gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Varis oluşumu risk faktörleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bacaklarda, derinin hemen altındaki, toplardamar genişlemelerine varis denir. Kalp tarafından, atardamarlar yardımıyla dokulara gönderilen oksijen ve besinden zengin kan, organlar tarafından kullanıldıktan sonra toplardamarlarla kalbe geri taşınır. Toplardamarlar bu işi yapabilmek için yer çekimine karşı çalışırlar.  Varis Nasıl Oluşur?
  Vücudumuzda ikinci kalp olarak adlandırılan ve her adım attığımızda devreye giren baldır kaslarının hareketi, toplardamarlar içindeki kanı kalbe doğru iter. Kasların kasılmasıyla, yukarı doğru itilen kanın, tek yönde hareket ederek, kaslar gevşediğinde yer çekimi etkisiyle geri dönmesini ise, bu damarlar içinde bulunan kapakçıklar engeller.

  < Konu Resmi..>
  varisKirli kanın kalbe doğru etkili bir şekilde hareket edememesi sonucu, toplardamarlar içinde kan birikmeye başlar. Basıncın artması sonucu, toplardamarlar genişler ve içindeki kapakçıkların fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu da varisli damarlar oluşur.
  Yüzeysel toplardamar yetmezliği olarak da adlandırılan, varis hastalığı, boyutları, oluşturduğu yakınmalar ve yaygınlık derecesi ile geniş bir yelpazeye yayılabilir.


  Varis hastalığı, kendi haline bırakılır önlem alınmazsa, varisli damarlar, bacağı örümcek ağı gibi sarar, zaman içinde ciltte renk değişimine, yaraların açılmasına neden olur.
  Varisin oluşturduğu yakınmalar, şikayetler :
  * Ağır ve yorgun bacaklar,
  * Ağrılı bacaklar,
  * Şiş bacaklar,
  * Varisli damarların görünür olması,
  * Bacaklarda karıncalanma hissi,
  * Baldır krampları,
  * Huzursuz bacak sendromu ,
  * Bacaklarda suyun birikmesi hissi,
  * Eklem ağrıları, yani, diz ve bileklerde, ayakta durunca, hareket sırasında veya dokununca ağrı hissedilir.Temiz kan, yani oksijenli kan atardamar ile vücudun doku ve organlarına gönderilir. Oksijeni alınan kanın tekrar toplardamarlar ile kalbe gönderilmesi gerekir. Kanın ayaktan yukarı yani kalbe gitmesi gerekir.
  Kirli kan, toplardamarlar tarafından, bacak toplardamarları içindeki kanın geri dönüşünü engelleyen kapakçıklar yardımı ile kalbe gider. Ancak; bacak toplardamarın içindeki kapakçıkların bozulması sonucu, kirli kan geri kaçar ve damar içinde göllenme ve genişleme olur ise, bu bölgede varis oluşur.
  sismanlik ve varisVaris, gebelik, hormonal yapı ve nispeten daha az kas yapısı nedeniyle, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülebilir. Varis, kadın ve erkekte, yaş ilerledikçe, daha fazla görülür.
  Varis oluşumunda, genetik yatkınlık, en önemli etken olup, aşırı şişmanlık, geçirilmiş damar iltihabı, gebelik, kronik akciğer hastalığı, kronik kabızlık ve uzun süreli ayakta durma veya oturmayı gerektiren meslek grupları, hastalığın ilerlemesinde önde gelen risk faktörleridir.


  Kişinin, günlük çalışma ve sosyal hayatını etkileyecek boyutta ciddi şikayetlere neden olan, varis rahatsızlığı, gebelik, adet dönemleri, ayakta uzun süreli durma ve yaz mevsiminde artış gösterebilir. ‘

   
Varis oluşumu risk faktörleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelikteki risk faktörleri nelerdir?

  gebelikteki risk faktörleri nelerdir?

  Risk Faktörü : Gebelik başından lohusalık sonuna kadar süren dönem boyunca anne ve / veya bebeği etkileyebilecek normal olmayan her türlü durumun görülme olasılığını arttıran faktörlerdir. Gebeliğinizde tesbit edilen belli bir risk faktörünün olması, o riskin mutlaka gerçekleşeceği anlamını taşımaz, yanlızca riskin yükseldiğini gösterir. Aynı şekilde risk faktörü olmaması da, gebeliğinizin...
 2. Gebelik için risk faktörleri

  Gebelik için risk faktörleri

  çoğul gebelikte risk faktörleri Gebelik için risk faktörleri Gebeliğe ait özel sorunlar için risk faktörleri Gebelikle ilgili sorunlarda belirlenmiş risk faktörleri: Erken doğum : 16 yaşın altı ve 35 yaşın üzerindeki gebelikler Düşük sosyoekonomik düzey Anne adayının...
 3. Gebelikte Risk Faktörleri

  Gebelikte Risk Faktörleri

  GEBELİKTE RİSK FAKTÖRLERİ RİSK FAKTÖRÜ NEDİR? Gebelikte başlayan ve doğum eyleminden lohusalık döneminin bitimine kadar olan dönemde anne adayının kendisini ya da bebeğini ilgilendiren muhtemel normaldışı durumların ortaya çıkma olasılığı her anne adayı için eşit değildir. Gebelikte anne adayının kendisiyle ve/veya bebeğiyle ilgili normaldışı durumların ortaya çıkma olasılığını...
 4. Varis Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

  Varis Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

  varis oluşumu, varis nasıl oluşur, varisi önlemenin yolları Sevgili melekler, genç yaşlarda dahi görülen varis özellikle orta ve ileri yaşın en büyük sorunlarından biridir. Eğer sizde varis olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşün ve ne gibi tedavi seçenekleriniz olabileceği konusunda bilgi alın. Bebek bekliyorsanız, doğumdan sonra 6-8 hafta bekleyip, tedaviye başlayın. Değilseniz...
 5. Varis oluşumu engellenebilir mi?

  Varis oluşumu engellenebilir mi?

  varis nedir,varis belirtileri,varis nasıl tedavi edilir,varis neden olur,varis engellenebilirmi,varis hakkında bilgiler Varis, cilt veya cilt altındaki toplardamarların anormal genişlemesi olarak tanımlanabilir. Toplumda %20-25 oranında görülür. Çoğu kişi tarafından sadece kozmetik bir sorun gibi algılansa da aslında varisler ayaklarda ağrı, kramp, yorgunluk, ağırlık hissi, sıcaklık, şişlik,...

Sayfayı Paylaş