1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Varis oluşumu engellenebilir mi?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  varis nedir,varis belirtileri,varis nasıl tedavi edilir,varis neden olur,varis engellenebilirmi,varis hakkında bilgiler

  Varis, cilt veya cilt altındaki toplardamarların anormal genişlemesi olarak tanımlanabilir. Toplumda %20-25 oranında görülür. Çoğu kişi tarafından sadece kozmetik bir sorun gibi algılansa da aslında varisler ayaklarda ağrı, kramp, yorgunluk, ağırlık hissi, sıcaklık, şişlik, uyuşma, kaşıntı gibi yakınmalara yol açarak hayat kalitesini ciddi olarak etkileyebilir. Seyrek olarak ayak yaraları, varis kanaması ya da pıhtılaşması gibi daha büyük sorunlara yol açabilir.


  < Konu Resmi..>
  Varis neden oluşur? Toplardamarlarda kanın geriye doğru akmasını engelleyen ve kan akımını kalbe doğru yönlendiren küçük kapakçıklar mevcuttur. Bu kapakçıkların işlevini yitirmesi durumuna toplardamar yetmezliği ya da kapak yetmezliği adı verilir. Toplardamar yetmezliğine bağlı olarak bacaklardaki kanın kalbe gönderilmesi güçleşir. toplardamarlarda biriken kan damarın varis oluşumuna neden olur. Dünyada henüz bu kapak yetmezliğini onarabilecek bir tedavi yöntemi olmadığı için, günümüzde tedavide temel prensip kapak bozukluğu olan toplardamarların ortadan kaldırılmasıdır.
  Varis kimlerde sık görülür?
  Varis herkeste görülebilir ancak ailesinde varisi olanlarda, bayanlarda, birden fazla doğum yapanlarda, kilolu bayanlarda ve işi gereği uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak zorunda kalan insanlarda daha sık görülür.
  Varis türleri nelerdir?
  Kılcal varisler (telenjektazi): Ciltten çıkıntı yapmayan, saç kılı inceliğinde (1 mm den daha ince), kırmızı-mor renkli varislerdir. Bacakta her bölgede görülebilir. Uyluk bölgesinde sıktır.
  Orta boy (retiküler) varisler: Ciltten hafif çıkıntı yapan, koyu yeşil-mor renkli, çapları 2-3 mm arasında değişen kıvrıntılı varislerdir. Diz arkasındaki deride sıktır.
  Büyük varisler: Ciltten bariz çıkıntı yapan, çapları 3 mm’den büyük varislerdir. Büyük varisler her zaman bir ana toplardamar yetmezliğine bağlı gelişir. Tedavisi en kolay ve kesin olan varis türüdür.

  Variste tanısı:
  Varisler gözle bakılarak tanınabilir ancak varise yol açan kaynak damarların değerlendirilmesi için mutlaka ultrason inceleme yapılmalıdır. Her hastada yaklaşık yarım saat süren bir incelemeyle varisler ve sebep olan damarlar belirlenerek hangi tedavinin yapılması gerektiğine kolaylıkla karar verilebilir. Ultrasonografi tedavi sonrası belli dönemlerde tekrarlanarak tedavi etkinliği değerlendirilir ve ek tedavi gerekip gerekmediğine karar verilir.

  Varis oluşumu engellenebilir mi?

  Varis oluşumu engellenemez. Ancak varis ortaya çıktıktan sonra toplardamar yetmezliği olan damar tedavi edilirse, buradan yeni varis gelişmesi tamamen engellenebilir. Az miktarda var olan varislerin ilerlemesini yavaşlatmak ve oluşturduğu yakınmaları azaltmak için yürümek çok faydalıdır.

  Varis tedavisi

  Günümüzde tüm varis türleri tedavi edilebilir. Ancak her bir varis türünün tedavisi birbirinden farklılık gösterir. Günümüzde, tüm dünyada varis tedavisi için uygulanan en önemli iki yöntem lazer ve skleroterapidir. Bu iki yöntemin amacı hem varisleri hem de varise neden olan kaynak damarların ortadan kaldırılmasıdır. Özellikle lazer büyük varislerin tedavisinde skleroterapi ise küçük varislerin tedavisinde etkindir. Toplumda büyük varislerin tedavisinin zor olduğu sanılır. Ancak lazer yöntemiyle (ve gereken durumlarda skleroterapi de eklenerek) büyük varislerin tamamen tedavisi kesinlikle mümkündür. Kaynak damar tedavi edildiğinde bu kaynaktan artık yeni varis oluşması beklenmez.

  Lazer tedavisi bir ameliyat yöntemi midir?

