Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Varis Nedir ? Varis Tanısı ve Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  varis nedir,varis kimlerde olur,varis tedavisi nasıl olur, varisler yok olur mu,varis ameliyatı kimlere yapılır,varise ne iyi gelir,varis tanısı nasıl konur,varise karşı alınacak önlemler,varis çıkmaması için neler yapmalıyım < Konu Resmi..>

  Toplardamarların yani venlerin genişlemesine ve şişmesine varis adı verilir.
  Vücudun en fazla yük altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, estetik ve sağlık açısından da önem taşımaktadır.
  Günümüzde işi gereği sürekli ayakta durmak zorunda olan tezgahtarlar,satış elemanları ,güvenlik elemanları, gibi meslek grupları varis yönünden özellikle risk altındadırlar.
  Normalde atar damarlar tarafından hücrelere kadar taşınan oksijenli kan, kullanıldıktan sonra ven adı verilen toplar damarlar tarafından kalbe taşınır.
  Her organın kendine ait, kirli kanı taşıyan bir toplar damarı bulunur,bu damarlarda kanı kalbe doğru yönlendiren ve geri kaçmasını engelleyen kapaklar bulunmaktadır.
  Bacaklarımız vücudumuzun tüm yükünü taşıyan taşımaktadırlar.
  Ayak parmaklarımıza kadar gitmiş olan kirli kanın kalbe dönmesini bacaklarda kas pompası adını verdiğimiz baldır adaleleri üstlenir. Özellikle diz altındaki baldır adaleleri yürürken kasılarak kirli kanın büyük kısmını taşıyan kaslar arasındaki iç toplar damarları sıkıştırarak kanın kalbe doğru ilerlemesini sağlarken, kapaklarda kanın geri kaçmasını engeller.
  Bacaklarda meydana gelen varisler bu mekanizmanın bozulması sonucunda toplar damarların belirginleşerek, genişlemesi ve kıvrımlaşmasıdır.
  Ailesel yatkınlıklar variste önemli olduğu gibi ayakta çok kalan kişilerde ve uzun süreli oturmayı gerektiren kişilerde varis yönünden risk altındadırlar.
  Ayrıca şişmanlık ve yaşlılık da risk faktörleri arasındadır. Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı ve hormonal değişiklikler de varisin oluşmasında etkilidir.
  Varis kadınlarda daha sık görülür.Kadın hormonları bunun başlıca nedenidir.
  Ayrıca gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçları da varise yatkınlığı arttırmaktadır.

  Varis Tanısı Nasıl Koyulur?

  Varis tanısı muayene sırasında çoğu kez doktor tarafından konulmaktadır.Ancak gelişen tıp teknolojisiyle birlikte modern tanı ve tahlil yöntemleri ile de varis tanısı koymak çok kolaydır.

  En Sık Kullanılan Güvenilir Varis Tanı Yöntemleri Aşağıda Belirtilmiştir:

  * Ultrason,
  * Venograf,
  * Fotopletismografi sıkça varis tanısında kullanılan yöntemlerdir.
  Ayrıca bilgisayarlı tomografik anjiografi de vücudumuzdaki damarlar hakkında detaylı bilgi veren bir yöntemdir.


  Varise Karşı Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

  Uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışanlar (güvenlik elemanları,satış elemanları,bir takım sağlık çalışanları gibi) fırsat buldukları her zamanda ve özellikle mesai sonrası evde istirahat anlarında ayaklarını yastık gibi bir dayanağa koyup ,ayaklarını yukarı kaldırmalıdırlar.
  Bu şekilde ayaktaki toplardamarların yükünü hafifletip dolaşımı da rahatlatmış olurlar.
  Ayrıca ayaklarını ileri-geri hareket ettirecek egzersizler yapıp baldır kaslarını çalıştırmalıdırlar.
  Spor varisin önlenmesinde önemli bir faktördür.
  Yürüyüş,hafif tempoda koşma,yüzme gibi sporlar varisin gelişimini önlemede etkindirler.

  Varis Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

  Varis hastaları her fırsatta bacaklarını kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde uzatıp, dinlenmeye çaba göstermelidir.
  Varisten korunmak için ise uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçınmalı, düzenli olarak egzersiz yapmalıdırlar. Ayrıca kilolarına dikkat etmeli ,mümkün olduğunca fazla kilolarını vermelidirler.
  Sigara kullanımı da damarlara olumsuz etki yapacağından varis hastaları için sakıncalıdır.
  Varis hastalarının dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise aşırı sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınmak olmalıdır.
  Bu tür banyo yapma alışkanlığı olanlara varisin ilerlemesi riski vardır.
  Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan varis hastaları mümkün olduğunca uzak durmalıdır.Dar pantolon giyme alışkanlığının da varise zararlı olduğu bilinmektedir.

