1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Varis oluşumu risk faktörleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bacaklarda, derinin hemen altındaki, toplardamar genişlemelerine varis denir. Kalp tarafından, atardamarlar yardımıyla dokulara gönderilen oksijen ve besinden zengin kan, organlar tarafından kullanıldıktan sonra toplardamarlarla kalbe geri taşınır. Toplardamarlar bu işi yapabilmek için yer çekimine karşı çalışırlar.  Varis Nasıl Oluşur?
  Vücudumuzda ikinci kalp olarak adlandırılan ve her adım attığımızda devreye giren baldır kaslarının hareketi, toplardamarlar içindeki kanı kalbe doğru iter. Kasların kasılmasıyla, yukarı doğru itilen kanın, tek yönde hareket ederek, kaslar gevşediğinde yer çekimi etkisiyle geri dönmesini ise, bu damarlar içinde bulunan kapakçıklar engeller.
  < Konu Resmi..>

  varisKirli kanın kalbe doğru etkili bir şekilde hareket edememesi sonucu, toplardamarlar içinde kan birikmeye başlar. Basıncın artması sonucu, toplardamarlar genişler ve içindeki kapakçıkların fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu da varisli damarlar oluşur.
  Yüzeysel toplardamar yetmezliği olarak da adlandırılan, varis hastalığı, boyutları, oluşturduğu yakınmalar ve yaygınlık derecesi ile geniş bir yelpazeye yayılabilir.


  Varis hastalığı, kendi haline bırakılır önlem alınmazsa, varisli damarlar, bacağı örümcek ağı gibi sarar, zaman içinde ciltte renk değişimine, yaraların açılmasına neden olur.
  Varisin oluşturduğu yakınmalar, şikayetler :
  * Ağır ve yorgun bacaklar,
  * Ağrılı bacaklar,
  * Şiş bacaklar,
  * Varisli damarların görünür olması,
  * Bacaklarda karıncalanma hissi,
  * Baldır krampları,
  * Huzursuz bacak sendromu ,
  * Bacaklarda suyun birikmesi hissi,
  * Eklem ağrıları, yani, diz ve bileklerde, ayakta durunca, hareket sırasında veya dokununca ağrı hissedilir.Temiz kan, yani oksijenli kan atardamar ile vücudun doku ve organlarına gönderilir. Oksijeni alınan kanın tekrar toplardamarlar ile kalbe gönderilmesi gerekir. Kanın ayaktan yukarı yani kalbe gitmesi gerekir.
  Kirli kan, toplardamarlar tarafından, bacak toplardamarları içindeki kanın geri dönüşünü engelleyen kapakçıklar yardımı ile kalbe gider. Ancak; bacak toplardamarın içindeki kapakçıkların bozulması sonucu, kirli kan geri kaçar ve damar içinde göllenme ve genişleme olur ise, bu bölgede varis oluşur.
  sismanlik ve varisVaris, gebelik, hormonal yapı ve nispeten daha az kas yapısı nedeniyle, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülebilir. Varis, kadın ve erkekte, yaş ilerledikçe, daha fazla görülür.
  Varis oluşumunda, genetik yatkınlık, en önemli etken olup, aşırı şişmanlık, geçirilmiş damar iltihabı, gebelik, kronik akciğer hastalığı, kronik kabızlık ve uzun süreli ayakta durma veya oturmayı gerektiren meslek grupları, hastalığın ilerlemesinde önde gelen risk faktörleridir.


  Kişinin, günlük çalışma ve sosyal hayatını etkileyecek boyutta ciddi şikayetlere neden olan, varis rahatsızlığı, gebelik, adet dönemleri, ayakta uzun süreli durma ve yaz mevsiminde artış gösterebilir. ‘


   
Varis oluşumu risk faktörleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Genel Risk Faktörleri

  Genel Risk Faktörleri

  kimyasal risk etmenleri Sosyokültürel ve ekonomik özellikler Anne adayının eğitim seviyesi arttıkça gebelikte kendisiyle ve bebeğiyle ilgili ortaya çıkması muhtemel normal dışı durumların riski azalır. Bunun nedeni anne adayının bilinçlenmesi nedeniyle erken dönemde doktora başvurması ve böylece tıbbi yardımı daha erken almasıdır. Anne adayının yaşadığı ülkenin ekonomik özellikleri de risk...
 2. Koroner kalp hastalığı risk faktörleri

  Koroner kalp hastalığı risk faktörleri

  Damar sertliği (aterosleroz) vücuttaki atardamarların yavaş seyreden ilerleyici bir hastalığıdır. Atardamar duvarının en iç tabakasının yağ ve köpük hücreleri denen vücut hücrelerinin birikimiyle kalınlaşmasıdır. Damar sertliğinin oluşumu ilk olaydır, zamanla bu zemin üzerinde pıhtı oluşmaktadır. Damar sertliğinin en sık yerleştiği atardamarlar koroner (kalp kasını besleyen) ve beyindeki...
 3. Varis Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

  Varis Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

  varis oluşumu, varis nasıl oluşur, varisi önlemenin yolları Sevgili melekler, genç yaşlarda dahi görülen varis özellikle orta ve ileri yaşın en büyük sorunlarından biridir. Eğer sizde varis olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşün ve ne gibi tedavi seçenekleriniz olabileceği konusunda bilgi alın. Bebek bekliyorsanız, doğumdan sonra 6-8 hafta bekleyip, tedaviye başlayın. Değilseniz...
 4. Varis oluşumu engellenebilir mi?

  Varis oluşumu engellenebilir mi?

  varis nedir,varis belirtileri,varis nasıl tedavi edilir,varis neden olur,varis engellenebilirmi,varis hakkında bilgiler Varis, cilt veya cilt altındaki toplardamarların anormal genişlemesi olarak tanımlanabilir. Toplumda %20-25 oranında görülür. Çoğu kişi tarafından sadece kozmetik bir sorun gibi algılansa da aslında varisler ayaklarda ağrı, kramp, yorgunluk, ağırlık hissi, sıcaklık, şişlik,...
 5. Meme kanseri risk faktörleri

  Meme kanseri risk faktörleri

  Meme kanserine yakalanma riski olan kişiler için bazı sınıflandırmalar yapılmıştır. Demografik özellikler denilen cinsiyet, yaş, ırk gibi faktörler ile doğum yapma sayısı, menopoz yaşı gibi kadınların reprodüktif öyküleri de risk faktörünün belirlenmesinde etkilidir. Ailesel yani genetik faktörlerin ayrıca incelenmesi ve çevre dolayısıyla kanser oluşma riskinin çıkarılması da oldukça...

Sayfayı Paylaş