda 'Herşeyi Söylemek Mümkün' programını yapan Doğa Rutkay, şimdilerde partneri Sabah Gazetesi TV Eleştirmeni Yüksel Aytuğ ile yaptığı 'Medyatik' programıyla dikkat çekiyor. Şahan...
 3. Forseps veya Vakum ile Doğum

  Forseps veya Vakum ile Doğum

  vakumlu doğum videoları Forseps ile Doğum Bebeğinizi vajinanınızın açılan bölümüne ittiyseniz; ama dışarı itemiyorsanız siz bir yandan ıkınırken doktorunuz da itmek için forseps kullanabilir. Forseps bebeğin her iki taraftan kafasını ve elmacık kemiklerini tutmak için kullanılan kavisli, kaşığa benzeyen metal araçlardır. Doktorunuz ilk olarak pudendal blok, epidural ya da spinal anestezi...
 4. Doğum Sirasinda Vakum Uygulamasi

  Doğum Sirasinda Vakum Uygulamasi

  bebeğin vakkumla alınması,vakkumlu doğum nasıl olur,vakkumlu doğum nasıl yapılır,vakkumlu doğum zararlımıdır,vakkumlu doğum hakkında bilgiler Vakum inegatif basınç yaratabilen bir alete bağlı bir boru ve bu borunun ucunda bebeğin başına uygulanacak çeşitli çaplarda çan adı verilen metal veya plastik aletlerden oluşan bir mekanizmadır. Çan bebeğin başının saçlı derisine dikkatlice...
 5. Vakum terapi ile vücut güzelliğini sağlama

  Vakum terapi ile vücut güzelliğini sağlama

  Vakumterapi aslında çok da yabancı olmadığımız, geleneksel yöntemlerimizden bardak çekme işleminin günümüzde ki teknolojik karşılığıdır dersek abartmış olmayız. Tek farkla, o da vakumterapinin daha ziyade estetik kaygılara cevap vermek amacıyla geliştirildiği gerçeği… Vakum Terapi Ne işe Yarıyor, Hangi Tedavilerde kullanılıyor? Vakum terapi; - Selülitleri gidermede, - Ciltte ki...

Sayfayı Paylaş