Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Varikosel kısırlık yaparmı?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  varikosel nedir,varikosel nedenleri,varikosel sebepleri,varikosel belirtileri,varikosel tedavisi,varikosel hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Erkeklerde kısır tedavisi için başvurulan ve testis damarlarında genişleme ve varisleşme sebebi olarak görülen microcerrahi ameliyat sonucu başarılı sonuçlar alınan bir operasyon tekniğidir.

  Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akımı sonrası mikro dolaşımın düzeni etkileyerek sperm üretimini bozar. Bu bozuk düzen sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etkisi sonucu dölleme kapasitesini olumsuz etkiler.

  Varikosel ergenlik döneminde ortaya çıkan ve zaman ile ilerleyen bir toplardamar hastalığıdır. Genetik yapısı uygun olanlarda ve ayakta fazlaca duranlarda bazen ağrı ve görüntü bozukluğu ile ortaya çıkarsa da kısırlığa neden olabilir.
  Toplardamarın içinde bulunan ve ters akımı engelleyen valf sistemini oluşturan kapakçıkların damar çapı genişlemesiyle yetersiz kalması sonucunda toplardamar çıkışında basınç artışı gerçekleşir. Bu basınç sonrası testis dokusu içerisinde kan dolaşımı bozulur ve sperm üretimi bu bozulmadan etkilenir.
  Varikosel tanısı konulan kişiye kısırlık sorunu için öncelikle microcerrahi varikosel ameliyatı önerilir. Varikosal saptaması konan bir hastaya ilaç tedavisi veya tüp bebek tedavi yöntemleri uygulanması doğru değildir.


  Bu hastalığın tespitinde doğru tanının konulması ve microcerrahi yöntemin başarıyla uygulanması sonucu tedavisi gerçekleştirilen varikosel hastalarda spermiyogram parametrelerinde %80 oranında istatistiki anlamlılık göstereren düzeltme sağlanır ve bunlar başka bir tedaviye gerek kalmadan çocuk sahibi olabilirler.
  Geri kalanların önemli bir kısmı ise rahimiçi aşılama gibi tüp bebek uygulamasından hem daha kolay hem daha ucuz bir yöntemle çocuk sahibi olabilirler. Daha önce varikosel ameliyatı yaşamış birinin olumlu netice alamayanların çnemli bir çogunluğunun nüks varikosel tabir edilen durum saptansa da varikoselin ameliyat sonrası nüks etmesi mümkün değildir. Teknik nedenler ile yetersiz kalınan bu cerrahi operasyonların microcerrahi düzeltmelerle olumlus sonuç vereceği saptanmıştır.
  Tüp bebek uygulamasından önce varikoselin opere edilmesi ile sperm hücrelerinin dölleme yeteneğini azaltan, kromozomlardaki parçalanma oranını arttıran etkinin ortadan kaldırılması ile hamilelelik oranlarının arttığı saptanmıştır.
  Kısırlık nedeni ile başvuran erkeklerde varikosel tanısının muayene ve doppler ultrasonografi yöntemlerinin yanlış uygulanmaları sonucu ya da ticari amaö güdülerek gereğinden ameliyatların yapıldığını bilmekteyiz.
  Hassas microcerrahi yöntemlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bu özel operasyon yerine uygulanan diğer teknikler veya microcerrahi tekniklerin başarısız olması sonucunda varikosel ameliyatı uygulanan hastaların yaklaşık %40 da varikosel ortadan kalkmamıştır.
  Hastaların bir kısmında ise lenf kanalarının bağlanması sonucu hidrosel,hatta atardamarların bağlanması sonucunda düzeltilmesi imkansız komplikasyonlar meydana gelmektedir.


   
Varikosel kısırlık yaparmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. stres kısırlık yaparmı ?

  stres kısırlık yaparmı ?

  Stres kısırlık yaparmı merak ediyorum.10 senedir çocuğumuz olmuyor ve bu arada başımıza gelmeyen kalmadı :(
 2. Anoreksiya kısırlık yaparmı?

  Anoreksiya kısırlık yaparmı?

  anoreksiya nedir,anoreksiya hamile kalmayı engellermi,anoreksiya gebe kalmada sıkıntı yaratırmı,anoreksiya tedavisi,anoreksiya ve kısırlık hakkında bilgiler Anoreksiya sorununda kişi öncelikle kendini şişman hissederek rejim yapmaya başlar. Fakat sonra bu rejimin boyutlarını genişleterek sorunlu bir hale getirir. Anoreksiya hastalığı kilosu kendisi için çok önemli olan kişilerde yani model,...
 3. Miyom kısırlık yaparmı ?

  Miyom kısırlık yaparmı ?

  miyom hamile kalmaya engelmidir,miyom belirtileri,miyom nedenleri,miyom tedavisi,miyom hakkında bilgiler Miyom kadınlarda çok sık rastlanan bir patolojidir. 20-35 yaş arasındadaki kadınların %20'sinde görülür. Yaş ilerledikçe, myom sıklığında artma olmaktadır. 35 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ında myom vardır. Myomlara en çok 35-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır. Bu durumda doğlal...
 4. Siğara kısırlık yaparmı?

  Siğara kısırlık yaparmı?

  siğara hamile kalmaya engelmidir,sigara gebe kalmaya engelmidir,siğara hamile kalmada sorun yaratırmı,sigara gebe kalmada sorun yaratırmı ,siğaranın gebelik üzerinde etkileri hakkında bilgiler Sigaranın sağlıkla ilgili yüzlerce konuda olduğu gibi doğurganlık (fertilite) konusunda da hem kadın hem erkek açısından çok çeşitli ters etkileri vardır. Bunlardan bazıları: - Fertilite yani...
 5. Spirail kısırlık yaparmı?

  Spirail kısırlık yaparmı?

  İnsanların sağlıklı bir şekilde kontrol altında üreyebilmesi için günümüzde birçok doğum kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Doğum kontrol için ister mekanik ister hormonsal olarak birçok yöntem vardır. Ancak hormonsal yöntemlerden sonra rahmin işlevinin geri dönüşü uzun olduğundan insanlar daha çok mekanik doğum kontrol yöntemlerini seçerler. En çok kullanılan doğum kontrol yöntemi ise spiral...

Sayfayı Paylaş