  Varis Hastalarına Öneriler:

  Gece yatmadan önce bacaklara masaj tarzında soğuk su tatbik edilmesi damar dolaşımına katkı sağlamaktadır.
  Yine geceleri sırtüstü yatar vaziyette bisiklet çevirme egzersizi ertesi günün rahat geçmesi konusunda yararlı bir faaliyet olacaktır.
  Mümkün olduğu durumlarda ise uykuya dalacakları yatağın ayak kısmını bacağın bir miktar yüksekte olmasını sağlayacak şekilde yükseltilmesi de yararlı olacaktır.

  Varis Tedavisi Nasıl Olur?

  Doktorlar varis hastalarına toplar damarlardaki yetersizliğe iyi gelecek bir takım ilaçlar verebilir .
  Varis çorapları da sıkça kullanılan kolay bir tedavi yöntemidir.
  İleri varis vakalarında ise bazı cerrahi girişimler tedavide kullanılmaktadır.
   
Varis Nedir ? Varis Tanısı ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Varis için bitkisel tedavi yöntemleri

  Varis için bitkisel tedavi yöntemleri

  Özellikle bacaklarda oluşan varis için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanarak belirginliklerini azaltmanız mümkün. Bu yazıda varis için bitkisel tedavi reçeteleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Bacaklar örümcek ağı şeklinde varislerin en sık olarak görüldüğü bölgelerin başında gelmektedir. Varis bacaklar dışında yüz, eller, uyluk kemiğinin üst kısmında da oluşmaktadır. Varis sorunu...
 2. Varisi önlemenin yolları nelerdir?

  Varisi önlemenin yolları nelerdir?

  Temiz kan, yani, oksijenli kan, atardamarlar sayesinde vücudun tüm doku ve organlarına ulaşır. Doku ve organlarca kullanılan kan kirlenir. Bu kez, kirli kanın temizlenmek üzere kalbe gitmesi gerekir. Bu görevi de toplardamarlar yapar. Ancak toplardamarların görevi bir hayli zor. Çünkü, kirli kan, ayaktan, kalbe gidecektir. Toplardamarlar bu görevi, damarların içindeki tek yönlü kapakçıklar ve...
 3. Varis oluşumu risk faktörleri

  Varis oluşumu risk faktörleri

  Bacaklarda, derinin hemen altındaki, toplardamar genişlemelerine varis denir. Kalp tarafından, atardamarlar yardımıyla dokulara gönderilen oksijen ve besinden zengin kan, organlar tarafından kullanıldıktan sonra toplardamarlarla kalbe geri taşınır. Toplardamarlar bu işi yapabilmek için yer çekimine karşı çalışırlar. Varis Nasıl Oluşur? Vücudumuzda ikinci kalp olarak adlandırılan ve her adım...
 4. Varis çorabı giymek varise iyi gelirmi?

  Varis çorabı giymek varise iyi gelirmi?

  Günlük yaşantımızda, otururken, ayakta dururken ya da yürürken bacaklarımızda bulunan toplardamarlarda, kan, yukarıya doğru akar. Bu akış, baldırımızdaki, kan pompası ve toplardamarlar içindeki kapakçıklar sayesinde kolayca olur. Yalnız, bu durum, sağlıklı toplardamarlar için geçerli. Sağlıksız toplardamarlar, pompalama işlemini, gerektiği gibi yapamayınca, işte o zaman, varis damarları...
 5. Evde varis tedavisi

  Evde varis tedavisi

  Öyle ki, varisler ilerledikçe yakınmalar artabilir. Cilt altında kanamalar, genişlemiş damarlarda pıhtılaşmalar, akciğere pıhtı atma, damarların iltihaplanma ve iyileşmeyen yaralar gibi. Varis ciddi bir rahatsızlık olup, ihmal edilmemeli diyor ve öncelikle hekim tedavisini öneriyoruz. Ancak; evde uygulayacağınız bazı pratik tedaviler ile varis şikayetlerinizi azaltabilirsiniz diyor ve evde...

Sayfayı Paylaş