1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Vatandaş Gizli Müfettiş Oluyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Vergi iadesi kalkınca vatandaş fiş almaktan vazgeçti, gelirler düştü. Maliye fiş denetimi yapmak için 'gizli alışveriş timleri' kuruyor. Bir yeni uygulama da 'fahri müfettişlik.' Vatandaş, vergi memuru gibi denetim yapacak
  Maliye Bakanlığı, vergi iadesinin kalkmasının ardından vergi gelirlerinde gözlenen düşüşü azaltmak için tüketici ya da tüccar gibi alışveriş yaparak vergi kaçırılıp kaçırılmadığını denetleyecek, 'gizli alışveriş timlerini' devreye sokacak.

  Bakanlık uygulanabilir bulursa, benzer bir denetleme, 'fahri vergi müfettişleri' tarafından da yapılacak.

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Maliye'nin bütçesi görüşüldü. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2007'de yüzde 23.4 olması beklenen vergi gelirlerinin milli gelire oranının yüzde 23.9'a yükseleceğinin tahmin edildiğini aktararak, kayıtdışı ekonomiyle mücadele etmek için etkin bir çalışma yürütüleceğini bildirdi.

  Unakıtan, bu kapsamda öncelikle mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun artırılacağını kaydederek, "Belge düzenini yerleştireceğiz. Vergi yükü caydırıcı olmaktan çıkarılacak" dedi.

  Fahri müfettişler geliyor
  Ekonomik hayatın içine girerek tıpkı bir tüketici ya da tüccar gibi alışveriş yapacak olan gizli alışveriş timlerinin faaliyete geçeceğini belirten Unakıtan, fahri müfettişliğin uygulanabilirliği konusundaki araştırmaların en kısa zamanda tamamlanacağını söyledi.
  Unakıtan, 9 ayda yapılan vergi incelemelerinde, 36.6 milyar YTL'lik matraha karşılık 21 milyar YTL matrah farkı tespit edildiğini kaydetti. Unakıtan, "Bu incelemede 4.9 milyar YTL vergi cezası kesildi. Cezalarda, önceki yıla göre yüzde 107 artış oldu. Bu yıl içinde toplam 1 milyar 596 milyon YTL tahsilat sağlandı" diye konuştu.

  CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi de daha önce gizli alışveriş timi uygulamasının denendiğini belirterek, "Denetim elemanları lokantalara gitti yemek yedi, alışveriş yaptı. Ancak yararını göremediğimiz için kaldırdık. Bu yine denenebilir ama ana denetim mekanizması bu olmamalı" dedi.

  Cepten mesaj: Vergini öde!

  Kemal Unakıtan, mükelleflerin vergi konusunda bilgilendirilmesi için Vergi İletişim Merkezi kuracaklarını belirterek, bu merkezin aralıkta Ankara'da, Ocak 2008'de de İstanbul hariç tüm illerde faaliyete geçeceğini aktardı.

  Unakıtan, telefonla verdikleri hizmetlere ilişkin olarak da, "Beyanname vermede ve ödemede mükelleflere yükümlülüklerini artırmak için cep telefonundan mesaj göndereceğiz. Cep telefonunda borç sorgulama, borcun bulunmadığına dair yazı isteme, mükellef belgesi talebi ve mobil imza uygulamasına başlayacağız" dedi.
  Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül de 2007'de kuruma 3 bin 921 şikâyet başvurusu yapıldığını kaydetti.

  Gül, kuruma yapılan şikayet başvurularındaki artışa dikkat çekerek, 2005'te 2 bin 983 olan şikâyet rakamının 2006'da 3 bin 830'a çıktığını ifade etti.

  Milliyet


   
Vatandaş Gizli Müfettiş Oluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Türk vatandaşının günlügü

  Bir Türk vatandaşının günlügü

  UYANILIR. Gözler açılıp besmeleyle tavana bakılır. Çok şükür tavan olması gereken yerde durmaktadır; deprem olmamıştır. Kalkılır. Etrafa şöyle bir göz atılır. Çok şükür eve hırsız takımından giren çıkan olmamıştır. Camdan dışarıya bakılır. Şükür kapıdaki arabaları sel almamıştır. Banyoya girilir. Çok şükür sular akmaktadır. Mutfağa dalınır. Bir yumurtayı sütle çalkarım Kızarmış ekmek, biraz...
 2. Gizli Resimler

  Gizli Resimler

  gizlenmiş resimler gizemli insan resimleri gizemli erkek resimleri erkek fotoları gizli Resme ilk baktığınızda kurbağı görüp sonra ata dönüştüğünü görebiliyormusunuz? Peki bu resimde 3 kadını görebiliyormusunuz? Bebeği görebildinizmi? Ya burdaki kocaman insan yüzünü? Burda da öpüşen bir çift var. Evet bu resimde de 10 insan yüzü var. Bu ineğimizde tuaf...
 3. Okula gelen müfettiş

  Okula gelen müfettiş

  müfettiş fıkraları 8. sınıftayken okulumuza müfettiş gelmişti. Dersimiz Türkçe ve biz öykü nedir falan onları işliyoruz. Ben de sınıfın en çalışkan öğrencilerindendim ve sınıf başkanıydım. Öğretmenimiz beni çok severdi, başkan aşağı, başkan yukarı. Neyse biz biraz konu işledik sonra müfettiş soru sormaya başladı. Tahmin edin kimi kaldırdı:) Tabiki bendenizi. Öykü nedir diye sordu bana. Bende...
 4. öğretmenin gözünden müfettiş!!

  öğretmenin gözünden müfettiş!!

  Arkadaşlar biz öğretmenler olarak nasıl bir müfettiş görmek isteriz? Müfettişlerimiz öğretmeni 20 dakikalık bir sürede bir yıllık çalışmasını ince ayrıntısına kadar değerlendiriyor.Sınıfın en çalışmayanını bulup bu beş öğrenciyle öğretmene not vermesi ne gariptir ama gerçektir.Kendileri bu meslekte bu kadar çok başarılı mıydı ki müfettişliği seçtiler.Bir an önce öğrencilerden kurtulup...
 5. Dizi Setlerine Müfettiş Baskını

  Dizi Setlerine Müfettiş Baskını

  Dizilerde Avrupa standartlarına uyucak kızlar... Dizi sektörü çalışanlarının 'yerli dizi yersiz uzun' isyanı Çalışma Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlığın çalışma şartlarını araştırması için görevlendirdiği 2 müfettiş İstanbul’da setleri mercek altına aldı Geçen 24 Aralık'ta Senaryo Yazarları Derneği'nin (SENDER) Taksim Meydanı'nda yaptığı "Yerli Dizi Yersiz Uzun" sloganlı...

Sayfayı Paylaş