  Hayır, lazer tedavisi genel anestezi (narkoz) ve hastanede yatış gerektirmeyen poliklinik şartlarında yapılabilen bir tedavi yöntemidir. Lazer fiberi damar içine ultrason yardımıyla yerleştirildiği için deriye ameliyatla kesi yapılmasına da gerek yoktur. Bu nedenle işlem bir ameliyat değildir. Sadece lazerle varis tedavisi olarak isimlendirilir. Hastaneye yatış gerekmez. Kişi tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden hemen sonra yürüyerek evine dönebilir.

  Tedavi ağrılı mıdır?

  Hayır, işlem sırasında kullanılan iğneler, o bölge uyuşturulduktan sonra girilir. Ancak hastanın işlemden önce korku ya da endişesi varsa, damar yolunda sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar yapılarak korku ve endişe tümüyle giderilebilir. Böyle bir durumda işlemden önce lütfen doktorunuza haber verin.

  Tedavi sonrası süreç nasıldır?

  Varis tedavisi sonrası erken dönemde, tedavi yapılan bölgelerde ağrı, morluk, uyuşukluk, ciltte kabarıklık, tıkanmış damarlara bağlı sertlikler, bacaklarda hafif şişlik gibi geçici şikayetler olabilir. İstirahat, ağrı kesici ve varis çorabı kullanımı ile bu şikayetlerde belirgin düzelme sağlanır. Geç dönemde ise tedavi yapılan bölgelerde "pigmentasyon adı verilen kahverengi renk değişikliği olabilir. Hastalar açısından kozmetik bir sorun yaratan bu renk değişikliği uzun süre devam edebilir. Ancak hemen her zaman geçicidir ve ek tedavi gerektirmez.


   
Varis oluşumu engellenebilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk Ölümleri Engellenebilir...

  Çocuk Ölümleri Engellenebilir...

  Dünyada her yıl 5 yaşın altında yaklaşık 10 milyon çocuk hayatını kaybediyor; bu, saatte 1000 çocuktan fazlasının kaybedilmesi anlamına geliyor. Oysa ki bunların çoğu, basit ve ucuz önlemler ile engellenebilir!... Ölüm riskinin en fazla olduğu dönemin, yaşamın ilk ayı olduğu belirtiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Pediatri ve Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Neslihan Güngör'ün verdiği...
 2. erken doğum engellenebilir mi?

  erken doğum engellenebilir mi?

  erken doğum belirtileri kanama merhaba erken doğum birçok gebenin malasef başına geliyor peki bu engellenebilir mi yada neler yapılmalı uzmanlar paylasıyor peki gebelik döneminde oluşucan rahatsızlıkların üstesinden nasıl geliriz Doğum sancılarının başlamasına neden olan hormonları tespit eden Avustralyalı bilim adamları, gelecekte erken doğumları önleyebileceklerini, hatta doğum sancılarını...
 3. Topuklu Ayakkabılar Varis Nedeni Mi?

  Topuklu Ayakkabılar Varis Nedeni Mi?

  bu konu topuklu ayakkabı giymenin yol açtığı varis hakkında bilgilere yer vermektedir. Biz kadınlar topuklu ayakkabıyı hayatımızın bazen özel günlerin de bazen de kıyafetlerimize göre tercih ederiz. Ben mesela topuklu ayakkabıyı çok sık giyen bir insan olarak bu haber benim oldukça dikkatimi çekti. Gerçi şu ana kadar herhangi bir varis ile ilgili problem yaşamadım ama yapılan araştırmalar...
 4. Varis Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

  Varis Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

  varis oluşumu, varis nasıl oluşur, varisi önlemenin yolları Sevgili melekler, genç yaşlarda dahi görülen varis özellikle orta ve ileri yaşın en büyük sorunlarından biridir. Eğer sizde varis olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşün ve ne gibi tedavi seçenekleriniz olabileceği konusunda bilgi alın. Bebek bekliyorsanız, doğumdan sonra 6-8 hafta bekleyip, tedaviye başlayın. Değilseniz...
 5. Varis oluşumu risk faktörleri

  Varis oluşumu risk faktörleri

  Bacaklarda, derinin hemen altındaki, toplardamar genişlemelerine varis denir. Kalp tarafından, atardamarlar yardımıyla dokulara gönderilen oksijen ve besinden zengin kan, organlar tarafından kullanıldıktan sonra toplardamarlarla kalbe geri taşınır. Toplardamarlar bu işi yapabilmek için yer çekimine karşı çalışırlar. Varis Nasıl Oluşur? Vücudumuzda ikinci kalp olarak adlandırılan ve her adım...

Sayfayı Paylaş