1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Van Gogh Neden Kulağını Kesmiştir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent Van GOGH (1853-1890) ,farklı ama güçlü renklerin yansıdığı resimleri , şizofren olması , ve bir de kulağını kesmesi ile tanınır.
  Son yıllarda , bir asır önceki bir kişiye ait olan şizofreni tanısı sorgulanıyor ,ve aslında ," Travma sonrası Stres Bozukluğu " olabileceği öne sürülüyor.

  Bu hastalığın gelişmesinde ,ölen kardeşinin isminin kendine verilmiş , ve böylece onun yerine konulmuş olması ,annesinin kendisine yeterli ilgiyi gösterememesi, ve ailesinin beklentilerini karşılayamamış olmasının yatabileceği düşünülüyor.

  Ağabeyine yazdığı mektuplar ,ve resimleri ,en büyük kanıtlar.

  Çok sayıda eser yaratan büyük usta ,aslında pek çok değerli sanatçı gibi yaşamında ,tablolarını satamıyor, düzgün bir aile kuramıyor ,ve insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyor.

  Son döneminde yaşadığı derin duyguları insanlarla paylaşabilmesinin tek yolu olarak gördüğü resim sanatını kullanıyor ve 18 ayda ,ne yazık ki çoğu korunamayan 300 resim yapıyor.

  Yine son dönemlerinde ,tüm sanatçıların bir araya geldiğibir merkez olması amacıyla , pek çok kişiyi ,bulunduğu Arles'e davet ediyor.Bir tek Gauguin geliyor.Usta bu olaya o kadar çok önem veriyor ki , evinin duvarlarını ,onun kendini evinde hissetmesi için ayçiçekleri ile süslüyor.

  Ne yazık ki anlaşamıyorlar ,ve Gauguin ayrılıyor.

  İşte bu olaya çok üzülen Van GOGH , bunun üzerine kulağını kesiyor

  Daha sonra ,bu yaptığına da pişman oluyor.

  Bu durumu yorumlayan günümüz bilimadamları , "Travma sonrası Stres Bozukluğu " hastalığında ana travmayı hatırlatan durumların çok incitici olabileciğini , kişilerin buna ,kendilerine zarar vererek yanıt verebileceğini düşünüyorlar.

  Van GOGH un ise zaten en önemli sorunu , yaşamının ilk yıllarından başlayan şeyler ; değer verilmemek ,reddedilmek ,yalnızlık...

  Bizler onu , yaşamında yer almak için çaba harcadığı büyük sanatçılar ailesi içinde tanıyoruz.Tabii ,ölümünden bir asır sonra doğru tanının kesinleştirilmesi çok zor.Ama , duygularının gücü ve derinliği ,tam da onun dilediği gibi , resimlerinden bize yansıyor.

   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Van Gogh Neden Kulağını Kesmiştir?
  Bak bunu bilmiyordum.
  Bilgi icin tsk canim
   
Van Gogh Neden Kulağını Kesmiştir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Van

  Van

  GENEL BİLGİLER Van ve çevresi, coğrafya bakımından önemli bir konumu olduğu için çok eski dönemlerden beri yerleşim alanı olmuş, birçok uygarlığın izlerini üzerinde barındırmıştır. Urartu Medeniyetine başkentlik yapan Van, bugüne değin, Hurriler, Hititler, Persler, Medler, Selçuklular, Osmanlılar gibi birçok kültürü bağrında taşımıştır. Van Gölü, Akdamar Kilisesi, “kaleler kenti” olarak...
 2. Vincent Van Gogh Resimleri

  Vincent Van Gogh Resimleri

  Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh tarafından yapılan resimleri sizler için paylaşıyoruz. Sargılı Kulaklı Otoportre, 1889. Tuval Üzerine Yağlıboya. 60 x 49 cm. Courtauld Institute, Londra Van Gogh ile Gauguin arasında yaşanan ve Van Gogh’un kulağını kesip bir fahişeye hediye etmesiyle sonuçlanan olayın 2 hafta sonrasında yapılmış bu resim. Ressam bu otoportreyi, yaşadıklarından sonra...
 3. Vincent Van Gogh

  Vincent Van Gogh

  Bir papazın oğlu olarak 30 Mart 1853 yılında Hollanda’nın güneyinde bir taşrada, Zundert’te dünyaya geldi. Kendisinden önce bir kardeşi dünyaya gelmiş, ancak fazla yaşamamıştır. Babası Theodorus ile annesi Anna Cornelia için Van Gogh bir zafer olmuştur. Bu yüzden ismine, Türkçe’de zafer anlamına gelen Vincent koymuşlar. Yalnızlığı tüm benliğinde hisseden Vincent Van Gogh’un hayatı konusunda en...
 4. Van gogh neden kulağını kesmiştir ?

  Van gogh neden kulağını kesmiştir ?

  van gogh neden kulağını kesmiştir van gogh neresini kesmiştir VAN GOGH NEDEN KULAĞINI KESMİŞTİ ? Van Gogh deyince aklımıza ne gelir ? O eşsiz resimleri değil mi ? Sadece o kadar değil.. Van GOGH'un , kendi kulağını kesmesi de sanat tarihinin not düştüğü en enteresan olaylardandır.Geçenlerde ,DEÜ Hastanesinin üç ayda bir çıkardığı ARPABOYU isimli o çok beğendiğim bülteni elime geçti.Bülteni...
 5. van gogh dah sanat resimler

  van gogh dah sanat resimler

  van gogh vangogh

Sayfayı Paylaş