Varikosel kısırlık yaparmı?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Varikosel kısırlık yaparmı?
varikosel nedir,varikosel nedenleri,varikosel sebepleri,varikosel belirtileri,varikosel tedavisi,varikosel hakkında bilgilerva.jpg
Erkeklerde kısır tedavisi için başvurulan ve testis damarlarında genişleme ve varisleşme sebebi olarak görülen microcerrahi ameliyat sonucu başarılı sonuçlar alınan bir operasyon tekniğidir.
Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akımı sonrası mikro dolaşımın düzeni etkileyerek sperm üretimini bozar. Bu bozuk düzen sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etkisi sonucu dölleme kapasitesini olumsuz etkiler.


Varikosel ergenlik döneminde ortaya çıkan ve zaman ile ilerleyen bir toplardamar hastalığıdır. Genetik yapısı uygun olanlarda ve ayakta fazlaca duranlarda bazen ağrı ve görüntü bozukluğu ile ortaya çıkarsa da kısırlığa neden olabilir.
Toplardamarın içinde bulunan ve ters akımı engelleyen valf sistemini oluşturan kapakçıkların damar çapı genişlemesiyle yetersiz kalması sonucunda toplardamar çıkışında basınç artışı gerçekleşir. Bu basınç sonrası testis dokusu içerisinde kan dolaşımı bozulur ve sperm üretimi bu bozulmadan etkilenir.
Varikosel tanısı konulan kişiye kısırlık sorunu için öncelikle microcerrahi varikosel ameliyatı önerilir. Varikosal saptaması konan bir hastaya ilaç tedavisi veya tüp bebek tedavi yöntemleri uygulanması doğru değildir.


Bu hastalığın tespitinde doğru tanının konulması ve microcerrahi yöntemin başarıyla uygulanması sonucu tedavisi gerçekleştirilen varikosel hastalarda spermiyogram parametrelerinde %80 oranında istatistiki anlamlılık göstereren düzeltme sağlanır ve bunlar başka bir tedaviye gerek kalmadan çocuk sahibi olabilirler.
Geri kalanların önemli bir kısmı ise rahimiçi aşılama gibi tüp bebek uygulamasından hem daha kolay hem daha ucuz bir yöntemle çocuk sahibi olabilirler. Daha önce varikosel ameliyatı yaşamış birinin olumlu netice alamayanların çnemli bir çogunluğunun nüks varikosel tabir edilen durum saptansa da varikoselin ameliyat sonrası nüks etmesi mümkün değildir. Teknik nedenler ile yetersiz kalınan bu cerrahi operasyonların microcerrahi düzeltmelerle olumlus sonuç vereceği saptanmıştır.
Tüp bebek uygulamasından önce varikoselin opere edilmesi ile sperm hücrelerinin dölleme yeteneğini azaltan, kromozomlardaki parçalanma oranını arttıran etkinin ortadan kaldırılması ile hamilelelik oranlarının arttığı saptanmıştır.
Kısırlık nedeni ile başvuran erkeklerde varikosel tanısının muayene ve doppler ultrasonografi yöntemlerinin yanlış uygulanmaları sonucu ya da ticari amaö güdülerek gereğinden ameliyatların yapıldığını bilmekteyiz.
Hassas microcerrahi yöntemlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bu özel operasyon yerine uygulanan diğer teknikler veya microcerrahi tekniklerin başarısız olması sonucunda varikosel ameliyatı uygulanan hastaların yaklaşık %40 da varikosel ortadan kalkmamıştır.
Hastaların bir kısmında ise lenf kanalarının bağlanması sonucu hidrosel,hatta atardamarların bağlanması sonucunda düzeltilmesi imkansız komplikasyonlar meydana gelmektedir.
 

Benzer İçerikler

Üst