1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Varisi önlemenin yolları nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Temiz kan, yani, oksijenli kan, atardamarlar sayesinde vücudun tüm doku ve organlarına ulaşır. Doku ve organlarca kullanılan kan kirlenir. Bu kez, kirli kanın temizlenmek üzere kalbe gitmesi gerekir. Bu görevi de toplardamarlar yapar.
  Ancak toplardamarların görevi bir hayli zor. Çünkü, kirli kan, ayaktan, kalbe gidecektir. Toplardamarlar bu görevi, damarların içindeki tek yönlü kapakçıklar ve bacak baldır kasları sayesinde sağlar. Baldır kasları kasılarak bir pompa görevi görür. Bu kaslar kasılınca, toplardamarlar sıkışır ve kirli kanı kalbe doğru itekler. Kapakçıklar sayesinde de, kirli kan geriye kaçamaz.

  varis 3Ama, ne zaman ki, bu sistem bozulur, işte o zaman, varis ortaya çıkar,
  Kısaca söylemek gerekirse, temiz kan, kalbimizin pompa etkisi ve atardamarlar sayesinde vücuda kolayca yayılır. Ancak, kirli kanın kalbe gönderilmesi biraz zordur. Düşünün kirli kan, temizlenmek için ayaktan kalbe gidecektir. Bu gidişi kolaylaştırmak için, hem bacak baldır kaslarının düzgün çalışması, hem de bacak toplardamarların içindeki kapakçıkların kanı geriyi kaçırmadan çalışması gerekir.
  < Konu Resmi..>


  Kirli kanı, temizlenmek üzere kalbe taşıyan yüzeysel toplardamarların, genişlemiş, uzamış, ve kıvrımlı olmuş hali varistir. Varis, vücudumuzdaki tüm yüzeyel toplardamarlar da olabilir. Ancak, varis, ifadesi, bacak toplar damarları için kullanılır.  Bu nedenle hareketli yaşam şekli ve egzersizler bacak kaslarını çalıştırarak kirli kanın devir daim yapmasını kolaylaştırır.
  İlerleyen yaş, genetik nedenler, şişmanlık, hamilelik ve menopoz dönemi, sigara ve alkol kullanımı, uzun süre oturmak veya ayakta kalmak da varis oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenlerdir.
  Bunun yanı sıra, kilonuzu kontrol altında tutun, uzun süre hareketsiz kalmayın, her fırsatta yürüyün, düzenli egzersiz yapın, spor olarak yüzmeyi tercih edin, varis çorabı kullanın, fırsat buldukça bacağınızı yüksekte tutun, bacak, bacak üstüne atmayın, yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin, tuzu altın, lifli gıdalar ile beslenin, sigarayı ve alkolü kesin.

  Ayrıca; varis riski olan kişilerin, bol su içmesi gerekir. Çay ve meyve sularını bol tüketmek suyun yerine geçemez. Çünkü; su pıhtılaşmayı engeller. Kanı ne kadar sulandırırsanız pıhtılaşma oranı da azalır.


  Varisin Sıkıntıları :
  Varisler, ciltte görülen kozmetik sorunlara yol açabildiği gibi, uzun süre ayakta durulduğunda giderek artan bacak ağrısına neden olur. Bu ağrı, başlangıçta dinlenmeyle ya da ayakları yukarı kaldırmakla, azalırken, zamanla, sürekli istirahat ister.
  Ağrının dışında, bacaklarda dolgunluk hissi, kramplar, iğnelenmeler, renk değişiklikleri ve ayaklarda şişkinlik ortaya çıkar.
  Varisler ilerledikçe yakınmalar artar, cilt altında kanamalar, genişlemiş damarlarda pıhtılaşmalara, akciğere pıhtı atmasına, damarların iltihaplanmasına ve iyileşmeyen ülsere yaralara yol açabilir.


   
Varisi önlemenin yolları nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bel ağrılarını önlemenin yolları nelerdir biliyonuz mu

  Bel ağrılarını önlemenin yolları nelerdir biliyonuz mu

  Bel ağrılarını önlemenin yolları Bel ağrıları ve bel rahatsızlıkları, gittikçe büyük bir oranla artmakta. Bunun en önemli nedenleri; değişen beslenme ve davranış alışkanlıkları. Gittikçe daha az harket eden, taşıtlara mahkum olan ve fast food yeme alışkanlıklarına kayan toplumumuzda en fazla yükü beller üstleniyor. Bel ağrılarını önlemek için yapmanız gerekenler: Egzersiz ve beslenme: - Bel...
 2. Ter Kokusunu Önlemenin 14 Yolu ...

  Ter Kokusunu Önlemenin 14 Yolu ...

  hamilelikte ter kokusu gebelikte ter kokusu teri önlemek ten Ter kokusunu önlemenin 14 yolu var Meleklerim. Sıcakların bastırdığı şu günlerde ter kokusu da pek çok kişinin problemi olmaya başladı degilmi... Ter kokusu problemi aslında sadece kişinin kendisinin değil, çevresinin de olmaya başlıyor gerekli önlemler alınmazsa. Gerçi sıcaklardan bağımsız olarak da, ter ve vücut kokusu yıl...
 3. Sınav Stresini Önlemenin Yolları

  Sınav Stresini Önlemenin Yolları

  sınav stresi, nasıl önlenir, yapılması gerekenler, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuklarımız ve gençlerimiz eğitim sistemimiz gereği sınavdan sınava koşturuyorlar.Hatta ne yazık ki bu sınav koşturmacası ilerleyen yıllarda da devam edebiliyor.Haliyle bu kadar sınav insanda stres yaratıyor.Şimdi vereceğimiz ipuçlarıyla öğrencinizin...
 4. Boyun Çizgilerini Önlemenin Yolları

  Boyun Çizgilerini Önlemenin Yolları

  boyunda çizgileri boyun çizgileri nasıl geçer Yıllara boyun eğen cildimizn en çabuk kırışan yerlerinden biri kuşkusuz boynumuz melekler :) Ancak boynumuzda ki çizgilerin gelişimini geciktirebiliriz. Nasıl mı ? Buyrun makalemize :tik: İhmal edildiği taktirde yoğunlaşan yaşlanma izlerini hemen yansıtır. Boyun güzelliği bir cilde bağlı olduğu kadar uygulanan bakıma da bağlıdır. İşte bu...
 5. Ter Kokusu Önlemenin Yolları

  Ter Kokusu Önlemenin Yolları

  ter kokusu nasıl önlenir, ter kokusunu önlemek için, ter kokusu Sevgili melekler, terlemek çok doğal bir sağlık olayıdır. Kabaca tarif etmemiz gerekirse vücudun yükselen ısısını normale döndürmek için kendi kendine oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Büyük oranı su olan ter salgısında kokan şey, aslında cildimiz (özellikle koltuk altı) üzerinde bulunan bakterilerin çürümesidir....

Sayfayı Paylaş