1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.274
  Beğenilen Mesajlar:
  2.285
  Ödül Puanları:
  113

  Varikosel kısırlık yaparmı?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  varikosel nedir,varikosel nedenleri,varikosel sebepleri,varikosel belirtileri,varikosel tedavisi,varikosel hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>
  Erkeklerde kısır tedavisi için başvurulan ve testis damarlarında genişleme ve varisleşme sebebi olarak görülen microcerrahi ameliyat sonucu başarılı sonuçlar alınan bir operasyon tekniğidir.
  Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akımı sonrası mikro dolaşımın düzeni etkileyerek sperm üretimini bozar. Bu bozuk düzen sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etkisi sonucu dölleme kapasitesini olumsuz etkiler.


  Varikosel ergenlik döneminde ortaya çıkan ve zaman ile ilerleyen bir toplardamar hastalığıdır. Genetik yapısı uygun olanlarda ve ayakta fazlaca duranlarda bazen ağrı ve görüntü bozukluğu ile ortaya çıkarsa da kısırlığa neden olabilir.
  Toplardamarın içinde bulunan ve ters akımı engelleyen valf sistemini oluşturan kapakçıkların damar çapı genişlemesiyle yetersiz kalması sonucunda toplardamar çıkışında basınç artışı gerçekleşir. Bu basınç sonrası testis dokusu içerisinde kan dolaşımı bozulur ve sperm üretimi bu bozulmadan etkilenir.
  Varikosel tanısı konulan kişiye kısırlık sorunu için öncelikle microcerrahi varikosel ameliyatı önerilir. Varikosal saptaması konan bir hastaya ilaç tedavisi veya tüp bebek tedavi yöntemleri uygulanması doğru değildir.


  Bu hastalığın tespitinde doğru tanının konulması ve microcerrahi yöntemin başarıyla uygulanması sonucu tedavisi gerçekleştirilen varikosel hastalarda spermiyogram parametrelerinde %80 oranında istatistiki anlamlılık göstereren düzeltme sağlanır ve bunlar başka bir tedaviye gerek kalmadan çocuk sahibi olabilirler.
  Geri kalanların önemli bir kısmı ise rahimiçi aşılama gibi tüp bebek uygulamasından hem daha kolay hem daha ucuz bir yöntemle çocuk sahibi olabilirler. Daha önce varikosel ameliyatı yaşamış birinin olumlu netice alamayanların çnemli bir çogunluğunun nüks varikosel tabir edilen durum saptansa da varikoselin ameliyat sonrası nüks etmesi mümkün değildir. Teknik nedenler ile yetersiz kalınan bu cerrahi operasyonların microcerrahi düzeltmelerle olumlus sonuç vereceği saptanmıştır.
  Tüp bebek uygulamasından önce varikoselin opere edilmesi ile sperm hücrelerinin dölleme yeteneğini azaltan, kromozomlardaki parçalanma oranını arttıran etkinin ortadan kaldırılması ile hamilelelik oranlarının arttığı saptanmıştır.
  Kısırlık nedeni ile başvuran erkeklerde varikosel tanısının muayene ve doppler ultrasonografi yöntemlerinin yanlış uygulanmaları sonucu ya da ticari amaö güdülerek gereğinden ameliyatların yapıldığını bilmekteyiz.
  Hassas microcerrahi yöntemlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bu özel operasyon yerine uygulanan diğer teknikler veya microcerrahi tekniklerin başarısız olması sonucunda varikosel ameliyatı uygulanan hastaların yaklaşık %40 da varikosel ortadan kalkmamıştır.
  Hastaların bir kısmında ise lenf kanalarının bağlanması sonucu hidrosel,hatta atardamarların bağlanması sonucunda düzeltilmesi imkansız komplikasyonlar meydana gelmektedir.

   
Varikosel kısırlık yaparmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. stres kısırlık yaparmı ?

  stres kısırlık yaparmı ?

  Stres kısırlık yaparmı merak ediyorum.10 senedir çocuğumuz olmuyor ve bu arada başımıza gelmeyen kalmadı :(
 2. Kabakulak gerçekten kısırlık yaparmı?

  Kabakulak gerçekten kısırlık yaparmı?

  Halk arasında söylenir ama gerçekliğini hiç araştırmadım.Acaba ergenlikten sonra erkeklerin çıkardığı kabakulak kısırlık yaparmı ?
 3. NORLEVO KULLANMAK KISIRLIK YAPARMI ?

  NORLEVO KULLANMAK KISIRLIK YAPARMI ?

  norlevoyu sık kullanmak kısırlık yaparmı,norveloyu sık kullanmak hormonları bozarmı,norlevoyu ne sıklıkta kullanmalı,norlevonun yan etkileri,norlevo hakkında bilgiler SORU: Merhaba prezervatifle kurunuyorum lakin birliktelik sırasında ufak tefek kazalar olmakta ve sonuç itibariyle ilk yardım olarak norlevoyu kullanmaktayım.Sorum şu norlevo sürekli kullanmak kısırlık yaparmı ? CEVAP:...
 4. Stres kısırlık yaparmı?

  Stres kısırlık yaparmı?

  stres hamile kalmaya engelmidir,stres gebe kalmayı zorlaştırımı,stres hamile kalmama engelmi,stres kısırlık nedenimi,stres ve kısırlık hakkında bilgiler Kısırlık, hem sizde hem de eşinizde olabileceği gibi tek bir nedene bağlı da olabilir veya meydana gelen ya da devam bir gebeliğin önlenebilir faktörlerin bir kombinasyonu olabilir. Neyse ki, kısırlığın aşılması için çok güvenli ve etkili...
 5. Siğara kısırlık yaparmı?

  Siğara kısırlık yaparmı?

  siğara hamile kalmaya engelmidir,sigara gebe kalmaya engelmidir,siğara hamile kalmada sorun yaratırmı,sigara gebe kalmada sorun yaratırmı ,siğaranın gebelik üzerinde etkileri hakkında bilgiler Sigaranın sağlıkla ilgili yüzlerce konuda olduğu gibi doğurganlık (fertilite) konusunda da hem kadın hem erkek açısından çok çeşitli ters etkileri vardır. Bunlardan bazıları: - Fertilite yani...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş